Tunni kokkuvõte juunioride rühmale “Ilma metsata pole võimalik elada, aga sellega sõbraks saamine on nii lihtne! Ökoloogiatund teises juuniorrühmas. Teema: “Teekond nõiutud metsa

Eesmärk: laiendada laste arusaamist metsa kasulikkusest inimese elus. Keskkonnateadlikkuse ja looduse austamise kujundamine. Süvendada ja süstematiseerida teadmisi tulekahjude põhjustest metsas. Viia arusaamiseni laste naljade tõenäolistest tagajärgedest, tekitada suurenenud tuleohu tunnet.

Ülesanded:

  1. Õppeülesanded: kasvatada armastustunnet meid ümbritseva vastu loodusvarad, tundlikkus, arusaamine looduses peituvatest mitmekesistest saladustest ja hoolikas suhtumine neisse.
  2. Arendusülesanded: arendada tunnetuslikku huvi, vaatlusvõimet, järelduste tegemise, avardumise oskust leksikon lapsed tuleohutusest
  3. Õppe-eesmärgid: kujundada lastes arusaam metsa tähtsusest looduses ja iga inimese elus ning metsaressursside eest hoolitsemise vajadusest. kinnistada laste teadmisi ohtlikest olukordadest, tulekahju põhjustest ja käitumisreeglitest tulekahju korral.

Integratsioon haridusvaldkonnad: "Tunnetus", "Suhtlemine", "Lugemine" ilukirjandus"

Meetodid: otsing, visuaalne, verbaalne, mäng.

Varustus:

  • tehnilised õppevahendid: sülearvuti;
  • plakatid "Hoolitse metsa eest!" ;

Eeltöö:

  • tuleohutusreeglitega tutvumine
  • vestlus teemal: "Olge tulega ettevaatlik"
  • ilukirjanduse lugemine: K. Tšukovski "Segadus" , S. Mihhalkov "Onu Styopa" (väljavõte, L. Tolstoi "Tulekoerad" , A. Naydenov "Hiired ja tikud"
  • mõistatusi mõistatades
  • tuleohutuse teemalisi pilte ja plakateid vaadates.

Tunni käik:

Koolitaja: Poisid, arvake ära minu mõistatus.

Maja on igast küljest avatud.
See on kaetud nikerdatud katusega.
Tulge rohelisse majja -
Näete selles imesid!

(mets)

Kasvataja: Täpselt nii, mets! Hästi tehtud! Täna räägime meie rohelisest sõbrast - metsast, metsa tähtsusest looduses ja iga inimese elus ning selle eest hoolitsemisest. Maailmas pole inimest, kelle elu poleks metsaga seotud. Metsad vajavad aga iga päevaga aina rohkem kaitset. Meie tunni teema on "Hoolitse metsa eest".

Kasvataja: Selleks lähme reisile. Sule silmad ja kujuta ette, et oled metsas. Metsas on kõik ilus. Mets kaunistab maad ja seega ka inimelu, kuid mets pole kuulus ainult oma ilu poolest. Mets hoiab niiskust, aidates inimestel head saaki kasvatada.

Ja kui lihtne ja vaba on metsas hingata! Mets on tohutu hapnikuvabrik, mis on vajalik kõigile maakera elusolenditele. Mets on koduks loomadele ja lindudele, hämmastav ammendamatute rikkuste ladu. Puit on metsa peamine kingitus. Seda kasutatakse majade ehitamisel, laevaehituses ja mööbli valmistamisel. Mets on inimestele kõige tervislikum koht lõõgastumiseks.

Kasvataja: Oleme metsas külalised ja selleks, et olla head külalised, tuleb järgida käitumisreegleid (olukordade arutamine, vigade ütlemine ja seejärel reegli tuletamine).

Koolitaja: Inimestele meeldib metsas jalutamas käia, marju, seeni ja käbisid korjata. Kuid mitte kõik ei mõista looduse ja metsade tähtsust. Kevad tuleb ja inimesed lähevad loodusesse, süütavad tuld, mis viib tulekahjudeni. Metsa kõige kohutavam vaenlane on tuli. Tulekahjude põhjused metsas on tulekahjud.

Kasvataja: Poisid, kui ma käisin lasteaed, lähenesid mulle murelikud metsaloomad. Küsisin neilt, mis juhtus. Nad ütlesid mulle:

Metsaelanikud on kohutavalt ärevil,
Metsas põleb tuli ja see on nii ohtlik.
Siin keetsid poisid suppi,
Kuid tuld ei kustutatud.

Kiirustame siia ruttu
Metsas on tulekahju, vett on vaja.
Koolitaja: Kes meid aitab?
(laste vastused)

Kasvataja: Noh, nüüd aitavad tuletõrjujad neid. Täna räägime teiega sellisest kohutavast katastroofist nagu metsatulekahju. Kohutav vaatepilt – metsatulekahju. Metsas juhtub tulekahju ajal suuri katastroofe: loomad ja taimed surevad, pinnas sureb, õhk täitub kibeda, mürgise suitsuga! Kõigil elusolenditel pole aega põgeneda ja tulemerre surra. Ja kuigi meie riigis on maa- ja õhuteenistus, mis kaitseb metsi tulekahjude eest, on iga tulekahju lihtsam ära hoida kui kustutada. Inimene toob selle õnnetuse metsa. Inimesed teevad metsas lõket. Need võivad olla turistid või jahimehed. Nad teavad, et enne tule süütamist tuleb valida puudest ja põõsastest eemal turvaline koht, eemaldada murukiht koos juurte ja mullaga. (muru). Ja siis tuleks tuli kustutada: valada veega või katta maaga. Kamina võib katta muruga või jätta selle teistele turistidele. Mõnikord tulevad lapsed üksi metsa ja mängivad seal tulega. Poisid, öelge mulle, kuidas see võib lõppeda. Et seda ei juhtuks, logelevad metsamehed mööda teed metsa erimärgid– sisenemise keelamine, lõkke tegemise keelamine, metsa kaitseks kutsumine.

Kasvataja: Kui täiskasvanud otsustavad siiski metsas lõket teha, siis tuleb lõkkekoht puhastada palju laiemast murust kui lõke ise. Päev peaks olema rahulik. Te ei saa tuld järelevalveta jätta. Lahkudes kustuta kindlasti tuli, täites selle põhjalikult veega.

Koolitaja: Mis te arvate, kas tulekahju metsas võib põhjustada prügi, mida hooletud turistid enda järelt koristamata jätsid? (laste vastused.) Isegi väike klaasitükk võib põletada terve metsa. Ei tea kuidas? See on väga lihtne: kui päikesekiir seda tabab, soojendab see klaasi all oleva muru või oksad nii palju, et need võivad süttida. Prügi tuleks tuleriidal põletada. Ja koguge see, mis ei põle, kottidesse ja viige see metsast välja.

Kasvataja:. Ja maa-alused tulekahjud tekivad ka turbarabade põlemisel. Selline tuli levib aeglaselt, peaaegu ilma hapnikuta. Kustutamata tulekahjud võivad jätkuda ka talvel paksu lumekihi all.

Koolitaja: Kas sa tead, miks sa ei saa kuiva rohtu põletada? Nüüd on selliseid fänne palju. Paljud inimesed püüavad eelmise aasta muru põletada, sest arvavad, et nii hakkab muru paremini kasvama. Kuid see osutub vastupidiseks: kõrreliste juured põlevad läbi, mistõttu muru muutub õhemaks ja mõnel pool ei kasva see üldse. Sel juhul hukkub palju putukaid ja nende nukke. Metsas, kohas, kus oli tulekahju, ei kasva muru kolm aastat või isegi rohkem.

Kasvataja – tulekahju korral tuleb tuletõrje inimestele appi. Tuletõrjujad on tulekahjusid kustutanud pikka aega. Need inimesed on julged ja tugevad, sest nende elukutse on väga ohtlik. Ja nad tormavad tuletõrjeautodega appi. Tuletõrjeautod pole ainsad, mis aitavad tulekahjusid kustutada. Sageli tulevad inimestele appi tuletõrjehelikopterid ja lennukid.

Kasvataja: Kes teab, kuidas inimene suudab ise tulekahju kustutada, kui see pole suur? (talla, kata riietega, täida veega, kata maaga). Kuid pidage meeles, et seda saavad teha ainult täiskasvanud.

Kasvataja: Ja kui tuli on suur ja inimene saab aru, et ei tule toime, mida ta siis tegema peaks? (laste vastused). Õige asi on kutsuda tuletõrje. Mis ta number on? Ütle mulle, poisid. (01) Mida peaksime telefonis helistama? (Märkige oma ees- ja perekonnanimi; öelge, mis juhtus; märkige koht, kus see juhtus).

Koolitaja: Kas sina ja mina saame aidata metsa ja ennetada metsatulekahjusid? (laste vastused).

Kasvataja: Muidugi, esiteks peame me ise järgima metsas käitumisreegleid (ärge süütage tuld, ärge visake süüdatud tikke, ärge jätke klaasi, mis päikeselise ilmaga toimib nagu suurendusklaas ja võib põhjustada tulekahju).

Koolitaja: Ja teiseks saame sellest teistele inimestele rääkida. Soovitan aidata metsal tulekahjusid ennetada. Mul on värvilised plakatid, mida saame metsa riputada ja inimesed, kes neid näevad, jätavad reeglid meelde ega riku neid.

Taevas on suitsu, metsa kohal kuumus.
Ma lendan välja tulle!
Kogu tuli täidetakse veega
Minu tuletõrjelennuk.

Ja teie, lapsed, ärge kunagi tehke ise tuld, pidage meeles – tikud pole mänguasi! Ja kui märkate metsas tulekahju, teavitage sellest täiskasvanut või helistage hädaolukordade ministeeriumile numbril 112.

Kehalise kasvatuse minut

Käed tõstsid ja värisesid,
Need on puud metsas.
Käed kõverdatud, käed värisevad
Tuul puhub kaste minema.

Käed külgedele, lehvitage sujuvalt
Need on meie poole lendavad linnud.
Samuti näitame teile, kuidas nad maha istuvad.
Tiivad volditi tagasi.

Järeldus.

– Mis kasu mets inimesele toob?

– Mida tähendab armastada loodust?

– Mida peate selle jaoks meeles pidama ja tegema?

Metsa tuleb kaitsta, sest... see on meie kodu, meie rikkus. Metsas kasvab palju maitsetaimi, puid, lilli, marju ja seeni. Mets toob meile palju kasu. Peame hoolitsema metsaressursside ja kõige meid ümbritseva elustiku eest.

Kui sa ise seda meeles pead ja oma perele, sõpradele ja sugulastele neid reegleid meelde tuletad, läheb sul suurepäraselt! Tahaks loota, et te ei põhjusta kunagi metsa surma.

Hoolitse vene metsa eest
Tema on kõigi imede allikas!
Tulekahju vältimiseks
Majad ei põleks

Ärge võtke tikke, lapsed.
Mitte kunagi ilma küsimata!
Kuigi tuli soojendab meid,
Kuid see võib olla ka julm

See põleb väga kiiresti läbi
Ole temaga ettevaatlik, sõber!
Isegi väike paberitükk
Ärge kunagi pange tuld

Hoolitse puude ja lindude eest
Kaitske kõike ümbritsevat!

GCD kokkuvõte juunioride rühmas teemal “Teekond metsa”

Cherdantseva Irina Rashitovna, MBDOU nr 180 "Üldise arendamise tüüpi lasteaed, kus on õpilaste arendamise kunstilise ja esteetilise suuna prioriteetsed tegevused" õpetaja, Kemerovo linn.
Materjali kirjeldus: Pakun teile otsese kokkuvõtte haridustegevus noorema rühma lastele (3-4-aastased) teemal “Teekond metsa”. See materjal on õpetajatele kasulik noorem vanus. See on kokkuvõte kognitiivsetest teadmistest, mille eesmärk on harida inimesi keskkonna ja looduse eest hoolitsemise kohta.
Sihtmärk: Rikastada ja kinnistada laste teadmisi metsloomade, nende elupaikade ja väliste tunnuste kohta.
Ülesanded:
- Õppige eristama metsas elavaid loomi (kus nad elavad? millised?)
- Õppige komponeerima Lühike kirjeldus mänguasjad.
- Arendage kõnet, mälu, foneemilist kuulmist, huvi ümbritseva maailma vastu.
- Kasvatada huvi ja austust looduse vastu. Säilitage mänguline suhtlus eakaaslastega.
Eeltöö:
1. metsloomi, nende kodusid, puid kujutavate visuaalsete ja didaktiliste abivahendite uurimine, mõistatusi loomadest;
2. luuletuste ja mõistatuste lugemine metsast ja selle elanikest.
3. didaktilised mängud“Metsloomad”, “Loomamaailm”;
Demo materjal: mänguasjad: jänes, karu; teemapilt: orav; korvid, seened, käbid, pähklid; puumudelid: kuusk, kask, mänd; Päike; helisalvestus: loodushääled.
Sõnastiku aktiveerimine: lohk, mänd, koobas, lumehang.
GCD liikumine:
Koolitaja:- Poisid, kas sa tahad täna minuga metsa minna?
(Laste vastused)
Koolitaja:- Ja ma tean võlusõnu, kui me neid hääldame, leiame end metsast ja leht aitab meid selles, see on ka maagia, korrake pärast mind:
- Lenda, lenda, mu leht, läbi lääne, itta, läbi põhja, läbi lõuna, tule tagasi, tehes ringi, niipea, kui puudutad maad, olgu see minu tee! Tahame end metsast leida!
Lapsed kordavad koos õpetajaga 2-3 korda, sulgedes silmad.
Koolitaja:- Nii et teie ja mina leidsime end metsast, lapsed, siin on palju muhke ja lohke ning et mitte eksida, järgige mind ja jälgige hoolikalt, mida mina teen, teete ka teie.
Lapsed järgivad õpetajat ja kordavad kõiki liigutusi.
Koolitaja:- Poisid, olge ettevaatlikud, puu on maha kukkunud, peate sellest üle astuma, tõstke jalg kõrgemale.
- Oh, vaata, siin ümberringi on augud, et kaugemale jõuda, pead üle hüppama.
- Vaata, kui suur on oks jõulukuuse juures, me ei saa sellest läbi, peame selle oksa üles tõstma, kummarduma ja mööduma.
Koolitaja:- Poisid, sattusime lagendikule keset metsa. Kuule, kes suudab niimoodi hüpata? (jänku)

Muusika mängib nagu jänku hüppab.
Koolitaja:- Hüppame ka nagu jänesed.
Lapsed hüppavad puu juurde, kus jänes on peidus.
- Vaata mida ilus puu, kas sa tead, kuidas seda nimetatakse? (Jõulupuu)
- See on õige, puu, aga vaata, keegi peitis end puu alla? (jänku)
Õpetaja võtab jänku ja uurib seda koos lastega.
- Milline jänku? Mis kõrvad? Ja hobusesaba? (pehme, pikk, lühike)
- Poisid, mida jänkule süüa meeldib? (porgand, kapsas)
Jänku räägib õpetajale kõrva.
Koolitaja:- Poisid, jänku ütleb mulle, et ta tahab teiega mängida, mängime jänkuga? (jah)
D/i “Paigutage köögiviljad”
Kahepoolne molbert, mille ühel pool porgand ja teisel pool kapsas.
Koolitaja:- Poisid, mida te molbertil näete? (porgand, kapsas)
- See on õige, nüüd peate porgandid ja kapsad korraldama kõige suuremast väiksemani.
Lapsed täidavad ülesande.
Koolitaja:- Nüüd näevad poisid, kas tüdrukud on porgandid õigesti välja pannud, ja tüdrukud vaatavad, kas poisid on kapsa õigesti pannud.
Lapsed kontrollivad, kas ülesanne on õigesti täidetud.
Koolitaja:- Poisid, jänku ütleb teile, need on head poisid, kes panid kõik õigesti paika.
Koolitaja:- Aita ennast, jänku. Hüvasti!
Lapsed annavad jänkule porgandit ja kapsast ning jätavad jänkuga hüvasti. Nad lähenevad kasele, kase taga on peidus valge tekiga kaetud karu.
Koolitaja:- Poisid, mis selle puu nimi on? (kask)
Koolitaja:- Oh poisid, vaadake, mis see on? (laste vastused), kui neil on raske aidata: lumehang.
Õpetaja tõstab teki ja selle all on karu.
Koolitaja:- Kes siin magab? (karu)
- See on õige, lapsed, kus karu talvel elab? (koopas)
- Missugune karu? Mis värvi? Mis kõrvad? (suur, must, väike)
- Mida karule meeldib süüa? (vaarikad, mesi)
- Poisid, karu magab terve talve ja ärkab kevadel. Mis aastaaeg praegu on? (kevad)
- Meie karu ei taha ärgata, äratame ta üles? Kas mängime tema lemmikmängu? (jah)
Õuemäng “Karu juures metsas” läbi 2-3 korda
Karu juures metsas,
Ma viin seeni ja marju!
Karu külmetas
Pliidil külmunud!
Õpetaja võtab karu ja tõstab aeglaselt, hõõrub karu silmi. Lapsi nähes jõuab karu neile järele.
Koolitaja:- Noh, lapsed ja karu ärkasid. Ta ütleb, et aitäh, et äratasid, kevad on käes!
Lapsed jätavad karuga hüvasti.
Koolitaja:- Poisid, vaadake, milline ilus puu, kas teate, kuidas seda nimetatakse? (laste vastused) kui neil on raske aidata, on see mänd.
- Vaata männi, mida sa näed? (laste vastused) soovitavad õõnsust
- Kui ilus on metsas, ümberringi on puud, linnud laulavad, päike paistab, lapsed, kus on meie päike?
Lapsed leiavad ja näitavad päikest, õpetaja kinnitab orava vaikselt lohu külge.
Koolitaja:- Oh vaata, kes siin istub? (orav)
- Poisid, milline orav? Aga saba? Aga kõrvad? (väike, kohev, tutid kõrvadel)
- Mida talle süüa meeldib? (pähklid, seened)
- Poisid, orav palus tal teda aidata, varusid sorteerida. Kas aitame? (jah)
Korvis on käbid, pähklid, seened, lapsed sorteerivad need korvidesse (lähedal on 3 korvi: ühes on käbid, teises on seened, kolmandas on pähklid).
Koolitaja:- Oh, millised toredad kaaslased! Orav ütleb aitäh ja annab sulle maiuse.
Õpetaja võtab pähklikorvi ja kogub lapsed enda juurde.
Koolitaja:- Poisid, kus me täna olime? (metsas)
- Keda me metsas kohtasime? (jänku, karu, orav)
- Kus orav elab? Kus jänku elab? Kus karu elab? (õõnes, puu all, koopas)
- Mis puud meie metsas kasvavad? (jõulupuu, kask, mänd)
- Hästi tehtud, nad ütlesid kõike õigesti ja nüüd on aeg minna lasteaeda, mäletan meie võlusõnu?
Õpetaja ja lapsed ütlevad võlusõnad ja naasevad rühma.

Tunni kokkuvõte vestlusest teemal "Mets - mitmekorruseline hoone". ettevalmistav rühm

Programmi sisu:

1. Andke lastele ettekujutus metsast kui mitmekorruselisest mitmekorruselisest hoonest, kus kõik taimed ja loomad asuvad teatud kindlal alal. ökoloogiline nišš ja on lähisuhetes (mis tahes lüli kadumine viib teiste lülide surmani).

2. Õpetada lapsi kasutama olemasolevaid teadmisi loodusest, looma suhteid metsa taimede ja loomade vahel.

3. Õpetada teadlikult, rakendada teadmisi käitumisreeglitest metsas.

4. Rikastage laste sõnavara sõnadega: kadakas, kuslapuu, hundikull, mustikas, luumari.

5. Kasvatage loodusearmastust ja soovi metsa kaitsta.

Materjal: Pildil on “mitmekorruselise” metsa mudel. Lindude häälte salvestis. Ümbrik Vanamehe kirjaga – Lesovik. Metsas käitumisreeglite skemaatilised joonised. Majadetailid (8 tk ruutu, 8 tk ristkülikut, 2 tk kolmnurka) Metsaelanike tasapinnalised figuurid: karu, rebane, hunt, sipelgas, jänes, öökull, rähn, orav, konn, lind, liblikas.

Tunni edenemine

(Õpetaja siseneb ja toob kirja)

Kasvataja : - Poisid, saime kirja. Vaata, kui ilus ja suur see ümbrik on. Nüüd saame teada, kellelt see kiri pärit on, ja loeme läbi.

"Tere kutid! Minu nimi on Vanamees - Lesovichok! Kutsun teid külla, metsa. Tutvustan teile oma sõpru: linde, loomi. Aga metsas käitumisreegleid tuleb hästi tunda ja neid järgida.»

Mida sa tahad metsa sõita? (autoga, rongiga, laevaga jne)

(Laulu “Masin” helisalvestuse juurde liiguvad lapsed rühma teise nurka, mis on kaunistatud nagu mets). Kõlab lindude häälte salvestis.

Sina ja mina oleme metsas. Õhk on värske. Hingake paar korda sügavalt õhku. Kui hea! Ümberringi on puud ja põõsad. Ütleme metsale tere:

Tere mets, tihe mets,

Täis muinasjutte ja imed!

Ja siin on metsalagend. Nii palju ilusaid lilli! Istume maha ja imetleme lilli. Oh, need pole lihtsad. Vaata. Peal tagakülg kujutab käitumisreegleid metsas. Võtke igaühele neist võlulill ja öelge neile, millised on teie reeglid.

(Lapsed võtavad ühe lille korraga ja loetlevad reeglid)

Hoolitse sipelgapesade eest. Ärge rikkuge neid.

Ärge minge linnupesade lähedale. Ära riku linnupesad!

Ärge korjake seeni, isegi mittesöödavaid. Pea meeles, et loodus vajab seeni!

Ärge korjake lilli!

Ärge püüdke liblikaid ja muid putukaid!

Ära süüta tuld!

Ärge püüdke ega viige metsloomi koju!

Kasvataja: - Poisid, mis võib juhtuda, kui inimesed ei järgi metsas käitumisreegleid?

(lilled kaovad, sipelgad surevad, puud kuivavad, linnud lendavad minema……………………..)

Õpetaja üldistus: “Just nii, lilled võivad kaduda, putukad hukkuda, linnud lendavad minema, puud jäävad haigeks, metsloomad lähevad laiali…………..

Kas teile meeldisid maagilised lilled? (jah)

Mängime nendega mängus "Kes elab metsas?"

Helistate kordamööda metsaelanikele ja rajate mu selja taha maagilise lillede tee ja vaatame, kuhu see viib.

(Lapsed panevad õpetaja selja taha raja).

Hästi tehtud! Sa tead palju metsloomi. Vaatame, kuhu lillede tee meid viis.

Tulime Metsakooli. Istu kändudele. Vaata seda pilti. Mis teie arvates sellel on kujutatud? (mets)

Poisid, kas teate, et metsa nimetatakse "mitmekorruseliseks hooneks?"

Vaata mida tohutu puu. Kuidas seda nimetatakse? (mänd)

Kuidas sa teadsid, et see on mänd? (mööda pagasiruumi)

Õpetaja kokkuvõte: Mänd on metsa kõrgeim puu.

Mida veel kõrged puud metsas kasvama? (kuusk)

Õpetaja kokkuvõte: Metsas on madalad puud.

Milliseid puid sa tead? (pärn, vaher, pihlakas, linnukirss.....)

Õpetaja kokkuvõte: Puude vahel kasvavad põõsad.

Milliseid metsapõõsaid teate? (kibuvitsamarjad, vaarikad, sõstrad...)

Õpetaja kokkuvõte: Täpselt nii, metsas kasvavad ka põõsad nagu kadakas ja kuslapuu.

Kas marjad kasvavad metsas? (jah) Millised marjad Sa tead? (mustikad, metsmaasikad, pohlad)

Õpetaja kokkuvõte: Metsas kasvavad ka mustikad ja kivimarjad. Neid marju nimetatakse madalakasvulisteks põõsasteks.

Mis kasvab põõsaste all? (sammal, rohi, seened)

Õpetaja kokkuvõte: Nii saimegi mitmekorruselise metsa: kõrged puud, lühikesed puud ja põõsad, madalakasvulised põõsad, muru, sammal.

Kasvataja: Vanamees – Lesovichok armastab üllatusi teha ja vaadata, mida ta meile valmistanud on.

(Õpetaja näitab kasti, mis sisaldab maja detaile ja lamedaid loomafiguure)

Vaata poisid, mis see on? (detailid majast, loomad)

Kasvataja: Vanamees - Lesovichok palus teil ise ehitada mitmekorruseline maja ja seejärel kõik metsaelanikud oma korrustele ümber asustada.

(Lapsed koos õpetajaga panevad maja osadest välja ja loendavad korruseid.)

Õpetaja kokkuvõte: Nii, poisid, meil on tõeline mitmekorruseline mets. Selles metsas elab palju erinevaid metsloomi. Nüüd mängime teiega mängus "Kõige rohkem, kõige rohkem ..."

Milline metsaelanik on tugevaim? (karu)

Milline neist on kõige röövellikum? (hunt)

Milline neist on kõige keerulisem? (rebane)

Milline metsloom on kiireim? (jänes)

Mis te arvate, mis korrusel need loomad metsas asuvad? Miks? (esiteks) (nad ei saa puude otsa ronida, nad leiavad maapinnalt toitu ja peavarju)

(Õpetaja näitab teisi kujundeid.) Lapsed valivad esimese korruse “elanikud”.

- Millised loomad ja linnud asuvad metsa teisel korrusel? (ilves, öökull, rähn, öökull)

Õpetaja kokkuvõte: Poisid, need loomad loovad oma kodud vanade puude õõnsustesse; ilves, öökull – ülalt saaki otsimas.

Orav aga elab metsa kolmandal korrusel. Sest ta on kerge loom ja suudab liikuda mööda peenikesi oksi.

Kes veel elab ülemised korrused? (linnud, liblikad, sääsed)

Õpetaja kokkuvõte: Poisid, vaadake, meil on suur mets. Mitmekorruseline hoone. Metsas elab palju erinevaid loomi.

Nad ütlevad, et metsas vajavad kõik üksteist. Aga miks on metsa sääski vaja? Ta on nii tüütu. (konnad ja linnud vajavad teda)

Mis juhtub, kui kõik sääsed kaovad? (paljudel konnadel ja lindudel pole midagi süüa, nad lahkuvad, lendavad teise metsa. Paljud röövikud paljunevad ja nad söövad kõik puude lehed ära, puud surevad.)

Kas sa arvad, kas inimene saab elada ilma metsata? (Ei)

Mida mets inimestele annab? (värske õhk, marjad, seened, pähklid, ravimtaimed)

Õpetaja kokkuvõte: Mets on meie rikkus, me peame seda kaitsma ja loomulikult järgima metsas käitumisreegleid.

Poisid, täna käisime metsas, pidasime meeles metsas käitumisreegleid, sättisime metsaelanikke põrandatele, pidasime meeles vanasõnu ja vastasime küsimustele.

Vana metsamees kostitab alati oma külalisi. Otsime ka maiuseid (lapsed otsivad maiuseid ja leiavad kingitustega korvi). Kingitused õpetaja äranägemisel.


Tunnimärkmed - vestlused eluohutusest
keskmise rühma lastele
teemal: “Hoolitse metsa”
Eesmärk: laiendada laste arusaamist metsa kasulikkusest inimese elus. Keskkonnateadlikkuse ja looduse austamise kujundamine. Süvendada ja süstematiseerida teadmisi tulekahjude põhjustest metsas. Viia arusaamiseni laste naljade tõenäolistest tagajärgedest, tekitada suurenenud tuleohu tunnet.
Ülesanded:
Õppeeesmärgid: kasvatada armastustunnet meid ümbritsevate loodusvarade vastu, tundlikkust, looduses peituvate mitmekesiste saladuste mõistmist ja austust nende vastu.
2. Arendusülesanded: arendada tunnetuslikku huvi, vaatlust, järelduste tegemise oskust
- laiendada laste sõnavara tuleohutuse teemal;
3. Kasvatuslikud eesmärgid: kujundada lastes arusaam metsa tähtsusest looduses ja iga inimese elus ning metsaressursside eest hoolitsemise vajadusest. kinnistada laste teadmisi ohtlikest olukordadest, tulekahju põhjustest ja käitumisreeglitest tulekahju korral.
Haridusvaldkondade lõimimine: "Tunnetus", "Suhtlemine", "Ilukirjanduse lugemine"
Meetodid: otsing, visuaalne, verbaalne, mäng.
Varustus:
tehnilised õppevahendid: sülearvuti;
“Hoolitse metsa!” plakatid;
Eeltöö:
- tuleohutusreeglitega tutvumine,
- vestlus teemal: “Ole ettevaatlik tulega”;
- ilukirjanduse lugemine: K. Tšukovski “Segadus”, S. Mihhalkov “Onu Stjopa” (katkend, L. Tolstoi “Tulekoerad”, A. Naydenov “Hiired ja tikud”; - mõistatuste arvamine;
- tuleohutuse teemaliste piltide ja plakatite vaatamine.
Tunni käik:
Koolitaja: Poisid, arvake ära minu mõistatus.
Maja on igast küljest avatud.
See on kaetud nikerdatud katusega.
Tulge rohelisse majja -
Näete selles imesid!
(mets)
Kasvataja: Täpselt nii, mets! Hästi tehtud! Täna räägime meie rohelisest sõbrast - metsast, metsa tähtsusest looduses ja iga inimese elus ning selle eest hoolitsemisest. Maailmas pole inimest, kelle elu poleks metsaga seotud. Metsad vajavad aga iga päevaga aina rohkem kaitset. Meie tunni teema on "Hoolitse metsa eest".
Kasvataja: Selleks lähme reisile. Sule silmad ja kujuta ette, et oled metsas. Metsas on kõik ilus. Mets kaunistab maad ja seega ka inimelu, kuid mets pole kuulus ainult oma ilu poolest. Mets hoiab niiskust, aidates inimestel head saaki kasvatada.
Ja kui lihtne ja vaba on metsas hingata! Mets on tohutu hapnikuvabrik, mis on vajalik kõigile maakera elusolenditele. Mets on koduks loomadele ja lindudele, hämmastav ammendamatute rikkuste ladu. Puit on metsa peamine kingitus. Seda kasutatakse majade ehitamisel, laevaehituses ja mööbli valmistamisel. Mets on inimestele kõige tervislikum koht lõõgastumiseks.
Kasvataja: Oleme metsas külalised ja selleks, et olla head külalised, tuleb järgida käitumisreegleid (olukordade arutamine, vigade väljaütlemine ja seejärel reegli tuletamine).
Koolitaja: Inimestele meeldib metsas jalutamas käia, marju, seeni ja käbisid korjata. Kuid mitte kõik ei mõista looduse ja metsade tähtsust. Kevad tuleb ja inimesed lähevad loodusesse, süütavad tuld, mis viib tulekahjudeni. Metsa kõige kohutavam vaenlane on tuli. Tulekahjude põhjused metsas on tulekahjud.
Kasvataja: Poisid, kui ma lasteaeda läksin, tulid minu juurde murelikud metsaloomad. Küsisin neilt, mis juhtus. Nad ütlesid mulle:
Metsaelanikud on kohutavalt ärevil,
Metsas põleb tuli ja see on nii ohtlik.
Siin keetsid poisid suppi,
Kuid tuld ei kustutatud.
Kiirustame siia ruttu
Metsas on tulekahju, vett on vaja.
Koolitaja: Kes meid aitab?
(laste vastused)
Kasvataja: Noh, nüüd aitavad tuletõrjujad neid. Täna räägime teiega sellisest kohutavast katastroofist nagu metsatulekahju. Kohutav vaatepilt – metsatulekahju. Metsas juhtub tulekahju ajal suuri katastroofe: loomad ja taimed surevad, pinnas sureb, õhk täitub kibeda, mürgise suitsuga! Kõigil elusolenditel pole aega põgeneda ja tulemerre surra. Ja kuigi meie riigis on maa- ja õhuteenistus, mis kaitseb metsi tulekahjude eest, on iga tulekahju lihtsam ära hoida kui kustutada. Inimene toob selle õnnetuse metsa. Inimesed teevad metsas lõket. Need võivad olla turistid või jahimehed. Nad teavad, et enne tule süütamist tuleb valida puudest ja põõsastest eemal turvaline koht ning eemaldada murukiht koos juurte ja mullaga (muru). Ja siis tuleks tuli kustutada: valada veega või katta maaga. Kamina võib katta muruga või jätta selle teistele turistidele. Mõnikord tulevad lapsed üksi metsa ja mängivad seal tulega. Poisid, öelge mulle, kuidas see võib lõppeda. Et seda ei juhtuks, panevad metsavahid tee äärde metsa spetsiaalsed sildid - sissesõidukeeld, lõkke tegemise keeld, metsa kaitsele kutsumine.
Kasvataja: Kui täiskasvanud otsustavad siiski metsas lõket teha, siis tuleb lõkkekoht puhastada palju laiemast murust kui lõke ise. Päev peaks olema rahulik. Te ei saa tuld järelevalveta jätta. Lahkudes kustuta kindlasti tuli, täites selle põhjalikult veega.
Koolitaja: Mis te arvate, kas tulekahju metsas võib põhjustada prügi, mida hooletud turistid enda järelt koristamata jätsid? (laste vastused.) Isegi tilluke klaasikild võib terve metsa läbi põletada. Ei tea kuidas? See on väga lihtne: kui päikesekiir seda tabab, soojendab see klaasi all oleva muru või oksad nii palju, et need võivad süttida. Prügi tuleks tuleriidal põletada. Ja koguge see, mis ei põle, kottidesse ja viige see metsast välja.
Kasvataja:. Ja maa-alused tulekahjud tekivad ka turbarabade põlemisel. Selline tuli levib aeglaselt, peaaegu ilma hapnikuta. Kustutamata tulekahjud võivad jätkuda ka talvel paksu lumekihi all.
Koolitaja: Kas sa tead, miks sa ei saa kuiva rohtu põletada? Nüüd on selliseid fänne palju. Paljud inimesed püüavad eelmise aasta muru põletada, sest arvavad, et nii hakkab muru paremini kasvama. Kuid see osutub vastupidiseks: kõrreliste juured põlevad läbi, mistõttu muru muutub õhemaks ja mõnel pool ei kasva see üldse. Sel juhul hukkub palju putukaid ja nende nukke. Metsas, kohas, kus oli tulekahju, ei kasva muru kolm aastat või isegi rohkem.
Kasvataja – tulekahju korral tuleb tuletõrje inimestele appi. Tuletõrjujad on tulekahjusid kustutanud pikka aega. Need inimesed on julged ja tugevad, sest nende elukutse on väga ohtlik. Ja nad tormavad tuletõrjeautodega appi. Tuletõrjeautod pole ainsad, mis aitavad tulekahjusid kustutada. Sageli tulevad inimestele appi tuletõrjehelikopterid ja lennukid.
Kasvataja: Kes teab, kuidas inimene suudab ise tulekahju kustutada, kui see pole suur? (talla, kata riietega, täida veega, kata maaga). Kuid pidage meeles, et seda saavad teha ainult täiskasvanud.
Kasvataja: Ja kui tuli on suur ja inimene saab aru, et ei tule toime, mida ta siis tegema peaks? (laste vastused). Õige asi on kutsuda tuletõrje. Mis ta number on? Ütle mulle, poisid. (01) Mida peaksime telefonis helistama? (Märkige oma ees- ja perekonnanimi; öelge, mis juhtus; märkige koht, kus see juhtus).
Koolitaja: Kas sina ja mina saame aidata metsa ja ennetada metsatulekahjusid? (laste vastused).
Kasvataja: Muidugi, esiteks peame me ise järgima metsas käitumisreegleid (ärge tehke tuld, ärge visake süüdatud tikke, ärge jätke maha klaasi, mis päikeselise ilmaga toimivad nagu luubid ja võivad põhjustada tulekahju).
Koolitaja: Ja teiseks saame sellest teistele inimestele rääkida. Soovitan aidata metsal tulekahjusid ennetada. Mul on värvilised plakatid, mida saame metsa riputada ja inimesed, kes neid näevad, jätavad reeglid meelde ega riku neid.
Taevas on suitsu, metsa kohal kuumus.
Ma lendan välja tulle!
Kogu tuli täidetakse veega
Minu tuletõrjelennuk.
Ja teie, lapsed, ärge kunagi tehke ise tuld, pidage meeles – tikud pole mänguasi! Ja kui märkate metsas tulekahju, teavitage sellest täiskasvanut või helistage hädaolukordade ministeeriumile numbril 112.
Kehalise kasvatuse minut
Käed tõstsid ja värisesid,
Need on puud metsas.
Käed kõverdatud, käed värisevad
Tuul puhub kaste minema.
Käed külgedele, lehvitage sujuvalt
Need on meie poole lendavad linnud.
Samuti näitame teile, kuidas nad maha istuvad.
Tiivad volditi tagasi.
Järeldus.
– Mis kasu mets inimesele toob?
– Mida tähendab armastada loodust?
– Mida peate selle jaoks meeles pidama ja tegema?
Metsa tuleb kaitsta, sest... see on meie kodu, meie rikkus. Metsas kasvab palju maitsetaimi, puid, lilli, marju ja seeni. Mets toob meile palju kasu. Peame hoolitsema metsaressursside ja kõige meid ümbritseva elustiku eest.
Kui sa ise seda meeles pead ja oma perele, sõpradele ja sugulastele neid reegleid meelde tuletad, läheb sul suurepäraselt! Tahaks loota, et te ei põhjusta kunagi metsa surma.
Hoolitse vene metsa eest
Tema on kõigi imede allikas!
Tulekahju vältimiseks
Majad ei põleks
Ärge võtke tikke, lapsed.
Mitte kunagi ilma küsimata!
Kuigi tuli soojendab meid,
Kuid see võib olla ka julm, see põleb väga kiiresti
Olge sellega ettevaatlik, mu sõber, isegi väikese paberitükiga
Ärge kunagi pange tuld
Hoolitse puude ja lindude eest
Kaitske kõike ümbritsevat!

Olga Krasninskaja
Tunni kokkuvõte nooremate rühmale “Ilma metsata ei saa elada, aga sellega sõbraks saamine on nii lihtne!”

Teema: « Ilma metsata on võimatu elada, A temaga on nii lihtne sõber olla».

Hariduse integreerimine piirkondades: "ilukirjanduse lugemine", "tunnetus".

Laste tegevuste liigid: mängimine, ilukirjanduse tajumine.

Sihtmärk: Selgitage laste arusaamist tähendusest metsad inimeste elus, tutvustab mõningaid puidu omadusi, avardab arusaama metsas käitumisreeglitest, õpetab ilu nägema metsad, kasvatada hoolivat suhtumist loodusesse.

Planeeritud tulemused: osaleb aktiivselt mängus, oskab pidada läbirääkimisi kaaslastega ja jagada tegevusi ühistegevuses, reageerib emotsionaalselt kirjandusteostele.

Materjalid ja seadmed: sügisesed lehed, puude pildid.

- Metsad meie riigi kõige imelisem rikkus. Nii et nüüd räägime teiega meie rohelisest sõbrametsast.

Ja nii on ka mets. Mis on mets?

Kuidas te seda ette kujutate?

Millised puud meie metsas kasvavad?

Miks nad ütlevad, et metsa tuleb kaitsta? Miks me peaksime sõbrunevad metsaga? Miks me vajame metsa?

Kuulake S. Marshaki luuletust "Kust laud tuli?"

Võtke raamat ja märkmik

Istuge laua taha

Kas sa saaksid mulle öelda

Kust laud pärit on?

Pole ime, et see lõhnab männi järele

Ta tuli metsasügavusest

See laud on männipuidust laud

Tuli meile metsast

Nüüd vaadake ringi ja vaadake ringi, mis objektid meieni jõudsid metsad?

Näete, me lihtsalt ei saa elada ilma metsata.

Mõistatused:

Talv ja suvi ühte värvi (kuusk)

Ta seisis valges päikesekleidis lagendikul.

Tihased lendasid ja istusid palmikutele (kask)

Nad lähevad metsa marju ja seeni korjama, aga kas sina oled proovinud metsas mõistatusi koguda?

Kuid kõigepealt peate meeles pidama käitumisreegleid metsas. Mängime mängu "ei tohi".

*lõhkuda metsas puid ja oksi...

*Istuta rohkem puid...

* tallata lilli...

*kõnni ainult radadel….

*kitkuda suuri lillekimpe….

*jätke prügi metsa...

*Koguge prügi auku ja matta maha....

*süüta metsas lõket...

*kaitsta metsa tule eest….

*metsas lärma...

Ja nüüd võite minna metsa. Selleks peame silmad sulgema ja avama. Siin me oleme metsas.

Mets ei ava igaühele uksi. Ta ainult avab need head inimesed. Ütleme metsa tere.

Tere mets, tihe mets

Täis muinasjutte ja imesid!

Mille üle sa lehtedes müra teed?

Mida sa meile koidikul sosistad,

Kes peidab end teie kõrbes?

Räägi mulle kõike ja ära varja!

Näete, me oleme meie...

Metsas on kuidagi vaikne ja imelik, helistame selle omanikule - ehk ütleb kaja meile midagi.

MÄNG "Kaja"

Metsa kaja. Kas ma võin küsida?

Lapsed: Ah, oi, oi.

Kus on metsalehed?

Lapsed: kukkunud, kukkunud, kukkunud?

Metsarohud, kus sa oled? Ma ei näe…

Lapsed: All, all, all.

Niidulilled, miks sa puudu oled?

Lapsed: Närtsinud, närtsinud, närtsinud.

Laululinnud, kui kaua olete laulnud?

Lapsed: Lendasid minema, lendasid minema...

Kuhu kadusid konnad ja vähid?

Lapsed: nad kaevasid sisse, kaevasid sisse...

Oravad ja jänesed, keda me teist ei tea

Lapsed: vahetame kasuleid, vahetame kasuleid...

Mis juhtus, küsime teilt?

Lapsed: Sügis on tulnud, sügis, sügis...

Nii et see juhtus metsas. Sügis on just siia jõudnud. Muide, me läksime nii ära, et unustasime, milleks me tulime. (mõistatuste jaoks)

Ja siin nad on.

Milline loom sööb haavakoort? (jänes)

Millise looma jaoks on puu koduks? (orav)

Milline puu toodab magusat mahla? (kask)

Milline lind tuleb meile talvel ja armastab väga pihlaka vilju? (pullvint)

Nii on mets kasulik meile ja loomadele.

Meenutagem vanasõna: Palju ära hävita metsi. vähe metsad - hoolitsege. Ei metsad – taim.

Poisid, nüüd jätame hüvasti metsa:

Tihe mets, hüvasti!

Kasvad inimeste rõõmuks!

Meie me jääme sinuga sõpradeks!