Metsloomadega tutvumise õppetunni kokkuvõte. Välismaailmaga tutvumise tund vanemas rühmas “Meie piirkonna metsloomad”. Haridustegevuse edenemine

Tund-matk meid ümbritseva maailmaga tutvumiseks 2.juuniorrühm

Teema: "Mets- ja koduloomad"

Välismaailmaga tutvumise tund 2. juuniorrühmas teemal “Mets- ja koduloomad”

Teema: Mets- ja koduloomad.

Jaotis: Ideede arendamine meid ümbritseva maailma ja meie endi kohta.

Rühm: Nooruselt teine.

Teostusvorm: Reisimine.

Eesmärk: kinnistada eelkooliealiste laste teadmisi mets- ja koduloomadest.

  • 1. Kognitiivne. Tugevdada laste teadmisi mets- ja koduloomade kohta. Arendada oskust loomade ja nende poegade vahel vahet teha, nende nimesid õigesti seostada. Laiendage laste silmaringi, tutvustades lastele uusi loomi.
  • 2. Arendav. Arendada laste vaimseid protsesse: tähelepanu, mälu, mõtlemist. Edendada koherentse kõne ja artikulatsiooniaparaadi arengut vokaalide hääldamisel onomatopoeesia abil.
  • 3. Harivad. Kasvatada armastustunnet meid ümbritseva maailma vastu, hoolivat suhtumist eluslooduse elanikesse.

Eelmised tööd:

Didaktiline mäng "Kes karjub?"

Loomade joonistamine šabloonide abil.

Loomade ümberkujundamise mängud.

Didaktiline mäng "Kes kus elab?"

Loomade modelleerimine plastiliinist.

Muinasjuttude lugemine: “Kolobok”, “Kolm karu”, “Hunt ja seitse kitsekest”, “Rebane, jänes ja kukk”.

Luuletuste päheõppimine loomadest.

Vene rahvapärased lasteaialaulud ja mõistatused loomadest.

Tunniplaan:

  • 1. Sissejuhatav osa (vestlus) - 3 min.
  • 2. Põhiosa (reis) - 12 min.
  • 3. Lõpuosa (vestlus, mäng) - 5 min.

Tunni edenemine

I. Sissejuhatav osa (vestlus)

Lapsed sisenevad saali.

  • - Poisid, kas teile meeldib kõndida?
  • - Kuhu ma saan jalutama minna?
  • (Laste vastused.)
  • - Kui inimesed lähevad kaugetesse kohtadesse jalutama, nimetatakse seda reisimiseks.
  • - Mida saate teie arvates reisimiseks kasutada? (Laste vastused.)
  • - Saate reisida mitte ainult jalgsi, vaid ka lennuki, laeva, rongiga. Ja täna läheme kuumaõhupalliga reisile.

II. Põhiosa (reisimine)

Saali tuuakse heeliumiga täispuhutud õhupall.

Haara kiiresti köis ja alustame oma teekonda.

Lapsed, hoides käes õhupallinööri, laulavad:

Lendame kuumaõhupalliga,

Kuumaõhupalliga lendame nagu linnud.

Nii et maja paistab seal kaugel,

Soovime, et saaksime kiiresti maapinnale.

Laul lõpeb, lapsed peatuvad maja lähedal.

  • - See on meie esimene peatus. Huvitav, kes seal majas elab? Kuidas teada saada? (Laste vastused.)
  • - See on õige, me nüüd koputame ja küsime, kes majas elab. Lapsed koputavad uksele ja küsivad:
  • - Tere, kes siin elab?

Nüüd ta nurrub, nüüd ta mängib,

See jookseb kuhugi minema,

Jookseb kaugele.

Ja kui ta tagasi tuleb,

See mõmiseb ka alustassist

Joob toorpiima.

  • -Kas sa oled mõistatuse ära arvanud? Kes see on?
  • - Kass.
  • - Ütle mulle, poisid, kas kass on kodu- või metsloom?
  • - Omatehtud.
  • - Miks sa arvad, et kass on lemmikloom? (Laste vastused.)
  • - Milliseid lemmikloomi sa veel tead? (Laste vastused.)
  • - Võtke endale meeldiva looma pilt ja leidke talle laps.
  • (Pildid asetatakse nööridele pesulõksude abil. Lapsed pildistavad ja sobitavad pilte täiskasvanud loomadest oma beebidega.)
  • - Nüüd pane loomale ja tema lapsele nimi.

Laste vastused:

  • - Koeral on kutsikas.
  • - Kassil on kassipoeg.
  • - Kanal on kana.
  • - Lehmal on vasikas jne.
  • - Hästi tehtud. Lemmikloomad tulid meile külla. Kas tundsid nad ära? Ja kui saate teada, rääkige mulle, kuidas nad karjuvad.

Näitame pilte koduloomadest ja nende beebidest. Lapsed hääldavad, kuidas need loomad karjuvad.

Noh, jätkame oma teekonda. Hoidke õhupalli nöörist kinni.

Teekond jätkub laulu lauldes.

Siin me oleme jälle kõrgusel, päike paistab kaugelt.

Jõuame pilvede poole aina kõrgemale.

Kiirustame rohelisse metsa,

Laseme lagendikule vaiksemalt.

Metsa lähedal laul lõpeb.

  • - See on meie teine ​​peatus. Kuhu me sattusime? (Metsas.)
  • - Mis loomad metsas elavad? (Laste vastused.)
  • - Mis on metsas elavate loomade nimed? (Metsik.)
  • - Vaata ekraani. Metsloomade hulka kuuluvad: jänes, rebane, hunt, siil, orav, karu.

Lapsed vaatavad ekraanile ilmuvaid loomi.

  • - Nüüd mängime teile juba tuttavat mängu: valige pilt loomaga ja leidke tema laps.
  • (Pildid loomadega pannakse puuokstele. Lapsed pildistavad ja sobitavad pilte täiskasvanud loomadest oma beebidega.)
  • - Nimetage loom ja tema laps.

Laste vastused:

  • - Jänesel on jänes.
  • - Hundil on hundipoeg.
  • - Oraval on oravapoeg jne.
  • - Meie jalutuskäik läbi metsa on lõppenud, on aeg naasta lasteaeda.

Lapsed võtavad õhupalli nöörist kinni ja liiguvad saalis ringi.

Meie teekond lõpeb

Meil on aeg tagasi lasteaeda minna.

Me ei jäta oma loomadega hüvasti,

Kõigil on neid nähes hea meel.

III. Lõpuosa (vestlus, mäng)

  • - Siin meie teekond lõpeb. Jõudsime tagasi lasteaeda. Vaata, need loomad on kadunud ega mäleta, kes kus elab. Nad paluvad teil aidata neil sellest aru saada. Kõik loomad tuleb paigutada kahele lagendikule. Ühel "lagendikul" on maja sümbol, teisel - mets. Lapsed paigutavad mets- ja koduloomi kujutavad pildid kahte “lagedaks”.
  • - Hästi tehtud, nad aitasid loomadel sellest aru saada.
  • - Kas teile meeldis meie jalutuskäik? (Jah.)
  • - Kus me olime? (Metsas ja maja lähedal.)
  • - Milliseid loomi me mäletasime? (Metsikute ja kodumaiste kohta.)
  • - Sul läks täna väga hästi, nii et tunni lõpus tahan ma sinuga mängida.

Mängitakse: lapsed panevad loomadega mütsid pähe ja muutuvad nendeks. Nad mängivad muusika saatel ja jooksevad lagendikul ringi. Signaali peale peidavad nad end majadesse: metsloomad - metsa sümboli juurde, koduloomad - maja sümboli juurde.

Tehnilised õppevahendid: magnetofon koos muusikasalvestusega.

Didaktilised materjalid:

  • 1. Mets- ja koduloomi ning nende poegi kujutavad pildikomplektid.
  • 2. Metsa ja maja sümboliga kaardid.
  • 3. Maja planeering.
  • 4. Puude mudelid.
  • 5. Loomade mütsid.

1. Organisatsioonimoment.

Poisid, ma ütlen teile nüüd ühe mõistatuse. Kui ära arvata, saad teada, kes sinu klassi tulevad.

“Kes hüppab osavalt läbi puude

Ja ronib tammepuude otsas?

Kes peidab pähkleid lohku?

Kas kuivatate talvel seeni?"

See on õige, see on orav. Ja siin ta on. Mis see tal käppades on? Mingi kiri (õpetaja loeb seda).

“Tulge kiiresti, aidake kiiresti!

Võlur hirmutas meid.

Ta pani meile kõigile loitsu.

Oleme unustanud, kes me oleme.

Aidake mind, aidake mind.

Ja te lepitate meid kiiresti!” (metsaelanikud)

2. Vestlus.

Poisid, öelge, kes need metsaelanikud on? Nimetage need. (Lapsed loetlevad metsloomi). Mis on metsas elavate loomade nimed? (mets, mets). Miks neid nii kutsutakse? (Nad elavad metsas, saavad ise süüa, ehitavad maju, hoolitsevad oma poegade eest). Mis sai meelitavatest elanikest? Kas me saame neid aidata? Seejärel ütleme võlusõnad, et end metsast leida:

1, 2, 3, 4, 5 - läheme metsa loomi päästma. (Muusika kõlab, lapsed astuvad rühma). Siin me oleme metsas.

3. D/i "Arva kirjelduse järgi."

Poisid, vaadake! Metsas on palju puid, kuid loomi pole üldse näha. Mis on need valged kaardid, mis puude all lebavad? Et seda teada saada, tuleb tähelepanelikult kuulata, mida oraval on öelda. Niipea, kui aimate, kellega on tegu, saab kaardi ümber pöörata. (Leia jälgi).

Vihane, näljane, hall (hunt)

Väike, pikakõrvaline, hall või valge (jänes)

Punakarvaline, osav, kaval, kohev (rebane)

Suur, kohmakas, nuiajalg (karu)

Väike, kipitav, hall (siil)

Kabjaga muru puudutades kõnnib ilus mees läbi metsa, kõnnib julgelt ja kergelt, laiali laiali sarved (põder)

Väike punane loom, hüppab ja hüppab mööda oksi (orav)

(Nagu neid nimetatakse, avanevad teemakaardid ja ilmuvad loomad.)

Siin, orav, panid lapsed metsaloomadele nimed. Ja nüüd istume metsakändude otsa ja paneme loomapoegadele nimed.

4. Sõrmevõimlemine.

See on jänku

See on oravapoeg

See on rebasepoeg

See on hundikutsikas

Ja see kiirustab uniselt lonkides

Pruun, karvane, naljakas karupoeg.

Milliste metsaloomade nime me ei nimetanud? (siil).

5 . Luuletus "Igaühel oma kodu".

Orav, Adeline tahab sulle öelda luuletuse:

„Rebase juures sügavas metsas

Seal on auk - usaldusväärne kodu.

Põõsaste all kipitav siil

Rehitseb lehti hunnikusse.

Lampjalgs magab koopas,

Ta imeb käppa kevadeni.

Igaühel on oma kodu.

Kõigil on seal soe ja mugav.»

6.D/i "Kes kus elab?"

Orav tahab teada, kas sa tead, kus metsloomad elavad? Kuidas nende kodusid nimetatakse?

Laste vastused. (Lapsed võtavad looma ja toovad oma koju).

Rebane elab augus, karu magab koopas, hunt elab koopas. Kas jänesel on kodu? (Ta peidab end põõsaste alla). Kus ma elan? Kas sa tead? - küsib orav. (Õõnes).

Igaühel on eluruumid, mida nimetatakse erinevalt. Nii et me tuletasime neile meelde.

7.D/i "Kes mida armastab?"

Poisid, orava kirjas oli kirjutatud, et loomad unustasid, mida nad peaksid sööma ja mida jooma. Aitame neid. Kas sa tead, mida metsloomad söövad, eks?

Tahvlil on ainekaardid (vaarikad, mesi, käbid, seened, õunad, kapsas, porgand, pähklid, muru, hiir, jänes).

Poisid, valige kaart. Ütle mulle, kellele loomadest mida süüa meeldib.

Jänes - porgand, kapsas,

Orav - pähklid, seened,

Siil - seened, õun,

Karu - seened, marjad,

Hunt armastab küülikuid

Rebane jahib hiiri, jäneseid ja kanu.

Ja nüüd näitame, kuidas keegi liigub.

8. Kehalise kasvatuse tund “Kes kuidas liigub?”

Palaval päeval mööda metsarada

Loomad läksid vette.

Rebaseema taga hiilis väike rebane.

Väike siil hiilis oma siiliema taga.

Karupoeg järgnes emakarule.

Oravapojad hüppasid oravaema järel.

Emajänese taga on viltused jänesed.

Emahunt juhatas hundipojad

Kõik emad ja lapsed tahavad end purju juua.

9.D/i "Lõpetage lause."

Orav pöördub teie poole palvega. Tal on lause algus, ta peab lause lõpetama, öeldes sõna, millel on vastupidine tähendus.

Jänes on talvel valge ja suvel...

Jänesel on lühike saba ja kõrvad...

Orav on talvel hall ja suvel...

Oraval on pikk saba ja jänesel...

Orav elab õõnsuses ja rebane...

Rebane on kaval ja jänes...

Jänes on kohev ja siil on ...

10.D/i “Neljas ratas”.

Kuri võlur ajas kõik loomad segamini. Aidake mul teada saada, kes on siin see imelik?

Rebane, karu, jänes, rähn

Hunt, siil, rebane

Jänes, elevant, karu, orav

Siil, karu, väike jänes, väike rebane

Kana, orav, siil, rebane

Orav tänab abi eest ja pakub maiust - seeni.

Lapsed tänavad oravat maiuse eest.

Ja teil ja minul on aeg lasteaeda naasta. Ütleme võlusõnad.

1, 2, 3, 4, 5 - tulime uuesti rühma

Sektsioonid: Töö eelkooliealiste lastega

Tunnis käsitletakse suurel hulgal programmimaterjali teemal “Metsloomad”, samuti tutvustatakse lastele Kemerovo oblasti metsloomi. Tund on üles ehitatud eelkooliealiste ealisi iseärasusi arvestades, see sisaldab mõistatusi, kehalise kasvatuse tunde, meelelahutuslikke küsimusi, didaktilisi mänge ja selleteemalist luule lugemist. Eesmärke aitavad saavutada teoreetilise materjali vaheldumine ja vestlused lastega, didaktiliste mängude ja tunnetuslike ülesannete kasutamine. Valitud materjal aitab jälgida koolieelikute teadmiste taset ja planeerida edasist tööd.

Meie piirkonna metsloomad

Vanema rühma välismaailmaga tutvumise tunni kokkuvõte

Tunni eesmärk: võta kokku laste teadmised metsloomadest.

Tunni eesmärgid:

Hariduslik

  • Parandage metsloomade ja nende poegade nimed.
  • Tutvustage Kemerovo piirkonnas elavaid metsloomi

Hariduslik

  • Arendada sotsiaalseid oskusi: oskus töötada grupis, pidada läbirääkimisi, arvestada partneri arvamusega.
  • Arendage oskust oma arvamust kaitsta ja tõestada, et teil on õigus.
  • Kasvatada uudishimu.
  • Arendada teadmisi kõigi elusolendite omavahelistest seostest looduses.
  • Edendada teadlikkust inimeste erilisest suhtest metsloomadega
  • Tutvustage huvitavaid fakte metsloomade elust, näidake nende eripära

Arendav

  • Töö sõnamoodustusega: hunt - ta-hunt - hundikutsikas (hundipojad); jänes - jänes - jänes (jänesed) jne;
  • Töötage mitmuse nimisõnade ja numbritega kooskõlastamisega (üks väike jänes, kaks väikest jänest, kümme väikest jänest jne).

Eeltöö:

  • Mõistatuste õppimine ja riimide lugemine teemal “Metsloomad”.
  • Didaktilised mängud “Kes kus elab”, “Metsloomad”;
  • Illustratsioonide uurimine (erinevate maade metsloomad, inimeste hooldus metsloomade eest, loomaaed, Kemerovo piirkonna loomad jne).
  • Meeldeõppimine: E. Trutneva “Belkini sahver”, V. Stepanov “Kuidas elad? Mida sa närid?”, I. Tokmakova “Karu”, A. Blok “Jänku”.
  • Lastele vene rahvajuttude lugemine: “Rebane ja hunt”, “Jänes uhkustab”, “Zajuškina onn”, “Kolm karu”, “Kass, kukk ja rebane”, “Rebane ja kure”; N. Kostarevi luuletused “Kobras”, P. Voronko “Kaval siil”; V. Bianchi jt lood.
  • Õpitakse näpuvõimlemist “Jänes”, “Orav istub kärul”.
  • Õpimängud õues “Jänes Egorka”, “Väike valge jänku istub”.
  • Kehalise kasvatuse tundide õppimine “Metsloomad”, “Loomaharjutused”.

Tunni materjalid:

Illustratsioonid õppetunnile "Metsloomad", "Kemerovo piirkonna metsloomad", "Loomad, kes elasid Kemerovo piirkonna territooriumil miljoneid aastaid tagasi", "Kemerovo piirkonna puud", "Kuzbassi kaitsealad", "Dinosaurus". Keerur, mille küljes on nool ja papist välja lõigatud ja värvilisteks sektoriteks jagatud suur ring - mängu “Imede väli”, “võlupall” jaoks kaotab laste julgustamiseks.

Bibliograafia:

  1. Ageeva S.I. Kirega õppimine. 1. ja 2. osa. M.: Laida, 1995.
  2. Volina V. Aabitsa püha. M.: AST – PRESS, 1996.
  3. Skorolupova O.A. Metsloomad. M.: Kirjastus Scriptorium, 2006.
  4. Sladkov N. Vestlusi loomadest. M.: “Dragonfly – Press”, 2002.
  5. Soboleva A.V. Mõistatused – taiplik. Praktiline juhend logopeedidele, pedagoogidele ja lapsevanematele. M.: Kirjastus "Gnome ja D", 2000.
  6. Stepanov V.A. Meie kodumaise Kuzbassi loodus,

Interneti-ressursid:

  1. gsmnet.ru/logzhiv/logzhiv110.htm
  2. http://www.twirpx.com/file/618203/
  3. http://lik-kuzbassa.narod.ru/liki-zemli-kuzneckoy.htm

Tunni edenemine

I osa

Sissejuhatus

Koolitaja:

Poisid, täna räägime jätkuvalt metsloomadest. Ma küsin mõistatusi, peate ära arvama, millisest loomast me räägime (mõistatuste lahendamisel näitab õpetaja loomade pilte).

Ei tall ega kass,
Kannab aastaringselt kasukat.
Hall kasukas suveks,
Teist värvi talveks. (jänes)

Pealt paistab kohev saba,
Mis see kummaline loom on?
Murra pähklid peeneks.
No muidugi on... (Orav).

Kaval pettus
Punane pea.
Kohev saba on ilu.
Kes see on? (Rebane)

Tihedas metsas jõulukuuse all,
Lehtedega duši all
Seal lebab nõelakott
Kipitav ja elus. (Siil)

Kellel on talvel külm
Käib ringi vihase ja näljasena? (Hunt)

Tegi augu, kaevas augu.
Päike paistab, aga ta ei tea seda isegi. (Sünnimärk)

Metsa omanik
Kevadel ärkab
Ja talvel lumetormi all ulguda
Ta magab lumeonnis. (Karu)

Hall, väike,
saba on nagu äkk. (Hiir)

Temaga on jooksus raske võistelda,
Kui mul oleks võimalus kohtuda,
tea, lapsed, see... (Põder).

Terava koonuga tamme lähedal,
Ta kaevas usinalt maad.
Ilmselt otsis ta tammetõrusid.
Ma ei hirmutanud teda.
Polkan ei hirmutanud mind ka
Ta oli väga võimas... ( Metssiga ).

Koolitaja:

Hästi tehtud poisid! Kõik mõistatused said lahendatud.

– Ütle mulle, kellest kõik need mõistatused räägivad?

- Loomadest.

– Täiesti õige, metsikuteks nimetatud loomade kohta.

II osa

Laste lood metsloomadest

Õpetaja kutsub lapsi rääkima, mida nad teavad metsloomadest, aktiveerides nende kõne. Lastejärjekorra korraldamiseks saate läbi viia mäng "Maagiline pall". Lapsed seisavad ringis ja kasutavad väikest palli võlupallina.

Õpetaja võib tegutseda juhendajana, esitades lastele küsimusi. Küsimusele vastates annavad lapsed “võlupalli” üksteisele edasi.

Mängureeglid on järgmised: rääkida saab ainult see laps, kellel on pall käes. Ülejäänud saavad väljendada oma nõusolekut tema väitega käteplaksutades ja lahkarvamusi jalgu trampides.

Plaan

    Looma nimi.

    Mida ta saab teha?

    Mida see sööb?

    Kuidas selle poegi nimetatakse?

    Mis on tema kodu nimi?

Palli võtnud laps alustab plaanist kinni pidades lugu loomast, järgmine laps saab lugu jätkata ja järgmine saab selle lõpetada.

Õpetaja ülesanne on jälgida, et laste jutud ei veniks ajapikku, et kõik lapsed, kes soovivad, saaksid sõna võtta.

Kehalise kasvatuse tund “Metsloomad”:

Tõuseme üles, me peame puhkama,
Raputage sõrmi.
Tõstke käed üles,
Liigutage oma sõrmi, -
Nad kõigutavad niisama kõrvu
Hallid jänesed.
Hiilime vaikselt oma varvastel,
Nagu rebased rändavad läbi metsa.
Hunt vaatab ringi
Ja me pöörame pead.
Nüüd istume vaiksemalt, vaiksemalt -
Olgem vait, nagu hiireaugus.
Karu kõndis läbi metsa,
Ta trampis ja urises.
Ta tahtis väga mett
Ja ma ei teadnud, kust seda saada.

III osa

Õpetaja lugu

Meie Kemerovo piirkonna loomad

Täna tunnis räägime metsloomadest, kes elavad meie metsades ja põldudel, loomadest, kes elasid meie Kemerovo piirkonnas miljoneid aastaid tagasi, millised nad olid.

Kemerovo piirkonna suurte metsloomade hulka kuuluvad põder ja maraal, siberi metskits ja põhjapõder. Kõige levinumad röövloomad on pruunkaru, ilves ja ahm.

Meie piirkonnas on koht Kii jõe kaldal - meie riigi ainus “dinosauruste kalmistu”. Jõe paremal kaldal asuva Shestakovo küla läheduses on maa alla peidetud tohutul hulgal loomade luid, kes asustasid maad enam kui 130 miljonit aastat tagasi. Siit leiti dinosauruse skelett, mis sai nimeks "Psittacosaurus sibiricus". See on väike kahemeetrine dinosaurus, millel on ebatavaline peakuju ja nokk, nagu papagoil. Viiskümmend miljonit aastat tagasi oli Siberi kliima palju soojem ja taimestik erines praegusest järsult. Taiga asemel olid soojust armastavad pöögi-, lepa-, pärna-, vahtra-, tamme- ja pähklimetsad. Lehtmetsad kahisesid isegi seal, kus praegu ulatub tundra. Tol ajal oli Kuzbassi olemus hoopis teistsugune. Siin elasid villased ninasarvikud, koopakarud ja mammutid. Need loomad olid tohutud: mammut võis kaaluda kuni kuus tonni!

Kehalise kasvatuse tund “Loomavõimlemine”:

Üks kord - kükitama. Istu maha.
Kaks - hüpata. Hüppa.
See on jäneseharjutus. "Kõrvad pea peal"jänesed.
Ja kui rebased ärkavad, Hõõru rusikaga üle silmade.
Neile meeldib pikalt venitada Venitada.
Kindlasti haigutage Torso pöörded.
Liputage oma punast saba. Liigutage puusi vasakule ja paremale.
Ja hundipojad kaarduvad selja Kaldu ette.
Ja hüpata kergelt. Hüppa üles.
Noh, Mishka on lampjalgsus, Painutage küünarnukid.
Laiali sirutatud käpad, Jalad õlgade laiuselt.
Kas kaks, siis kõik koos Üleminek jalalt jalale.
Ta on juba pikka aega aega märkinud.
Ja neile, kellel pole piisavalt laadimist - Sirutage käed külgedele.
Algab kõik otsast peale.

IV osa

Järeldus

Koolitaja:

- Poisid, meie tunni lõpus soovitan teil mängida viktoriinimäng “Imede väli”. Mängu tingimused on järgmised: mänguväljaku igas sektoris on metslooma pilt. Juht pöörab ülaosa ja kui nool peatub ja osutab mõnele pildile, nimetab ta mitte ainult sellel kujutatud looma, vaid ka kogu pere, aga ka eluruumi, kus see elab. Näiteks näitab nool mind hundiga pildile. Ma ütlen: isa on hunt, ema on hunt, laps on hundipoeg, kodu on pesa. Niisiis, alustame mängu.

Õigeid vastuseid hinnates saate anda lastele karistusi või kiipe. On väga oluline, et lapsed saaksid julgustust oma sõprade abistamiseks. Pärast mängu lõppu loetakse kaotamised ja võitja selgub.

Riigieelarveline koolieelne lasteaed liittüüpi lasteaed nr 45, Peterburi Kirovi rajoon

Vanemas rühmas "Meie metsade metsloomad" välismaailmaga tutvumise vahetu õppetegevuse kokkuvõte

Koolitaja: Osipova S.A.

jaanuaril
2015

Eesmärgid:
1. Õpetage lapsi kuulama jutu "Kuidas nad otsisid väikest jänkuema" kujundlikku sisu;
2. Kinnitada laste teadmisi metsloomadest;
3. Rikastada laste sõnavara leksikaalsel teemal.

Hariduslikud eesmärgid:
1) aktiveerida sõnavara teemal “Metsloomad”;
2) õppida vastama küsimustele täielike vastustega;
3) õpetada kokku leppima soos, arvus, käändes;

Korrigeerivad ülesanded:
1) soodustab kuulmistähelepanu arendamist;
2) edendada liigutuste koordinatsiooni, peen- ja jämemotoorika arengut;
3) soodustab loogilise mõtlemise arengut;

Õppeülesanded:
1) püüdma sisendada lastes austust üksteise vastu;
2) püüdma sisendada lastesse armastust ja austust looduse vastu.

Varustus:
1. Metsloomade pildid,
2. metsloomade maskid,
3. mõistatusi metsloomade kohta,
4. karu pilt (eraldi kehaosad).

Ürituse käik:

1. Organisatsioonimoment.
Pidagem meeles meie reeglit:
Me räägime alati ilusasti.
Täpselt nii, aeglaselt
Kes tahab rääkida
Ta peab rääkima
Kõik on korrektne ja selge
Et kõik saaksid aru.

2. Üllatushetk "Kiri".
K: Poisid, ma käisin täna meie lasteaias ja leidsin postkastist ümbriku, aga kellelt see pole kirjutatud. Ümbrikul on mõistatus, arvame ära, ehk siis saame teada, kellelt see pärit on.

Mis tüüp see on?
Istusid tamme juures oksal?
Väike, kuid asjalik,
See ei istu üldse asjata:
Tal pole haamrit ega käsi
Tüvele kostab koputus: koputab.
Leiab koorest prao -
Pikk nina jääb selle sisse,
Tõmbab su seljast välja
Igasugune vastne.
See mees pole lihtne -
See on meie metsaarst.

D: Rähn
K: Noh, nüüd me teame, kellelt see kiri pärit on. Kas loeme selle läbi?
D: Jah
K: Tere, kallid poisid ja tüdrukud. Meie metsas oli probleem, oli tuisk. Loomad on kõik põgenenud ega leia oma kodu. Aita mind palun. Loomade leidmiseks arvake ära mõistatused:
1. koheva pall, pikk kõrv,
Hüppab osavalt ja armastab porgandit. (jänes)
2. Saba on kohev, kuldse karvaga
Elab metsas, varastab külas kanu. (Rebane)
3. Ta on väike, tema kasukas on lopsakas,
Elab õõnes, närib pähkleid. (Orav)
4. Suvel kõnnib ilma teeta
Mändide ja kaskede läheduses,
Ja talvel magab ta koopas
Pakase eest, nina varjates. (Karu)
5. Kellel on talvel külm?
Kas mõni vihane, näljane eksleb mööda metsa? (Hunt)
K: Hästi tehtud poisid, te täitsite selle ülesande. Kuidas peaksime kõiki neid loomi nimetama?
D: Metsloomad.
K: Leidsime loomad ja mäletate, kirjas ütles rähn, et lumetorm pühkis kõik nende majad minema, aitame nad üles leida?
D: Jah.

3. Mäng: "Kes kus elab?"

K: Ühendame joone metslooma ja tema kodu vahel.
D: Karu magab koopas. Hunt elab koopas. Rebane elab augus. Orav elab lohus. Jänes elab põõsa all.
K: Hästi tehtud ja täitsite selle ülesande. Aga rähnilt on meil veel ülesandeid:

4. Mäng "Kogu loom"

K: Kui rähn kirjaga meie juurde lendas, oli tal kaasas joonistus loomast, aga pidage meeles, et oli lumetorm, tugev tuul ajas kõik joonise osad laiali, otsime üles ja kogume kokku.
D: See on karu pea. See on karu kõrv. See on karu keha. Need on karu esikäpad. Need on karu tagajalad. See on karu saba.
K: Mis looma me saime?
D: Karu.
V: Hästi tehtud, sa tegid seda. Nüüd on aeg puhata.

5. Füüsiline harjutus "Metsloomad"

Kunagi ammu mööda metsarada
Loomad läksid vette.
Karupoeg järgnes emakarule,
Oravapojad hüppasid oravaemale järele,
Jänesemema taga on viltused jänesed,
Emahunt juhatas hundipojad
Kõik emad ja lapsed tahavad end purju juua. (lapsed jäljendavad metsloomade harjumusi)
K: Poisid, vaadake, leiame end muinasjutulisest lagendikust. Istume maha ja kuulame juttu rähnist.

6. Muinasjutt: "Nagu jänku, kes otsib oma ema"

K: Ühel päeval kuulis rähn metsas kedagi haledalt nutmas. Ta istus puuoksale ja hakkas vaatlema. Ta teadis, et peab metsas väga ettevaatlikult käituma, et loomi mitte hirmutada, et neile mitte kahju teha. Rähn nägi, et laps nutab, väike valge tükk, millel oli väike kohev saba ja suured kõrvad. Ta hüüdis haledalt - "Ema! Ema!"
Järsku hüppas orav tammeoksale ja küsis:
- Mis on juhtunud? Sa oled eksinud?
- Jah, ma kaotasin oma ema.
- Milline su ema on? Kas tal on kõrvades kohevad tutid?
"Ei," hüüdis laps kibedasti.
Tamme tagant kahlas välja karu ja ütles:
– Võib-olla kannab teie ema pruuni karvakasukast?

Oli kuulda kahinat ja kännu alt veeres välja siil. Ta kortsutas murelikult kulmu ja ütles.
"Ma tean, et su emal on okkad seljas."
"Ei," jätkas laps nutmist.
Põõsad hakkasid liikuma ja välja tuli rebane.
- Kes siin nutab? Kas su emal on selline kohev punane saba?
"Ei," naeris laps äkki. – Kus sa sellist ema näinud oled: koheva sabaga, pruuni kasukaga, nõeltega seljas, tuttidega kõrvas?
"Jah, tõesti," naersid kõik metsaemad. – Milline su ema on?
- Mu ema on kõige ilusam!
"Teame, teame," hakkasid metsaemad karjuma. Kui hea on teada oma ema märke. Ja siis hüppas ema lagendikule välja. Laps tormas tema juurde. Ta hõõrus õrnalt, rahustades oma poega. Kui õnnelikud olid kõik metsaemad selle kohtumise üle!

K: Lapsed, kas te tunnete selle beebi ära?
D: See on jänku.
K: Ütle mulle, milline on tema ema?
D: Jänesel on kohev karv, suvel hall ja talvel valge. Jänesel on pikad kõrvad, kaldus silmad ja väike kohev saba. Jänese esijalad on lühikesed ja tagajalad pikad.
K: Millised loomad pakkusid talle emaks saada?
D: Orav, siil, rebane, karu.
K: Kas sul on hea meel, et jänku leidis oma ema?
D: Jah.
K: Sina ja mina leidsime jänku ema, leiame ka teised metsabeebid nende emad. Aga enne, kui need üles leiame, mängime näppudega.

7. Sõrmevõimlemine.

Orav istub kärule
Ta müüb pähkleid (koputage rusikatega vastu lauda)
Väike rebane-õde,
Hunt, siil,
Kaisukarud lampjala jaoks,
Vuntsidega jänku. (Kõrjutage sõrmi iga looma peal, alustades suurest)
Kes vajab salli?
Keda huvitab,
Keda huvitab? (lööge rusikatega vastu lauda)

8.Mäng: "Leia ema."

K: Kaardil on üksteise peale asetatud mitu metsaemade kontuurikujutist ja selle kõrval on ühe poja kujutis. Peate ümber tegema selle ema pildi, kelle laps on teie kaardil.

9. Mäng "Millega me loomi kostitaks?"
(Lapsed jagavad metsloomadele toitu, mida nad söövad)

10. Tunni kokkuvõte.
Tubli, sa töötasid täna väga hästi, täitsid kõik ülesanded, mis sulle anti
soovitas Rähn oma kirjas.
Joonistage kodus mõni metsloom meie “Noor ökoloogi” stendile ja paluge oma vanematel teid aidata.