Ökoloogiatund teises juuniorrühmas. Teema: “Reis nõiutud metsa. Noorema rühma keskkonnatunni kokkuvõte

Eesmärk: tutvustada lastele loodusmaailma, mõistma selle universaalset väärtust iga inimese elus, kaasatust looduselanike, teie läheduses elavate elanike ja objektide kaitsesse ja kaitsesse. elutu loodus. Looduses käitumisreeglite tugevdamine.

Varustus: seitsmeõielise lille makett, lilled heinamaale, keskkonnategelaste kostüümid, märgid (pildid) looduses käitumisreeglitega.

Eeltöö:

1) Jalutuskäik lastega mööda linna mikrorajooni alleed, lasteaeda, et lapsed saaksid täiel rinnal looduse ilu imetleda, kevade hääli kuulata: oja kohinat, kahinat. lehtedest, säutsuvate lindude rõõmsatest ja helisevatest häältest.

2) Temaatiline joonistus “Kevad looduses” ja “Kaitseme loodust”.

Vaade ökoloogiline muinasjutt esitleti linna mikrorajooni lasteaialastele ja korratutele lastele.

Jutu käik:

Saali siseneb turistiriietuses õpetaja, käes seitsmeõieline lill. (Metsahäälte salvestamine on sisse lülitatud).

Turist läheneb kasele.

Kask: - Niipea, kui lumikelluke õitseb õigel ajal,

Niipea kui esimesed äikesetormid lähenevad,

Valgetele tüvedele ilmub mahl

Nüüd nutavad kased, nüüd nutavad kased. (Kask nutab)

Turist: - Mis juhtus, Berezka? Miks sa nutad?

Kask: - Kevad on tulnud. Ärkasime kasesõpradega talveunest ja järsku tulid inimesed ja lõikasid nugadega meie tüvesid ning pisarad ja mahl voolasid. Meil on väga valus.

Turist: - Oh! On kohutav, et on inimesi, kes ei väärtusta, ei kaitse ega halasta loodust. Kasepuud kaunistavad ju meie elu ja kasepungadest tehakse ravimeid. Ma arvan, et seitsmeõieline lill aitab meid. Peate kroonlehe maha rebima ja soovi avaldama. (Korjanud seitsmeõielise lille võlukroonlehe, ütleb turist:

- lenda, lenda, kroonleht,

Läbi läänest itta,

Läbi põhja, läbi lõuna,

Tulge pärast ringi tegemist tagasi.

Niipea, kui puudutate maad

Et olla minu arvates juhitud!

Ma tahan, et kased ja kõik maa taimed oleksid alati terved ja terved, õitseksid ja roheneksid inimeste rõõmuks.

Kask (kummardus): - Täname abi eest, poisid! (Astub kõrvale).

Saali siseneb sipelgas.

Turist: - Kuhu sul nii kiire on, Ant ja millest sa räägid?

Ant: - Ma kannan ehituseks planku. Inimesed metsas lõhkusid meie sipelgapesa, tallasid kõik maha, lõhkusid meie maja. Teeme selle korda (ohkab).

Turist: – Sipelgad on metsa korrapidajad. Seal, kus on palju sipelgaid, on mets puhas. Ant, nüüd saad teada, et sul on palju kaitsvaid sõpru. (Laul “Minust ja sipelgast”).

Turist: - Poisid ja mina aitame sind ka, Ant. (Korjanud seitsmeõielise lille võlukroonlehe, ütleb turist:

- lenda, lenda, kroonleht,

Läbi läänest itta,

Läbi põhja, läbi lõuna,

Tulge pärast ringi tegemist tagasi.

Niipea, kui puudutate maad

Et olla minu arvates juhitud!

Ma tahan, et sipelgapesad metsas kunagi ei häviks! (Sipelgas tänab ja jookseb minema).

Turist: - Poisid, ma tahtsin midagi juua. Ma lähen jõe äärde ja joon vett. (Ilmub jõetüdruk.)

Jõgi: - Sa ei saa mu jõevett juua. Inimesed puhkasid kaldal ja viskasid kogu prügi vette. Vesi läks väga mustaks, paljud kalad surid ja joomine muutus ohtlikuks!

Turist: - ära ole kurb, jõgi, me aitame su hädas. (Korjanud seitsmeõielise lille võlukroonlehe, ütleb turist:

- lenda, lenda, kroonleht,

Läbi läänest itta,

Läbi põhja, läbi lõuna,

Tulge pärast ringi tegemist tagasi.

Niipea, kui puudutate maad

Et olla minu arvates juhitud!

Ma tahan, et vesi jões muutuks puhtaks!

Las jõed maa peal ei sure,

Las nende õnnetus läheb neist mööda!

Jäägu see neis igavesti puhtaks

külm, selge vesi!

(Jõgi tänab ja ujub minema).

Doktor Aibolit siseneb, köhib.

Aibolit: - Sinepiplaastrid ei aita. Tehased, tehased ja autod paiskavad õhku palju tolmu ja tahma. Ja kõigil on raske hingata: inimestel, loomadel ja taimedel. Minu loomad haigestuvad ja jäävad haigeks. Vajame puhast õhku!

Turist: – Nii teie kui ka meie, doktor Aibolit, vajame puhast õhku, me aitame. (Korjanud seitsmeõielise lille võlukroonlehe, ütleb turist:

- lenda, lenda, kroonleht,

Läbi läänest itta,

Läbi põhja, läbi lõuna,

Tulge pärast ringi tegemist tagasi.

Niipea, kui puudutate maad

Et olla minu arvates juhitud!

Ma tahan, et õhk Maal oleks alati puhas ja värske!

Aibolit: - Aitäh, aitasid! (arst lahkub).

Hiir jookseb esikusse.

Hiir: - See olen mina, hiir, kes siin piiksus. Ma elan maa sees augus. Sinna satub palju prügi, kahjulikud ained, mürgitavad nad mulda. Selle all kannatavad kõik: inimesed, loomad ja taimed.

Turist: - Rahune maha, Hiir. Meie võlulill aitab mulda puhastada. (Korjanud seitsmeõielise lille võlukroonlehe, ütleb turist:

- lenda, lenda, kroonleht,

Läbi läänest itta,

Läbi põhja, läbi lõuna,

Tulge pärast ringi tegemist tagasi.

Niipea, kui puudutate maad

Et olla minu arvates juhitud!

Ma tahan, et muld Maal oleks alati terve ja viljakas.

(Hiir tänab ja jookseb minema).

Turist: – Miski lõhnab suitsu järele. Tundub, et midagi põleb.

Karu jookseb esikusse ja lind lendab sisse.

Väike karu: - Aidake! Kaitske! Metsa on saabunud suur katastroof - tulekahju! Tules hukkuvad loomad, linnud ja putukad. Taimed ja puud põlevad!

Turist: – Peame kiiresti tulekahju kustutama! Mets ju puhastab õhku. See annab Maale hapnikku ja neelab süsinikdioksiidi. (Korjanud seitsmeõielise lille võlukroonlehe, ütleb turist:

Lenda, lenda, kroonleht,

Läbi läänest itta,

Läbi põhja, läbi lõuna,

Tulge pärast ringi tegemist tagasi.

Niipea, kui puudutate maad

Et olla minu arvates juhitud!

Ma tahan, et meie metsades ei oleks tulekahjusid!

Karu: - Aitäh, sõbrad!

Birdie: - Tule meile külla. Oleme väga õnnelikud.

Karu: - Kas sa tead, kuidas metsas käituda?

Turist: - Ära muretse, Mishenka. Poisid räägivad meile nüüd metsas käitumisreeglitest. (Lapsed lähevad laudadega saali keskele välja).

1.laps: – Rohu sees on palju väikseid loomi ja putukaid, et mitte tallata, kõndige ettevaatlikult.

2. laps: – Ära tee metsas lärmi! Pea meeles! Valjud helid hirmutavad metsaelanikke ja nad lahkuvad oma majadest.

3. laps: - Ära korja lilli, vaid imetle nende ilu. Pea meeles! Kitkutud lilled surevad kiiresti, mis tähendab, et seemneid ega uusi taimi pole.

4. laps: – Ära püüa liblikaid! Nad kaunistavad loodust ja tolmeldavad taimi!

5. laps: – Ära hävita sipelgapesasid! Nad hävitavad metsa hävitavaid putukaid.

6. laps: – Ära löö seda maha mittesöödavad seened! Mets vajab neid. Nendega ravitakse metsaloomi.

7. laps: – Ärge puudutage linnupesad! Pidage meeles - see hirmutab lindu ja ta jätab pesa maha.

8-laps: - Ärge püüdke metsast väikseid küülikuid, oravaid ega siile. Nad on metsaelanikud ja tunnevad end korteris (majas) halvasti.

9. laps: - Ära tee metsas tuld. See võib põhjustada tulekahju, loomade, taimede ja inimeste surma.

Turist (kogub lauad lastelt): - Lauad koos õige käitumine jätame teistele turistidele metsa (paneb sildid kännule).

– Poisid, tulime metsa loodust imetlema, lõõgastuma ja jõudu koguma. Kuid selgus, et loodus ise vajab meie abi ja kaitset.

Maa on meie maailm – Maa on meie kodu!

Laev tähistaevas ookeanis,

Hoidkem sõbrad käest

Päästame oma maailma, enne kui on liiga hilja!

Avaldame oma soove lauluga (Laul “Tahame, et linnud laulaksid...”):

Me tahame, et linnud laulaksid

Et metsa ümber kostaks müra,

Olgu taevas sinine.

Nii et jõgi muutub hõbedaseks,

Et liblikas hullaks,

Ja marjadel oli kaste.

Tahame, et päike soojendaks

Ja kask läks roheliseks,

Ja puu all elas naljakas kipitav siil.

Et orav hüppaks,

Nii et vikerkaar sädeleb,

Nii et sooja kevadvihma kallab!

Pärast pikka talvekülma,

Unest ärgates,

Valguses roheliseks muutumine

Õide mu Maa!

Tulemus: lastel on soov kasvatada krundil lilli, nad kohtlevad taimi hoolikamalt, hoiavad puhtust, hoolitsevad talvel lindude eest, märkavad ise huvitavaid nähtusi looduses. Kordumatud lapsed hakkasid vähem põõsaid lõhkuma, nad ei korja, vaid aitavad lilli kasta, ei solva hulkuvaid loomi ja linde.

Tunni kokkuvõte vestlusest teemal "Mets - mitmekorruseline hoone". ettevalmistav rühm

Programmi sisu:

1. Andke lastele ettekujutus metsast kui mitmekorruselisest mitmekorruselisest hoonest, kus kõik taimed ja loomad asuvad teatud kindlal alal. ökoloogiline nišš ja on lähisuhetes (mis tahes lüli kadumine viib teiste lülide surmani).

2. Õpetada lapsi kasutama olemasolevaid teadmisi loodusest, looma suhteid metsa taimede ja loomade vahel.

3. Õpetada teadlikult, rakendada teadmisi käitumisreeglitest metsas.

4. Rikastage laste sõnavara sõnadega: kadakas, kuslapuu, hundikull, mustikas, luumari.

5. Kasvatage loodusearmastust ja soovi metsa kaitsta.

Materjal: Pildil on “mitmekorruselise” metsa mudel. Lindude häälte salvestis. Ümbrik Vanamehe kirjaga – Lesovik. Metsas käitumisreeglite skemaatilised joonised. Majadetailid (8 tk ruutu, 8 tk ristkülikut, 2 tk kolmnurka) Metsaelanike tasapinnalised figuurid: karu, rebane, hunt, sipelgas, jänes, öökull, rähn, orav, konn, lind, liblikas.

Tunni edenemine

(Õpetaja siseneb ja toob kirja)

Kasvataja : - Poisid, saime kirja. Vaata, kui ilus ja suur see ümbrik on. Nüüd saame teada, kellelt see kiri pärit on, ja loeme läbi.

"Tere kutid! Minu nimi on Vanamees - Lesovichok! Kutsun teid külla, metsa. Tutvustan teile oma sõpru: linde, loomi. Aga metsas käitumisreegleid tuleb hästi tunda ja neid järgida.»

Mida sa tahad metsa sõita? (autoga, rongiga, laevaga jne)

(Laulu “Masin” helisalvestuse juurde liiguvad lapsed rühma teise nurka, mis on kaunistatud nagu mets). Kõlab lindude häälte salvestis.

Sina ja mina oleme metsas. Õhk on värske. Hingake paar korda sügavalt õhku. Kui hea! Ümberringi on puud ja põõsad. Ütleme metsale tere:

Tere mets, tihe mets,

Täis muinasjutte ja imed!

Ja siin on metsalagend. Nii palju ilusaid lilli! Istume maha ja imetleme lilli. Oh, need pole lihtsad. Vaata. Peal tagakülg kujutab käitumisreegleid metsas. Võtke igaühele neist võlulill ja öelge neile, millised on teie reeglid.

(Lapsed võtavad ühe lille korraga ja loetlevad reeglid)

Hoolitse sipelgapesade eest. Ärge rikkuge neid.

Ärge minge linnupesade lähedale. Ära hävita lindude pesi!

Ärge korjake seeni, isegi mittesöödavaid. Pea meeles, et loodus vajab seeni!

Ärge korjake lilli!

Ärge püüdke liblikaid ja muid putukaid!

Ära süüta tuld!

Ärge püüdke ega viige metsloomi koju!

Kasvataja: - Poisid, mis võib juhtuda, kui inimesed ei järgi metsas käitumisreegleid?

(lilled kaovad, sipelgad surevad, puud kuivavad, linnud lendavad minema……………………..)

Õpetaja üldistus: “Just nii, lilled võivad kaduda, putukad hukkuda, linnud lendavad minema, puud jäävad haigeks, metsloomad lähevad laiali…………..

Kas teile meeldisid maagilised lilled? (jah)

Mängime nendega mängus "Kes elab metsas?"

Helistate kordamööda metsaelanikele ja rajate mu selja taha maagilise lillede tee ja vaatame, kuhu see viib.

(Lapsed panevad õpetaja selja taha raja).

Hästi tehtud! Sa tead palju metsloomi. Vaatame, kuhu lillede tee meid viis.

Tulime Metsakooli. Istu kändudele. Vaata seda pilti. Mis teie arvates sellel on kujutatud? (mets)

Poisid, kas teate, et metsa nimetatakse "mitmekorruseliseks hooneks?"

Vaata mida tohutu puu. Kuidas seda nimetatakse? (mänd)

Kuidas sa teadsid, et see on mänd? (mööda pagasiruumi)

Õpetaja kokkuvõte: Mänd on metsa kõrgeim puu.

Mida veel kõrged puud metsas kasvama? (kuusk)

Õpetaja kokkuvõte: Metsas on madalad puud.

Milliseid puid sa tead? (pärn, vaher, pihlakas, linnukirss.....)

Õpetaja kokkuvõte: Puude vahel kasvavad põõsad.

Milliseid metsapõõsaid teate? (kibuvitsamarjad, vaarikad, sõstrad...)

Õpetaja kokkuvõte: Täpselt nii, metsas kasvavad ka põõsad nagu kadakas ja kuslapuu.

Kas marjad kasvavad metsas? (jah) Millised marjad Sa tead? (mustikad, metsmaasikad, pohlad)

Õpetaja kokkuvõte: Metsas kasvavad ka mustikad ja kivimarjad. Neid marju nimetatakse madalakasvulisteks põõsasteks.

Mis kasvab põõsaste all? (sammal, rohi, seened)

Õpetaja kokkuvõte: Nii saimegi mitmekorruselise metsa: kõrged puud, lühikesed puud ja põõsad, madalakasvulised põõsad, muru, sammal.

Kasvataja: Vanamees – Lesovichok armastab üllatusi teha ja vaadata, mida ta meile valmistanud on.

(Õpetaja näitab kasti, mis sisaldab maja detaile ja lamedaid loomafiguure)

Vaata poisid, mis see on? (detailid majast, loomad)

Kasvataja: Vanamees - Lesovichok palus teil ise ehitada mitmekorruseline maja ja seejärel kõik metsaelanikud oma korrustele ümber asustada.

(Lapsed koos õpetajaga panevad maja osadest välja ja loendavad korruseid.)

Õpetaja kokkuvõte: Nii, poisid, meil on tõeline mitmekorruseline mets. Selles elab metsas palju erinevaid metsloomi. Nüüd mängime teiega mängus "Kõige rohkem, kõige rohkem ..."

Milline metsaelanik on tugevaim? (karu)

Milline neist on kõige röövellikum? (hunt)

Milline neist on kõige keerulisem? (rebane)

Milline metsloom on kiireim? (jänes)

Mis te arvate, mis korrusel need loomad metsas asuvad? Miks? (esiteks) (nad ei saa puude otsa ronida, nad leiavad maapinnalt toitu ja peavarju)

(Õpetaja näitab teisi kujundeid.) Lapsed valivad esimese korruse “elanikud”.

- Millised loomad ja linnud asuvad metsa teisel korrusel? (ilves, öökull, rähn, öökull)

Õpetaja kokkuvõte: Poisid, need loomad loovad oma kodud vanade puude õõnsustesse; ilves, öökull – ülalt saaki otsimas.

Orav aga elab metsa kolmandal korrusel. Sest ta on kerge loom ja suudab liikuda mööda peenikesi oksi.

Kes veel elab ülemised korrused? (linnud, liblikad, sääsed)

Õpetaja kokkuvõte: Poisid, vaadake, meil on suur mets. Mitmekorruseline hoone. Metsas elab palju erinevaid loomi.

Nad ütlevad, et metsas vajavad kõik üksteist. Aga miks on metsa sääski vaja? Ta on nii tüütu. (konnad ja linnud vajavad teda)

Mis juhtub, kui kõik sääsed kaovad? (paljudel konnadel ja lindudel pole midagi süüa, nad lahkuvad, lendavad teise metsa. Paljud röövikud paljunevad ja nad söövad kõik puude lehed ära, puud surevad.)

Kas sa arvad, kas inimene saab elada ilma metsata? (Ei)

Mida mets inimestele annab? (värske õhk, marjad, seened, pähklid, ravimtaimed)

Õpetaja kokkuvõte: Mets on meie rikkus, me peame seda kaitsma ja loomulikult järgima metsas käitumisreegleid.

Poisid, täna käisime metsas, pidasime meeles metsas käitumisreegleid, sättisime metsaelanikke põrandatele, pidasime meeles vanasõnu ja vastasime küsimustele.

Vana metsamees kostitab alati oma külalisi. Otsime ka maiuseid (lapsed otsivad maiuseid ja leiavad kingitustega korvi). Kingitused õpetaja äranägemisel.

Koolitaja: Mantrova S. N.

2. juunior rühm

"Violetne"

21.03.2014

Lõimitud tunni kokkuvõte 2 noorem rühm

"Hoolitse metsa eest!"

Programmi sisu:

Kujundada laste mõtetes ökoloogiliste suhete põhimõtteid loodusega, tunda end osana ökoloogilisest süsteemist;

kasvatada hoolivat suhtumist ümbritsevasse maailma, õpetada metsa kaitsma (meenuta esimest käitumisreeglit metsas – vaikust);

suurendada laste motoorset aktiivsust;

tutvustada kokkuvõte Ju.Dmitrijevi lugu “Mis on mets?”, õppige V. Stepanovi luuletust “Mis on mets?”;

Tugevdada oma oskusi liimiga töötamisel (oskus pintsliga liimi kanda, kasutada õlilappi ja salvrätikut), värvide ja nende varjundite tundmist;

Kingi lastele metsahäälte kuulmisrõõmu.

Materjalid:

Mänguasi vanamees-Lesovichok,

Salvestus “Vene metsa helid”,

Maalid (pildid), mis kujutavad metsa sisse erinev aeg aastad, puud, putukad, linnud, loomad, lilled,

Whatmani paberileht õpetaja joonistatud puutüvedega,

Liim, pintslid, õlilapid, salvrätikud,

Rohelisest (erinevad toonid), kollasest, oranžist, punasest ja pruunist paberist välja lõigatud peopesad.

Tunni käik:

Lapsed istuvad toolidel vaibal näoga tahvli poole (tahvlile on riputatud pildid, mis kujutavad metsa erinevatel aastaaegadel, puid, putukaid, linde, loomi, lilli), laudadele valmistatakse ette materjalid aplikatsiooniks.

Vos-l:

Poisid, kui ma täna tööle läksin, kohtasin oma vana sõpra ja kutsusin ta meie aeda. Ma tõesti tahan, et sa temaga kohtuksid. Ta on väga häbelik ja kardab müra, nii et istu vaikselt, sulge silmad ja kuula... (mängitakse salvestust “Vene metsa helid”)

Nüüd avage oma silmad ja öelge, mida sa kuulsid? Kus saavad linnud nii laulda? (Just nii, metsas)

Ja siin on meie külaline (ta näitab lastele mänguasja Vanamees Lesovitš)! See on vanamees Lesovichok, ta elab alati metsas ja teab sellest palju.

Vana Lesovichok tervitab lapsi (lapsed saavad teda puudutada).

Vana Lesovichok juhib laste tähelepanu piltidega kaunistatud tahvlile ja esitab lastele küsimusi:

Mis teil siin piltidel on? (lapsed vastavad küsimusele; vajadusel aitavad Lesovitšit - küsi täpsustavaid küsimusi: mis aastaaeg, kuidas seda ühe sõnaga nimetada...).

Seejärel küsib Lesovichok lastelt:

Kas sa oled metsas käinud? (Laste vastused)

Mida sa seal tegid? Mida sa nägid? (Laste vastused)

Kas sa seal lärmi ei teinud? (Just, mets ei armasta müra. Kõik selle asukad lähevad kohe peitu ja sa ei näe ega tunne metsas midagi). Kogu mu mets on imede ime! Ja seda tuleb kaitsta!

Ma tahan teile rääkida loo: lühike ümberjutustus Yu. Dmitriev lugu "Mis on mets?"

Põletik:

Vanaisa, poisid ja mina teame ka luuletust "Mis on mets?" ja me ei saa teile sellest mitte ainult rääkida, vaid ka teile näidata. Kas tõesti, poisid?!

Lapsed esitavad koos õpetajaga kehalise kasvatuse luuletuse “Mis on mets?” V. Stepanova:

Mis on mets? käed ettepoole peopesad ülespoole

Männid taeva poole, käed püsti, tõuse varvastele

Kased ja tammed, eks vasak käsi külgedele

Marjad, seened... parem, vasak käsi külgedele

Loomade teed, käed koos, näitavad "madu"

Mäed ja madalikud parem käsiüles, vasakule alla

Pehme muru, käed rinna ees külgedele

Persse öökull. kujutavad linnu tiibu

Hõbedane maikelluke, parem käsi randmest painutatud (lill)

Õhk on puhas, puhas. lehvita kätega näkku

Ja elavast peopesast pärit vedru kujutab tassi

Allikavesi. tassist "joomine".

Vos-l:

Lapsed teavad väga hästi ka seda, kuidas loomad metsas liiguvad.

Lapsed kujutavad, kuidas jänes, rebane, hunt, karu liigub, linnud lendavad, konnad hüppavad...

Vana Lesovichok:

Hästi tehtud poisid! Mulle väga meeldis koos sinuga ja sa tuled minu metsa, ole lihtsalt vait.

Vos-l:

Poisid, kas teile meeldis vanaisaga mängida? Kutsume ta uuesti külla ja et ta meid ei unustaks, teeme talle kingituse: näitame, millised olid sügisel lasteaia ümber olevad puud.

Lapsed käivad laudades, liimivad lehti kasepuudele, vahtrapuudele, teevad kuuskedest okaskäppasid ja langenud lehtedest vaipa. Õpetaja ja Vana Metsamees täpsustavad lehtede, mulla ja rohu värvi.

Pärast töö lõpetamist riputame saadud pildi tahvlile, Lesovichok kiidab lapsi ja lahkub.







Eesmärk: laiendada laste arusaamist metsa kasulikkusest inimese elus. Keskkonnateadlikkuse ja looduse austamise kujundamine. Süvendada ja süstematiseerida teadmisi tulekahjude põhjustest metsas. Viia arusaamiseni laste naljade tõenäolistest tagajärgedest, tekitada suurenenud tuleohu tunnet.

Ülesanded:

  1. Õppeülesanded: kasvatada armastustunnet meid ümbritseva vastu loodusvarad, tundlikkus, arusaamine looduses peituvatest mitmekesistest saladustest ja hoolikas suhtumine neisse.
  2. Arendusülesanded: arendada tunnetuslikku huvi, vaatlusvõimet, järelduste tegemise, avardumise oskust leksikon lapsed tuleohutusest
  3. Õppe-eesmärgid: kujundada lastes arusaam metsa tähtsusest looduses ja iga inimese elus ning metsaressursside eest hoolitsemise vajadusest. kinnistada laste teadmisi ohtlikest olukordadest, tulekahju põhjustest ja käitumisreeglitest tulekahju korral.

Integratsioon haridusvaldkonnad: "Tunnetus", "Suhtlemine", "Lugemine" ilukirjandus"

Meetodid: otsing, visuaalne, verbaalne, mäng.

Varustus:

  • tehnilised õppevahendid: sülearvuti;
  • plakatid "Hoolitse metsa eest!" ;

Eeltöö:

  • tuleohutusreeglitega tutvumine
  • vestlus teemal: "Olge tulega ettevaatlik"
  • ilukirjanduse lugemine: K. Tšukovski "Segadus" , S. Mihhalkov "Onu Styopa" (väljavõte, L. Tolstoi "Tulekoerad" , A. Naydenov "Hiired ja tikud"
  • mõistatusi mõistatades
  • tuleohutuse teemalisi pilte ja plakateid vaadates.

Tunni käik:

Koolitaja: Poisid, arvake ära minu mõistatus.

Maja on igast küljest avatud.
See on kaetud nikerdatud katusega.
Tulge rohelisse majja -
Näete selles imesid!

(mets)

Kasvataja: Täpselt nii, mets! Hästi tehtud! Täna räägime meie rohelisest sõbrast - metsast, metsa tähtsusest looduses ja iga inimese elus ning selle eest hoolitsemisest. Maailmas pole inimest, kelle elu poleks metsaga seotud. Metsad vajavad aga iga päevaga aina rohkem kaitset. Meie tunni teema on "Hoolitse metsa eest".

Kasvataja: Selleks lähme reisile. Sule silmad ja kujuta ette, et oled metsas. Metsas on kõik ilus. Mets kaunistab maad ja seega ka inimelu, kuid mets pole kuulus ainult oma ilu poolest. Mets hoiab niiskust, aidates inimestel head saaki kasvatada.

Ja kui lihtne ja vaba on metsas hingata! Mets on tohutu hapnikuvabrik, mis on vajalik kõigile maakera elusolenditele. Mets on koduks loomadele ja lindudele, hämmastav ammendamatute rikkuste ladu. Puit on metsa peamine kingitus. Seda kasutatakse majade ehitamisel, laevaehituses ja mööbli valmistamisel. Mets on inimestele kõige tervislikum koht lõõgastumiseks.

Kasvataja: Oleme metsas külalised ja selleks, et olla head külalised, tuleb järgida käitumisreegleid (olukordade arutamine, vigade ütlemine ja seejärel reegli tuletamine).

Koolitaja: Inimestele meeldib metsas jalutamas käia, marju, seeni ja käbisid korjata. Kuid mitte kõik ei mõista looduse ja metsade tähtsust. Kevad tuleb ja inimesed lähevad loodusesse, süütavad tuld, mis viib tulekahjudeni. Metsa kõige kohutavam vaenlane on tuli. Tulekahjude põhjused metsas on tulekahjud.

Kasvataja: Poisid, kui ma käisin lasteaed, lähenesid mulle murelikud metsaloomad. Küsisin neilt, mis juhtus. Nad ütlesid mulle:

Metsaelanikud on kohutavalt ärevil,
Metsas põleb tuli ja see on nii ohtlik.
Siin keetsid poisid suppi,
Kuid tuld ei kustutatud.

Kiirustame siia ruttu
Metsas on tulekahju, vett on vaja.
Koolitaja: Kes meid aitab?
(laste vastused)

Kasvataja: Noh, nüüd aitavad tuletõrjujad neid. Täna räägime teiega sellisest kohutavast katastroofist nagu metsatulekahju. Kohutav vaatepilt – metsatulekahju. Metsas juhtub tulekahju ajal suuri katastroofe: loomad ja taimed surevad, pinnas sureb, õhk täitub kibeda, mürgise suitsuga! Kõigil elusolenditel pole aega põgeneda ja tulemerre surra. Ja kuigi meie riigis on maa- ja õhuteenistus, mis kaitseb metsi tulekahjude eest, on iga tulekahju lihtsam ära hoida kui kustutada. Inimene toob selle õnnetuse metsa. Inimesed teevad metsas lõket. Need võivad olla turistid või jahimehed. Nad teavad, et enne tule süütamist tuleb valida puudest ja põõsastest eemal turvaline koht, eemaldada murukiht koos juurte ja mullaga. (muru). Ja siis tuleks tuli kustutada: valada veega või katta maaga. Kamina võib katta muruga või jätta selle teistele turistidele. Mõnikord tulevad lapsed üksi metsa ja mängivad seal tulega. Poisid, öelge mulle, kuidas see võib lõppeda. Et seda ei juhtuks, logelevad metsamehed mööda teed metsa erimärgid– sisenemise keelamine, lõkke tegemise keelamine, metsa kaitseks kutsumine.

Kasvataja: Kui täiskasvanud otsustavad siiski metsas lõket teha, siis tuleb lõkkekoht puhastada palju laiemast murust kui lõke ise. Päev peaks olema rahulik. Te ei saa tuld järelevalveta jätta. Lahkudes kustuta kindlasti tuli, täites selle põhjalikult veega.

Koolitaja: Mis te arvate, kas tulekahju metsas võib põhjustada prügi, mida hooletud turistid enda järelt koristamata jätsid? (laste vastused.) Isegi väike klaasitükk võib põletada terve metsa. Ei tea kuidas? See on väga lihtne: kui päikesekiir seda tabab, soojendab see klaasi all oleva muru või oksad nii palju, et need võivad süttida. Prügi tuleks tuleriidal põletada. Ja koguge see, mis ei põle, kottidesse ja viige see metsast välja.

Kasvataja:. Ja maa-alused tulekahjud tekivad ka turbarabade põlemisel. Selline tuli levib aeglaselt, peaaegu ilma hapnikuta. Kustutamata tulekahjud võivad jätkuda ka talvel paksu lumekihi all.

Koolitaja: Kas sa tead, miks sa ei saa kuiva rohtu põletada? Nüüd on selliseid fänne palju. Paljud inimesed püüavad eelmise aasta muru põletada, sest arvavad, et nii hakkab muru paremini kasvama. Kuid see osutub vastupidiseks: kõrreliste juured põlevad läbi, mistõttu muru muutub õhemaks ja mõnel pool ei kasva see üldse. Sel juhul hukkub palju putukaid ja nende nukke. Metsas, kohas, kus oli tulekahju, ei kasva muru kolm aastat või isegi rohkem.

Kasvataja – tulekahju korral tuleb tuletõrje inimestele appi. Tuletõrjujad on tulekahjusid kustutanud pikka aega. Need inimesed on julged ja tugevad, sest nende elukutse on väga ohtlik. Ja nad tormavad tuletõrjeautodega appi. Tuletõrjeautod pole ainsad, mis aitavad tulekahjusid kustutada. Sageli tulevad inimestele appi tuletõrjehelikopterid ja lennukid.

Kasvataja: Kes teab, kuidas inimene suudab ise tulekahju kustutada, kui see pole suur? (talla, kata riietega, täida veega, kata maaga). Kuid pidage meeles, et seda saavad teha ainult täiskasvanud.

Kasvataja: Ja kui tuli on suur ja inimene saab aru, et ei tule toime, mida ta siis tegema peaks? (laste vastused). Õige asi on kutsuda tuletõrje. Mis ta number on? Ütle mulle, poisid. (01) Mida peaksime telefonis helistama? (Märkige oma ees- ja perekonnanimi; öelge, mis juhtus; märkige koht, kus see juhtus).

Koolitaja: Kas sina ja mina saame aidata metsa ja ennetada metsatulekahjusid? (laste vastused).

Kasvataja: Muidugi, esiteks peame me ise järgima metsas käitumisreegleid (ärge süütage tuld, ärge visake süüdatud tikke, ärge jätke klaasi, mis päikeselise ilmaga toimib nagu suurendusklaas ja võib põhjustada tulekahju).

Koolitaja: Ja teiseks saame sellest teistele inimestele rääkida. Soovitan aidata metsal tulekahjusid ennetada. Mul on värvilised plakatid, mida saame metsa riputada ja inimesed, kes neid näevad, jätavad reeglid meelde ega riku neid.

Taevas on suitsu, metsa kohal kuumus.
Ma lendan välja tulle!
Kogu tuli täidetakse veega
Minu tuletõrjelennuk.

Ja teie, lapsed, ärge kunagi tehke ise tuld, pidage meeles – tikud pole mänguasi! Ja kui märkate metsas tulekahju, teavitage sellest täiskasvanut või helistage hädaolukordade ministeeriumile numbril 112.

Kehalise kasvatuse minut

Käed tõstsid ja värisesid,
Need on puud metsas.
Käed kõverdatud, käed värisevad
Tuul puhub kaste minema.

Käed külgedele, lehvitage sujuvalt
Need on meie poole lendavad linnud.
Samuti näitame teile, kuidas nad maha istuvad.
Tiivad volditi tagasi.

Järeldus.

– Mis kasu mets inimesele toob?

– Mida tähendab armastada loodust?

– Mida peate selle jaoks meeles pidama ja tegema?

Metsa tuleb kaitsta, sest... see on meie kodu, meie rikkus. Metsas kasvab palju maitsetaimi, puid, lilli, marju ja seeni. Mets toob meile palju kasu. Peame hoolitsema metsaressursside ja kõige meid ümbritseva elustiku eest.

Kui sa ise seda meeles pead ja oma perele, sõpradele ja sugulastele neid reegleid meelde tuletad, läheb sul suurepäraselt! Tahaks loota, et te ei põhjusta kunagi metsa surma.

Hoolitse vene metsa eest
Tema on kõigi imede allikas!
Tulekahju vältimiseks
Majad ei põleks

Ärge võtke tikke, lapsed.
Mitte kunagi ilma küsimata!
Kuigi tuli soojendab meid,
Kuid see võib olla ka julm

See põleb väga kiiresti läbi
Ole temaga ettevaatlik, sõber!
Isegi väike paberitükk
Ärge kunagi pange tuld

Hoolitse puude ja lindude eest
Kaitske kõike ümbritsevat!

Abstraktne otse haridustegevus teises juunioride rühmas

Teema: “Teekond metsa”

Eesmärk: kinnistada laste teadmisi metsas elavate loomade kohta (orav, jänes, rebane, hunt, karu, siil, metssiga, põder).

Harjutage neid ekraanilt, piltidelt ja nimetades ära tundma iseloomulikud tunnused, toitumisomadused.

Õppige oma muljeid väljendama ja mõistatusi lahendama. Aktiveerige sõnastik.

Arendage tähelepanu, mälu, kujutlusvõimet. Kasvatada huvi metsloomade vastu.

Tunni käik:

Lapsed, täna läheme metsaretkele. Kas sa tahad minuga tulla? (Jah).

Võtame selle korvi kaasa.

Jalad kõndisid otse mööda rada.

Nii me kõnnime, tõstame jalgu.

Kõndisime ja kõndisime ja tulime metsa.

Siin on mets meie ees. Jalutame vaikselt, et mitte kedagi hirmutada ja kuulame metsakohinaid. (helisalvestis “Metsa helid”).

Mitu puud on metsas? Arva ära mõistatus:

Mis tüdruk see on?

Ei ole õmbleja, mitte käsitööline,

Ta ei õmble ise midagi.

Ja okastes aastaringselt (kuusk, mänd).

Mis see on? (Jõulupuu).

Õige. Vaata, see on jõulupuu, see on mänd (vaatades ekraanilt männi, kuuske) selle õde. Ja erinevus on nende nõelates. Jõulupuul on lühikesed, männipuul aga pikad okkad. Puudutame torkivaid nõelu.

Nüüd nuusutame nõelu. Mis lõhnab? (Nõelad).

Aga tamm (tammesõelal) on metsa “elanik”. Kõrge, paks tüvi, krussis koor, nikerdatud ümarate otstega lehed. ilus? (Jah).

Silitame lehti. Mis tunne neil on? (Sujuv).

Nuusutame, kuidas see lõhnab? (Mets).

Vaata, puutüves on auk. Ilmselt on see kellegi maja. Kes see oksalt oksale hüppab?

Oksalt harule

Kiire nagu pall

Läbi metsa hüppamine

Punajuukseline tsirkuseartist

Siin ta on lennul

Valisin koonuse

Hüppas pagasiruumi peale

Ja ta jooksis lohku.

Täpselt nii, orav (ekraanil). Vaata oravat, kui punane ta karv on (pehme, kohev, soe). Talle meeldib hüpata läbi puude ja see maja on tema oma, seda nimetatakse lohuks. Mis on orava maja nimi? (Õõnes).

Majas on oraval palju varusid talveks. Mida ta on valmistanud? Vaata korvi ja võta, mida orav sööb.

(Lapsed valivad pilte: seened, pähklid, käbid).

Missugune metsaloom

Seisas püsti nagu kolonn

Männi all

Ja seisab rohu vahel -

Kõrvad on suuremad kui pea.

Siin on ta jänku (ekraanil). Milline hall kasukas tal on ja mis veel? (kohev).

Kas jänesel on maja? (Laste vastused).

Täpselt nii, ta elab augus. Ja kelle eest ta end augus peidab? (Rebasest ja hundist).

Leiame korvist, millega jänkut kostitada saame.

(Lapsed võtavad korvist välja porgandi ja kapsa).

Jänku tahab mängida.

Mäng "Väike valge jänku istub" (helisalvestus)

Vaata, kes peidab end puu taga?

Saba on kohev

Kuldne karusnahk

Elab metsas

Ta varastab külast kanu.

See on rebane. Milline punane kasukas tal on, kohev, pehme, soe (ekraanil).

Mida me rebast kohtleme?

(Lapsed võtavad korvist juustu, hapukoore, hiired).

Kuid kuulake mõistatust:

Kellel on talvel külm

Ta tiirleb ringi vihase ja näljasena.

- See on õige, see on hunt (ekraanil). Tema kasukas on hall ja soe. Millega me hunti kohtleme? (Lapsed otsivad hundile maiustusi).

Milline praksumine metsas, ilmselt on see metsaomanik, hirmus on teda metsas kohata, sest see on:

Talvel magab ta koopas

Hiiglasliku männi all.

Ja kui kevad tuleb

Unest ärkab.

See on karu. Talvel magab ja suvel rändab läbi metsa. Vaata, kui suur, karvas ta on, karv on soe ja ta ei karda talvekülma.

Millist mängu me karu kohta teame? "Karumetsas".

Mäng "Karu metsas"

Mida ta sööb? (mesi, marjad, seened).

Täpselt nii, karul on magusaisu – ravime teda.

(Lapsed saavad karule maiustusi).

Kuulake muru kahinat, keegi jookseb.

Vihane armuke,

Elab metsa kõrbes

Nõelu on palju

Ja mitte ühtegi lõime.

See on siil (ekraanil). Siilil on nõeltest kasukas, torkiv. See on triikimine hirmutav, miks? (Võite ise süstida).

Kingime siilile midagi, mis talle meeldib. (Seened, marjad, õunad).

See, mis meil korvi on jäänud, on tammetõrud. Kes sööb metsas tammetõrusid? Vaata ekraani, kes see on? (Metssiga). Kelle moodi ta välja näeb? (Seal). Ja koonuga nina ja konksuga saba, ainult mustad ja suured kihvad.

Ja seegi on metsaelanik – põder. Vaatame ekraani.

kabjaga muru puudutades,

Jalutab läbi kaunitaride metsa,

Kõnnib julgelt ja kergelt

Sarved laiali.

Metsas on hea, aga meil on aeg koju minna.

Kus me täna olime, kellega kohtusime (orava, jänese, hundi, rebase, hundi, karu, siili, metssea, põdra kaardid). Neid kõiki võib nimetada ühe sõnaga – metsloomad. Ja miks? (nad kõik elavad metsas). Mida ravisite (kaardid)?

(Laste vastused).

Olime metsas, kohtusime metsaelanikega ja kostitasime neid toiduga. Lapsed, kui tähelepanelikud, hoolivad, lahked ja targad te täna olite.