“Maa ajalugu ja rahva saatus A. Ahmatova luuletuses “Reekviem”. Aja ja ajaloolise mälu kohtuotsuse teema luuletuses "Reekviem" Aeg luuletuses Ahmatova reekviem

TUNNI KOKKUVÕTE
Aja õukonna ja ajaloolise mälu teema A.A. luuletuses. Akhmatova "Reekviem"

Tunni eesmärk

    Isiklik tulemus on mõista riigi tragöödiat stalinistlike repressioonide ajastul, vajadust säilitada mälestus riigi ajaloo kohutavatest aastatest, demokraatliku ühiskonna väärtust.

    Meta-subjekti tulemuseks on oskus analüüsida tekstilist informatsiooni, iseseisvalt formuleerida ja lahendada infoanalüüsi põhjal kognitiivseid ülesandeid ning luua loogilisi seoseid.

    Ainetulemus on teada A. Ahmatova luuletuse "Reekviem" loomise ajalugu, teose žanri- ja kompositsioonitunnuseid, mis on seotud jutustuse tunnustega, näha luuletuse seost suulise rahvakunsti teostega, korreleerida kriitikute hinnangut nende enda hinnanguga, ehitada üles detailne sidus väide.

1. Organisatsioonimoment

Lava eesmärk:

Tunnis töökeskkonna loomine, teema ja eesmärgi sõnastamine.

Õpetaja tegevus

Tunni teema.

Tere päevast. Jätkates A.A. töö uurimist. Akhmatova, täna tutvume teise tema teosega - luuletusega "Reekviem". Niisiis, tunni teema on Aja ja ajaloolise mälu hindamise teema A.A. luuletuses. Akhmatova "Reekviem". Proovige sõnastada tunni eesmärk.

Õpilaste tegevused

Tunni eesmärgi sõnastamine lähtuvalt väljakuulutatud teemast.

Õpilaste võimalikud vastused

Kuna luuletuse nimi on “Reekviem”, siis on teemas käsitletud mõisteid “ajaotsus”, “ajalooline mälu”, siis tuleb näite varal näidata moraalijuhiste suurt tähtsust inimese jaoks, eriti traagilistel aastatel. kirjanduslikust tekstist.

2. Kodutööde kontrollimine (selgitada välja sõna "reekviem" tähendus ja teha kindlaks toponüümi Purskkaevumaja roll Ahmatova elus)

Lava eesmärk:

Kodutööde kontrollimine võimaldab tekitada tunnis probleemse olukorra, mis aitab tõsta õpilaste motivatsiooni, tõsta huvi A. Ahmatova isiksuse, luuletuses kirjeldatud sündmuste vastu.

Õpetaja tegevus

Lugu luuletuse "Reekviem" loomise ja ilmumise ajaloost. Õpilasülesanne: Miks on luuletuse lõpupealkiri "Reekviem"? On oluline, et õpilased saaksid aru Ahmatova luuletuse laiast ajaloolisest, sotsiaalselt olulisest aspektist.

Ta töötas aastatel 1934–1940 lüürilise tsükli "Reekviem" kallal, mida Ahmatova hiljem luuletuseks nimetas. ja 60ndate alguses. "Reekviemi" õppisid pähe inimesed, keda Ahmatova usaldas, ja neid ei olnud üle kümne. Käsikirjad reeglina põletati ja alles 1962. aastal andis Akhmatova luuletuse Novy Miri toimetusele üle. Selleks ajaks oli luuletus juba samizdati loendites lugejate seas laialdaselt liikvel (mõnes loendis oli luuletusel konkureeriv nimi - "Purskkaevu maja"). Üks nimekirjadest läks välismaale ja ilmus esmakordselt eraldi raamatuna 1963. aastal Münchenis.

Reekviemi ilmumisega omandab Ahmatova looming uue ajaloolise, kirjandusliku ja sotsiaalse tähenduse.

Selgitage, miks lõppversioonis on luuletuse nimi "Reekviem" (mitte "Reekviem", mitte "Purskkaevumaja")?

Õpilaste tegevused

Õpilaste tegevus põhineb kodutööde tegemisel - töö sõnastikuga, teatmekirjandusega.

Õpilaste võimalikud vastused

Reekviem on katoliiklik surnute jumalateenistus, aga ka leinamuusika. Akhmatova nimetab luuletust sageli ladina keeles "Reekviem".

Ladinakeelne tekst: "Requiem aeternam dona eis, Domine" ("Anna neile igavene puhkus, Issand!")

Purskkaevumaja - nii nimetati krahv Šeremetevi mõisat (et eristada seda teistest Peterburis), see on Ahmatova elukoht Leningradis. Nüüd on see Ahmatova majamuuseum. Kaasaegsed ei tajunud Purskkaevu maja mitte Akhmatova tõelise elupaigana, vaid tema luulega otseselt seotud kujutisena. See mõiste pole niivõrd geograafiline, kuivõrd poeetiline. Tõenäoliselt kasutati seda poetessi loovuse sümbolina. Reekviem on kirjutatud siin.

Luuletuse ladinakeelne pealkiri võiks tekitada kirjanduslikke ja muusikalisi assotsiatsioone (Mozarti Reekviem, Puškini Mozart ja Salieri).

Ilmselgelt oleks nimes "Purskkaevu maja" palju isiklikku ja seetõttu lugejale ebaselget. Ladinakeelses versioonis on palju eraldumist. Vene versioon sisaldab laiaulatuslikke kultuuriühendusi rikkumata üldistust, surma ja mälu sümbolit.

Luuletuse epigraaf valmis 1961. aastal. Seega ei saa luuletuse sisu taandada isiklikuks tragöödiaks, see on "rahvalik" luuletus, ajalooline.

Õpetaja tegevus

Kui klass ei leidnud kodust teavet, tehakse ettepanek töötada klassis sõnaraamatuga - määrata sõna "reekviem" tähendus, meenutada varasemate tundide materjali Ahmatova elust, mis näitas tema kohta. elukoht Leningradis - purskkaevu maja.

3. Uue õppematerjali õppimine.

Lava eesmärk:

Poeetilise tekstianalüüsi oskuse arendamine.

Õpilaste tegevused

Ahmatova luuletuse uurimine tehakse õpilastele rühmades.

Mõelge, millistes peatükkides on ajaloolise mälu ja ajaotsuse probleem kõige teravam (peatükkides, mis on kirjutatud ema nimel, ajaloolase nimel, luuletaja nimel). Mõelge, miks oli autoril sellist polüfooniat vaja. Milliseid kirjanduslikke traditsioone jätkab Ahmatova oma luuletuses. Lahendage probleem: kas see on tõesti, vastavalt A.I. Solženitsõn "See oli rahva tragöödia, aga teie puhul on see ainult ema ja poja tragöödia"?

Selles tunni etapis, tekstiga töötades, kujuneb õpilaste lugejapädevus (oskus valida ülesannetele vastavat materjali, analüüsida, esile tõsta peamine). Lisaks suhtlevad õpilased rühmades töötades omavahel, töötlevad informatsiooni, edastavad seda igale rühmaliikmele (õpilaste suhtluspädevuse kujunemine).

Ülesande edukamaks täitmiseks soovitatakse õpilastel vaatlustulemused vihikusse kirja panna.

Igal rühmal palutakse vastata küsimustele.

1 rühm

Kelle traditsioone jätkab A. Ahmatova, kui räägib luuletaja rollist ühiskonnaelus?

Mis on nende peatükkide koha ja aja nimi? Miks kaudselt?

Millised üldised kultuuripildid nendes peatükkides esinevad? Mis on nende piltide roll?

Luuletaja – oma riigi kannatava kodaniku – vihane hääl kõlab luuletuse kuues peatükis. Ahmatova, jätkates Puškini traditsiooni (luuletaja roll on "põletada inimeste südameid verbiga"), kuulutab juba epigraafis oma seisukohta - "Ma olin siis oma rahvaga, kus kahjuks olid minu inimesed. ” Täpset kohta ja aega Ahmatova epigraafis ei nimeta – “Olin siis minu inimestega seal kus minu inimesed kahjuks olid." “Siis” - “Ježovštšina kohutavatel aastatel”, “seal” - laagris, okastraadi taga, paguluses, vanglas - tähendab koos; ei ütle "kodus" - loob kuvandi "mitte võõra taeva all" eituse kaudu.

“Eessõna asemel” on omamoodi testament luuletajale, käsk “kirjutada”. Testament – ​​kuna kõik selles rivis seisjad on meeleheitel, elavad nad oma hirmumaailmas. Ja ainult luuletaja, kes jagab inimeste saatust, saab toimuvast valjuhäälselt kuulutada. See luuletuse osa kordab ideoloogiliselt Puškini ridu: “Siis küsis mu selja taga seisev naine minult kõrva:

- Kas saate seda kirjeldada?

Ja ma ütlesin

- Ma võin." Elu tegelikkust tõetruult peegeldada ka olukorras, kus sellest kardetakse rääkida – see on poeedi ülesanne.

See sündmusi justkui “kõrvalt” kirjeldav hääl kõlab 10. peatükis, mis on poeetiline metafoor: seda justkui kõrvalt näinud poeet annab edasi kogu Emaga juhtuva tragöödia. Iga ema, kes kaotas oma poja, on nagu Jumalaema ja puuduvad sõnad, mis annaksid edasi tema seisundit, süütunnet, impotentsust poja kannatuste ja surma silmis. Jätkub poeetiline paralleel: kui Jeesus suri, lepitades kõik inimkonna patud, siis miks sureb poeg, kelle patud ta peab lunastama? Kas mitte nende timukad pole? Jumalaema on leinanud iga süütult surevat last palju sajandeid ja iga ema, kes kaotab oma poja, on talle oma valu poolest lähedane.

Ja “Epiloogis” (selle 1. osas) loovutab ema taas luuletajale jutustamisõiguse: “Ja ma ei palveta mitte üksi enda eest, vaid kõigi eest, kes seisid seal koos minuga karvas külmas ja Juulikuum punase pimeda seina all." midagi on raske muuta – jääb üle vaid palvetada.

Teine rühm

Milline on ema vaatenurgast kirjutatud peatükkide žanriline joon?

Millist peatükkide leksikaalset tunnust saate tähele panna?

Milliseid kirjanduslikke ühendusi oskate nimetada?

Võimalik vastus grupilt:

Ema hääl kõlab seitsmes peatükis (1,2, 5-9). See lugu minevikust, tema saatusest, poja saatusest on üksluine, nagu palve, meenutades hädaldamist või nutmist: "Ma ulan nagu vibulaskmise naised Kremli tornide all" (kirjutatud vastavalt folkloorižanrite traditsioonid: selle tõestuseks on korduste rohkus: "vaikne" - "vaikne", "kollane kuu" - "kollane kuu", "siseneb" - "siseneb", "see naine" - "see naine"; jõe kujutiste ilmumine, kuu). Saatuse otsus on juba realiseeritud: hullust ja surma tajutakse kõrgeima õnne ja päästmisena elu õudusest. Loodusjõud ennustavad sama tulemust.

Ema monoloogi iga peatükk muutub üha traagilisemaks. Eriti torkab silma üheksanda lakoonilisus: surma ei tule, mälu elab. Temast saab peamine vaenlane: "Me peame mälu lõpuni tapma." Ja appi ei tule ei poeet ega ajaloolane – ema lein on väga isiklik, ta kannatab üksi.

Kolmas rühm

Kuidas on kujutatud ajaloolase kirjeldatud ajastut? Mis peatükid?

Millised reaalsused rõhutavad kirjeldatud sündmuste autentsust?

Võimalik rühma vastus

Ajalooline tegelikkus on paljudes peatükkides lahustatud. Millal kõik juhtub? "Ježovštšina kohutavatel aastatel". Kuhu? "Seal, kus minu inimesed kahjuks olid" - Venemaal, Leningradis. Ajaloolase hääl kõlab otse kahes peatükis – „Sissejuhatuses“ ja „Epiloogi“ teises osas.

Ajastu, mil rahvale on määratud kannatada, kirjeldatakse üsna kujundlikult ja nähtavalt, väga karmilt: "...süütu Venemaa väänles veriste saabaste all ja "must maruse" rehvide all. Kes on ohver? Kõik inimesed, "süüdimõistetud rügemendid". Kes on timukas? Seda nimetati ainult üks kord: "Ta viskas end timuka jalge ette." Ta on üksi. Kuid seal on tema abilised, kes sõidavad "mustal Marusel". Neid määrab ainult üks detail - "korki ülaosa on sinine". Kuna nad on mitteinimesed, pole nende kohta rohkem midagi öelda. Timukat ei nimetata, kuid on selge: ta on riigi peremees.

Viimases peatükis esitatakse lugu rahva piinatud hingest: vanglas viibivatest pooled on abikaasad ja pojad, teine ​​pool vanglas, need on emad ja naised. Kogu Venemaa on selles järjekorras.

Kõigi rühmade vaatlemise tulemus võib olla järgmine:

Luuletuses on märgata vastuolu: ema unistab unustusest - ainult nii saab kannatused peatada, luuletaja ja ajaloolane kutsub appi mälu - ilma selleta ei saa tuleviku nimel minevikule truuks jääda.

4. Õppematerjali koondamine

Lava eesmärk:

Materjali kinnistamine, väärtussemantiliste pädevuste kujundamine.

Õpilasi kutsutakse üles tegema tehtud tähelepanekute põhjal järeldusi, väljendama oma nõusolekut või mittenõustumist A.I sõnadega. Solženitsõn. Vastus motiveerib.

Millistes peatükkides on ajaloomälu ja ajaotsuse probleem kõige teravam (peatükkides, mis on kirjutatud ema nimel, ajaloolase nimel, luuletaja nimel). Miks oli autoril sellist polüfooniat vaja? Milliseid kirjanduslikke traditsioone jätkab Ahmatova oma luuletuses? Lahendage probleem: kas see on tõesti, vastavalt A.I. Solženitsõn "See oli rahva tragöödia, aga teie puhul on see ainult ema ja poja tragöödia"?

Võib-olla on õpilastel raske ühemõtteliselt vastata: kelle "hääl" luuletuses on määrav, ja see asjaolu tõestab veel kord, et luuletus ei räägi naise isiklikust tragöödiast, nagu A.I. Solženitsõn. Luuletus kogu rahva tragöödiast. Ja see otsustati kooskõlas kirjanduse traditsioonidega (nimekiri Puškini luulega, suulise rahvakunstiga). Mälu on määrav tegur.

Kaks tuhat aastat tagasi mõistis rahvas jumalapoja hukkamisele, reetes ta. Ja nüüd kiirustavad kõik üksteist reetvad inimesed hukkama. Tegelikult on timukad inimesed ise. Nad vaikivad, taluvad, kannatavad, reedavad. Luuletaja kirjeldab toimuvat, tundes end rahva ees süüdi.

"Reekviemi" sõnad on suunatud kõigile kaaskodanikele. Neile, kes istutasid, ja neile, kes istusid. Ja selles mõttes on tegemist sügavalt rahvaliku teosega. Lühikeses luuletuses näidatakse kibedat lehekülge rahva elus. Kolm häält, mis selles kõlavad, on põimunud terve põlvkonna, kogu rahva häältega. Autobiograafiline joon muudab pildid universaalsest globaalsest ainult läbitungivamaks ja isikupärasemaks.

5. Kodutöö

Lava eesmärk:

Värskendada õpilaste teadmisi varem õpitud materjali kohta, siduda tunnis käsitletud materjal vene keele ja kirjanduse ühtse riigieksami ülesannetega.

Õpilasi kutsutakse meenutama vene kirjanduse teoseid, mis tõstatavad sama probleemi nagu A.A. luuletus. Akhmatova "Reekviem", kommenteerige seda probleemi, selgitage selle asjakohasust.

23. Piibli kujundid ja motiivid Ahmatova luuletuses "Reekviem"

"Reekviem" on ainus teos laagritest, repressioonidest, stalinismist, mis kirjutati ja avaldati täpselt siis, kui sellest polnud võimalik rääkida. See on mälestussammas kõigile seadusetuse ohvritele kogu selle seadusetuse võidukäigu hetkel. Ahmatova unistas, et "Reekviem" (1936-40) avaldatakse raamatus "Aja jooks", kuid see ei teostunud. Venemaale tuli ta alles 1980. aastate lõpus.

Lüürilise kangelanna isiklik lein (kehastub sisemiste kogemuste ja konkreetsete asjaolude kaudu); autori hääle ühendamine paljude naiste häältega; LG saatus on ajastu sümbol, monument; ema lein ja Jumalaema piin; poja piin on Kristuse piin.

Peamine on mitte poja, vaid ema kannatused. Aktsentide vahetus. Ükski evangelist, kes kirjeldab Kristuse kannatusi, ei räägi emast. Lugeja nägemus emast. Ta vaidleb evangelistidega, tehes peategelaseks ema kuju.

Pildid apokalüpsisest ("mäed painduvad enne seda leina ..."); Neeva jõgi - piibellik Babüloonia jõgi (rahvas istub ja nutab) => Leningrad on võõras riik. Staari kuvand on lähenev apokalüpsis. Seotud surmaga (V, VIII) + need on Kremli tähed (ajastu sümbol). X – ristilöömine on haripunkt. Kristuse ristilöömine. Kontsentreeritud sisaldab kogu luuletust. Kivistumise motiiv on läbiv motiiv. Selle luuletuse keskne kujund on ema (ristilöömise stseenis on Jeesus tagaplaanil, esiplaanil ema). See on hirmus, ema leina on võimatu vaadata. => Ahmatova vaidleb evangelistidega (peafiguur on emad).

Loomise ajalugu: Ahmatova ei osanud kirjutada; ta kartis. Ahmatova lähedased sõbrad (L. K. Tšukovskaja jt) pidid teda meeles pidama. Algul ei nimetatud seda luuletuseks; see võib olla ainult tsükkel. Alles tasapisi sai selgeks, et üksainus kangelanna, üksainus süžee piltide (Vene jõed (Don, Jenissei), piiblipildid) kaudu teeb sellest luuletuse. Nutmine surnud poja pärast, kui nad kodust välja viiakse, hauda lastakse jne. Akhmatova järgib täielikult žanrikaanonit (mälestus, reekviem (mälestus, mälestusteenistus)). Surma ja mälu konflikt on süžee kujundav. Kangelanna sooviks, et surm võidaks, sest ta ei saa enam niimoodi elada; aga luuletus lõpeb monumendi kujutisega, s.t. pead elama, et mäletada.

Peamine on Ahmatova enda mõte selles küsimuses (ta nimetas "Reekviemi" luuletuseks).

Poja arreteerimine oli Reekviemi (1935) loomise katalüsaatoriks. 1957 – Ježovi surmaaasta, teose revideerimine, lisades "eessõna asemel".

1961 - epigraaf. See aimab teatud meeleolu ja sisaldab eepilist üldistust. Globaalne, eepilise tasandi üldistus.

Luuletus: läbi motiivide ja kujundite (surm, piiblipildid, mälu, hullus); kompositsioon (12 osa) - orienteerumine reekviemi žanrikaanonile eeskujuna (sh muusikaline ja rahvaluule); üksik lüüriline kangelanna; 2 epigraafi ja sissejuhatus. Autori määratlus (luuletus). Lüroeepiline luuletus. Akhmatoval on erinevat tüüpi itkusid, mis sobivad reekviemi žanriga. Tegemist on tervikliku valmistööga (orienteerumine žanrinäidisele, musikaalsus). Üks kujundlik süsteem, üksainus lüüriline kangelanna – ema ja naine. Kompositsioon: üldistus ← emapilt ← poja teema → emapilt → üldistus. Teosel on pealkiri, epigraafid ja sissejuhatus => see on omamoodi terviklikkus + autoritunnistus (algul ei arvanud, et see luuletus tuleb, aga hiljem nimetasin seda luuletuseks).

Lüüriline kangelanna. Tema näod. Evolutsioon: nutt, nutt - hullus - tuimus - mõistmine - alandlikkus.

Kangelannal on palju nägusid – globaalne üldistus (amburi naine, kasakanaine jne); ajalugu tajutakse universaalselt tähendusliku, eepilisena. Isiklikku "mina" pole olemas ja samas on see igal pool. Naise kannatuste kuvand; monument kõigile seaduserikkumiste ohvritele. Süžee on üles ehitatud, kuid see keskendub muusikateose süžeele. Liikumine, konflikt surma ja mälu vahel tekib algusest peale. Kangelanna kutsub surma.

hullumeelsuse motiiv; surm (kollane kuu, vaikne Don kallab) - mütoloogilised pildid. Aga need ei tundu igavesed, need on väga konkreetselt sisse kirjutatud.

Nutulaulu ja hällilaulu žanr murduvad.

"Reekviem" ja "Kogu maa tee" - diloogia. + "Luuletus ilma kangelaseta" - triloogia. piltide kaudu.

Sektsioonid: Kirjandus

Tunni juurde:

  • A. Ahmatova portree,
  • 30-40ndate fotodega kaunistatud stend.

Töölaual:

  • tunni teema,
  • õppetunni epigraaf

kognitiivne

  • Võtke töö lahti.
  • Näidake sõnale pöördumise kaudu aja atmosfääri.

Hariduslik

  • Kunstiteose poole pöördumise kaudu paljastage A. Ahmatova isiklikud seisukohad.

Hariduslik

  • Kodanikupositsiooni harimine noorukitel, sellised isikuomadused nagu: julgus, vastupidavus, lojaalsus.

Tundide ajal

Ei ja mitte võõra taeva all,
Ja mitte tulnukate tiibade kaitse all, -
Olin siis oma inimestega,
Kus minu inimesed kahjuks olid.

Õpetaja sõna:

"Käed, tikud, tuhatoos - ilus ja kurb riitus. See oli riitus, kui tutvuti 30ndatel Ahmatova luulega ja eriti luuletusega" Reekviem ": Neil aastatel elas Anna Andreevna piinamise tõttu. kamber .. Anna Andreevna, mulle külla tulnud, luges ta mulle "Reekviemist" salme ka sosinal, kuid oma juures purskkaevu majas ei julgenud ta isegi sosistada: järsku keset vestlust vaikis ja, osutades silmadega laele ja seintele, võttis paberi ja pliiatsi ning ütles siis valjult midagi ilmalikku: "Kas sa tahad teed?" või "Sa oled väga päevitunud," siis kattis ta tüki kiire käekirjaga paberi ja ulatas selle mulle. Lugesin luuletusi ja meenutades andsin need vaikselt talle tagasi. "Täna on varasügis," ütles A. Ahmatova valjusti ja põletas tikku löödes paberi tuhatoosi kohal. " meenutas ta Lydia Tšukovskaja oma märkustes Anna Ahmatova kohta. Ta meenutas, et sageli kordas ta tänavale minnes neid salme, et mitte unustada.

1930. aastad osutusid Ahmatovale raskeks proovikiviks. Ta oli tunnistajaks koletutele repressioonidele, mis langesid paljude tema sõprade ja perekonna peale:

1) arreteeriti poeg - Leningradi ülikooli üliõpilane.

2) siis - ja tema abikaasa - N. Punin.

Akhmatova ise elas pidevas vahistamise ootuses. Ta veetis pikki järjekordi, et pakk pojale üle anda.

Vaid inimene, kes oli täiesti veendunud luule tähtsuses ja vajalikkuses, võis jätkata kirjutamist ajal, mil luuletus paberil võis muutuda surmaotsuks, usaldada oma loomingut tõelistele sõpradele, kes olid valmis luulet õppima. süda, et neid säilitada. Selle tulemusena muutus tema jaoks säästev teos paljudele lugejatele päästvaks.

Epigraafi lugemine

Õpetaja: pöördume peatüki "Reekviem" juurde. "Eessõna asemel"

"Kas sa saad seda kirjeldada?
Ja ma ütlesin
- Ma saan.
Siis väreles kunagisel tema näol midagi naeratuse taolist."

Nüüd pöördume töö enda poole.

"Reekviem" ei ole ainult luuletuste jada, see on ühtne tervik.

Töö analüüs.

1. peatükk "Initsiatsioon" - lugemine õpetaja või eelnevalt ettevalmistatud õpilase poolt

Kas näete tolleaegset atmosfääri?

Kas on võimalik kohe ära tunda tol ajal elanud inimeste meeleolu, mõtted?

Õhkkond, aeg ise kerkib kohe meie ette hallides värvides, inimeste kohal ripub midagi sünget ja rasket, miski rõhub neid. "Vanglalukud", "surelik ahastus", "rasked sammud", "metsik kapital", "vihakas lõige" - kõik see ei saa meeldida, emotsioone tekitada, kõik see teeb inimesed orjadeks. Igavuse, pimeduse orjad.

"Sissejuhatus" lisab "Pühendus" - analüüs pärast lugemist.

Kas sellest luuletusest on võimalik õppida 30ndate ajalugu? Kuidas riik elas?

"Hukkamõistetud rügemendid", "veduriviled" jne. See peatükk räägib ilustamata omaaegsest ülekohtust, massirepressioonidest, et inimesi ei hoitud mitte ainult vanglas, vaid saadeti ka Siberisse. Ei ole elu, on surm.

Kas see pole mitte järsk üleminek ajastust isiklikule? Seal on naise kujutis. Kes ta on?

Akhmatova ei räägi neist, vaid taga need, kes moodustavad enamuse. Olles läbi elanud kõik põrgupiinad, on ta solidaarne kõigi naistega, kellel on see osa. See hüvastijätt abikaasaga on üldist laadi.

Mida see luuletus teile meenutab?

laste laul

Miks ta palub tema eest palvet?

Et tal oleks piisavalt jõudu, et tal oleks rohkem jõudu kõike taluda, kuna ta teab, et ees on palju raskusi.

Õpilased analüüsivad ennast pärast lugemist.

Nendes peatükkides ei usu ta, et see juhtub temaga, see juhtub kellegi teisega. Ta vaatab ennast kõrvalt. Ta palub riputada "musta lapiga", et mitte näha kõike, mis toimub

Kuidas muutub naise kuvand? Miks?

Pärast vaoshoitust tuleb emotsiooniplahvatus, karje, ei mingit uhkust. Kuna see puudutab poega, kõige kallimat inimest, ja loodus on talle ebasoodne

Ja siis sisse Peatükk 6 tekib tuimus, siin on vihje sellest põrgust väljapääsule – kõrgele ristile.

Miks on selle peatüki pealkiri "Lause"?

Viimase lootuse kaotus, millegi helge ootus, jääb üle vaid üks - surmaks nimetada.

Seetõttu on luuletuste 8.9 ("Surma poole") ilmumine igati loogiline.

8, 9 peatükki. Analüüs

Vastus:

Kutsub surma. Ta avab ukse laialt. Hulluses tunneb ta üksinduse sügavust.

Õpetaja: Aastaid tagasi, 1914–1916, rääkis Ahmatova õnnehetkedest, mida ta tahaks kogu oma elu kanda, olgu see nii raske kui tahes, kuid nüüd ei suuda ta isegi oma poja mälestusi vastu võtta.

Miks pöördub Ahmatova pärast hullust piiblimotiivide poole? "Ristilöömine" – kas see luuletus on juhuslik?

Kas epiloog on vajalik? Miks ta kardab seda kõike unustada? Mil moel kajab "Epiloog" "initsiatsiooniga"? Milline on naise iseloom?

Õpetaja:

"Epiloogi" 1.2 luuletuses esineb Ema kujund, mis on üldistava iseloomuga.

Luuletus 1 ütleb, mida teeb hirm ja vabaduse puudumine naistega, emadega – see muudab nad vanadeks naisteks. Naise kuvand seostub riigiga (Venemaa), mis on sellest väsinud, kuid siiski tugev, ajastuga (hall-hall).

"Epiloog" korjab üles kõik hetked, mis teosesse hajusid.

Mälu on pääste vaimsest surmast kogu rahva jaoks.

Sel hetkel, kui tal pole midagi ära võtta, avastab ta jõudu (2 luuletust "Epiloogist") "Reekviem" on teejuht tolleaegsesse ellu, ajalugu, täpne, peensusteni, peegeldab kõike. selle aja kõige kohutavamad märgid.

D / z loovtöö kirjutamiseks.

Teema valikud:

  • "Aegade märgid", "Riigi ja naiste saatus A. Ahmatova luuletuse "Reekviem" ainetel
  • „Vene naise saatus 30-40ndatel A. Ahmatova luuletuse „Reekviem“ ainetel.

Ei ja mitte võõra taeva all,

Ja mitte tulnukate tiibade kaitse all, -

Olin siis oma inimestega,

Kus minu inimesed kahjuks olid.

A. Ahmatova

Tõeliselt suur vene poeet Anna Ahmatova kannatas tohutu, tavalise naise jaoks väljakannatamatuna tunduva hulga leina ja kannatusi, katsumusi ja valu. Ta elas raskel ja karmil ajal: revolutsioon, kodusõda, abikaasa hukkamine ja poja vangistamine, Suur Isamaasõda. Ja ometi leidis A. Ahmatova ka kõige raskematel eluperioodidel jõudu tunnetada ja ette näha, luuletada, jäädvustada kõiki oma riigi ajaloo pöördepunkte.

Luuletus "Reekviem" kujutab Venemaa ajaloo üht julmemat ja traagilisemat lehekülge – repressioonide aega.
See oli siis, kui ma naeratasin
Ainult surnud, kes rõõmustavad rahu pärast,
Ja rippus tarbetu ripatsiga
Nende Leningradi vanglate lähedal.

See luuletus on kirjutatud kuue aasta jooksul: 1936–1940. "Reekviem" koosneb eraldiseisvatest väikestest peatükkidest, fragmentidest, kuhu on koondunud venelanna itkumine ja miljonite vene inimeste kannatuste kurb vaatlemine ning tegelikkuse traagiline ümbermõte.
Ma õppisin, kuidas näod kukuvad,
Kuidas hirm silmalaugude alt välja piilub,
Nagu kiilkirjas kõvad lehed
Põskedel ilmnevad kannatused.
Nagu tuha- ja mustad lokid
Järsku muutunud hõbedaseks
Naeratus närbub alistuvate huultel,
Ja hirm väriseb kuivas naerus.

Repressioonide laine puudutas musta tiivaga A. Ahmatova perekonda – ainus poeg sattus vanglasse. Tema edasise saatuse ebakindlus, hirm teda enam kunagi näha – see on hapra, kuid mässumeelse ja järeleandmatu naise saatuses pärast abikaasa surma kõige tõsisem katsumus.Olen karjunud seitseteist kuud,
Ma helistan sulle koju
Ma heitsin end timuka jalge ette,
Sa oled mu poeg ja minu õudus.
Kõik on sassis,
Ja ma ei saa sellest aru
Nüüd, kes on metsaline, kes on mees,
Ja kui kaua tuleb hukkamist oodata.

Luuletaja isiklikku leina süvendab arusaam, et tuhanded, miljonid kaasmaalased kannatavad täpselt nagu tema, sest see aeg oli tragöödia periood kogu riigile, kogu rahvale. Hirm, õudus ja usaldamatus asusid inimeste hinge ja südamesse ning lootuse säde parema tuleviku poole kustus paljude jaoks täielikult. Nii edastab A. Ahmatova isiklike ja intiimsete kogemuste kaudu üleriigilist, ajaloolist leina valu täis ridades.
Jälle lähenes matuste tund.
Ma näen, ma kuulen, ma tunnen sind:
Ja see, mis vaevu akna juurde toodi,
Ja see, kes ei talla maad, kallis,
Ja see, kes kaunilt pead raputas,
Ta ütles: "Ma tulen siia nagu oleksin kodus!"

Sel raskel ajal suutis A. Ahmatova säilitada kindluse ja lootuse, usu ja armastuse. Teda ei murdnud rasked katsumused, vaid ta karastas ja pani tugevuse proovile väikese naise ja suure luuletaja isiksuse. Anna Ahmatova suutis kõik nähtu ja kogetu sulatada tõe ja valuga hämmastavateks luuletusteks, mis enam kui pool sajandit tagasi meie tänasesse päeva tagasi toovad, panevad meid mitte ainult mõtlema ja hindama julma minevikku, vaid sisendavad ka kindlustunnet, et seda tragöödiat ei saa tulevikus lubada.
Mäed painduvad selle leina ees,
Suur jõgi ei voola
Kuid vangla väravad on tugevad,
Ja nende taga "süüdimõistmise augud"
Ja surmav kurbus.

    A. A. Ahmatova alustas luuletuse "Reekviem" kirjutamist 1935. aastal, kui tema ainus poeg Lev Gumiljov arreteeriti. Ta vabastati peagi, kuid ta arreteeriti veel kaks korda, vangistati ja pagendati. Need olid Stalini repressioonide aastad. Kuidas...

    Anna Ahmatova elas pika elu, mis oli täis ajaloolisi kataklüsme: sõjad, revolutsioonid, täielik elukorraldus. Kui revolutsiooni esimestel aastatel lahkusid paljud intellektuaalid riigist, jäi Ahmatova oma Venemaa juurde, kuigi ma olin verine ...

    Anna Andreevna Akhmatova pidi palju läbi elama. Kohutavad aastad, mis muutsid kogu riiki, ei saanud mõjutada selle saatust. Luuletus "Reekviem" oli tunnistus kõigest, millega poetess pidi silmitsi seisma. Luuletaja sisemaailm on nii hämmastav...

    Anna Andreevna Akhmatova saatus revolutsioonijärgsetel aastatel oli traagiline. 1921. aastal lasti maha tema abikaasa, luuletaja Nikolai Gumiljov. 1930. aastatel arreteeriti tema poeg valesüüdistusega; kohutav löök, "kivisõna" kõlas surmaotsus, ...

  1. Uus!

Anna Ahmatova teoses "Reekviem" kirjeldatud ajastu üllatab lihtrahvast tabanud eluraskuste, tragöödiate, katsumuste hulgaga. Riik koges 1930. ja 1940. aastatel palju sündmusi. Need kajastuvad erinevates kunstivormides.

Luuletuses "Reekviem" on selgelt näha tolleaegsed märgid. A.A. Ahmatova valib meisterlikult läbistavad sõnad, mis panevad tunnetama teose õhkkonda. "Seal rääkisid kõik sosinal," kirjutab poetess. See näitab inimeste hirmu. Hirm kõva häälega rääkimise ees. Hirm rääkimise ees. "...meile kõigile omane tuimus," märgib A. Ahmatova. Inimesed tundsid end segaduses, olid uimas. Meie riigi pealinn on autori sõnul muutunud metsikuks. Kujuneb kujutlus sellest tähenduslikust ajamärgist, teose finaalis ei paista metsikult mitte ainult pealinn, vaid ka naine, sest nende "Naeratus hääbub alistu huulil, // Ja ehmatus väriseb kuivas. naerma."

Üks tolle aja tuntud märke on vanglad.

Neid oli palju, mida A. Ahmatova rõhutab: "Ja tarbetu lisandiga rippumas, / Oma Leningradi vanglate lähedal."

1930.–1940. aastad paistavad lugeja ettekujutuses hirmutavate, süngete, hirmutavatena. A. Ahmatova kandis pingelist meeleolu suurepäraselt läbi kogu luuletuse. Igas tema sõnas on tunda valu, piina, kannatusi ja see on ka märk sellest ajast. Uue ehitamine ei ole täielik ilma vana hävitamiseta. Kui raske, verine ja valus oli aga vana süsteemi hävitamine! Ajamärgid, millest luuletus on küllastunud, võimaldavad taasluua selle aja inimeste elu ja tundeid. Imetlen A. Ahmatova teost "Reekviem". Ta suutis näidata aja märke, luua neil aastatel naise kuvandit ja luua vene luule meistriteose.