Vanema parandusliku rühma õppetunni kokkuvõte teemal "Rändlinnud". Tunni kokkuvõte Rändlinnud.docx - Õppetegevuse "Rändlinnud" kokkuvõte

Arendustegevus õpetaja-psühholoogi koolieelne õppeasutus

vanematele lastele koolieelne vanus.

Teema: Rändlinnud.

Tunni eesmärk : Eelkooliealiste laste kognitiivse tegevuse arendamine kooliks ettevalmistamise etapis mängutegevuse kaudu.

Ülesanded:

    Laiendage laste arusaamist rändlindude elust (vanker, kuldnokk, ööbik, pääsuke).
    2. Tutvustage saabuvaid linde varakevadel(vanker, kuldnokk), kesk- ja hiliskevadel.
    3. Tutvustage lastele eksootilisi linde ja nende elu kuumadel maadel.
    4. Omandada mõistetevaheliste klassifikatsioonisuhete visuaalse modelleerimise tegevust.

Tegevuse tüüp : kombineeritud.

meetodid : verbaalne, visuaalne, praktiline (harjutused, mäng).

Sissejuhatav osa: Mäng "Ja ma olen siin!"

Kõik seisavad Hea ringis, seejärel ühendavad käed. Iga laps ütleb omakorda: "Ja ma olen siin!" Kõik lapsed järgivad teda, hüüdes tema nime: "Ja... siin!"

Seejärel kostavad lapsed esmalt sosinal ja siis valju häälega: "Me kõik oleme siin."

Mis kuu praegu on? märtsil. Kuid talv ei andnud kevadele pikka aega teed. Milliseid kevade märke tead?Mis on lindude nimed, kes lendavad talveks soojematesse piirkondadesse?(rändavad) . Millal naasevad linnud soojematest ilmadest?(kevad) Z

Tõepoolest, kevadel naasevad linnud koju oma pesadesse. Aga kui linnud rändavad, ootavad neid ees erinevad ohud ja kõik linnud ei jõuagi Kodu. Ma tean, et sul on lahke süda, kuulake, kuidas see koputab. Lapsed panevad käe südamele.
Soovitan minna kuumaõhupalliga sõitma, et lindudega kohtuda, et aidata neil lennata.

Tunni edenemine

Mis meid ees ootab raske viis. Peame katsetama oma valmisolekut seiklusteks.

Mäng "Ha ha ha"

Hästi tehtud. Võite sõita teele. Istuge toolidele. (ringis) Sule silmad. Kujutage ette, et teie ja mina tõuseme kuumaõhupalliga aina kõrgemale ja kõrgemale. Allpool näeme meist eemaldumas puid, maju, autosid. Majad muutuvad nagu kuubikud. Tee näeb välja nagu hall lint ja jõgi nagu sinine. Nüüd oleme tõusnud kõrgele maapinnast. Siin puhub linnulennult alati tugev tuul.

Mäng: “Selle peale puhub tuul...”.

( kellel on riietes sinine (punane), kes oskab lugeda, kes aitab abivajavat sõpra, kes tahab koolis käia, kes armastab oma ema)

Hästi tehtud! Kõik on väga tähelepanelikud.

Näitusel on esimene pilt süžeepiltide seeriast.

Mis aastaaeg on pildil näidatud?(kevad) Kuidas saate kinnitada, et käes on kevad?

Poisid, mäletate kuulsat rändurit, kes läks metspartidega soojematesse piirkondadesse ja rääkis siis kõigile oma seiklustest?(Konn rändur).

Nii et täna ta naasis ja tuli meile külla.Logopeed näitab lastele mänguasja “Konn”.

Täna saame teada, millised linnud on soojematest ilmakaaredest naasnud.

"Rändlindude" ja "talvivate" lindude mõistete konsolideerimine

Mäng "Leia rändlind".

Poisid, tuul segas kogemata kõigi lindude fotod. Vaatame, millised neist lindudest jäävad meile talveks ja kes lendavad meist eemale lõuna poole. Kui linnud jäävad meie juurde talveks, kuidas neid nimetatakse?

Lapsed leiavad mitme talvituja seast rändlinnud ja panevad neile nimed.

Õpetaja: Ja varsti lendavad meie juurde kuldnokad.

Sõnamoodustuse arendamine

Mis on starlingi südamlik nimi?(skvorushka).

Kes on starlingi beebid?(tähelised).

Mis on nende ema nimi?(täheke).

Millise maja ehitavad inimesed kevadel kuldnokkidele?(linnumaja).

Lapsed passivad ja istuvad diivanile. Mängib muusika telesaatest “Loomamaailmas”. Lapsed kannavad rinnas linnupildiga rinnamärke.

Õpetaja: Lapsed, mul on hea meel tervitada teid Loodusesõprade klubi kohtumisel.

Õpetaja: Me teame ütlust "Tähtlane lendab - talv on läbi." Mis on lindudel ühist ja mille poolest nad erinevad?
Lapsed. Üldised tunnused: kaks tiiba, kaks jalga, saba, ümar pea, ovaalne keha, sulestik, udusulg. Erinevus on suurus, sulestiku värv, laulmine, pesapaik, elupaik, toit.
Õpetaja: Miks võivad linnud kevadel oma kodupaikadesse naasta?
Lapsed. Kogu loodus ärkab, lindudel on toitu.

Õuemäng "Rändlinnud".

Lapsed kujutavad rändlinde, kui talvekuud on nimetatud, lendavad nad minema soojematesse piirkondadesse, lapsed peaksid minema Aafrika pildiga plakati juurde. Kui suvekuud- need jäävad paigale.

Mäng: "Laske lind lahti."(peenmotoorika arendamine.)

Õpetaja kutsub lapsi pilti peopesaga katma, nii, et iga sõrm kataks joonistatud linnu.

- Kujutage ette, et lind istub puuris ja soovite ta lahti lasta. Vaja on ükshaaval sõrmi tõsta ja lind “vabastada”, öeldes sõnad: “Ma lasen su puurist välja...”.

Mängu korratakse kahe käega vaheldumisi.

Dünaamiline paus.Mäng "Kes kuidas liigub?" [Kõnekuulmise, loova kujutlusvõime, matkimise arendamine. Parandamine grammatiline struktuur kõne (nimisõnade muutmine juhtumite järgi)].

Enne mängu suunab logopeed lapsi näitama, kuidas loom liigub. Pääsuke, karu, orav, haigur, jänes, madu, vanker, kukk.

Pöörake end ümber ja muutuge pääsukeseks.

Jne.

Pöörake enda ümber ja muutuge lasteks.

Milliseid linde sa kujutasid? (Pääsuke, haigur, vanker, kukk.)

Mäng: "Intonatsioon"

Rääkides pöörame loomulikult tähelepanu sõnumite tähendusele ja sisule. Kuid intonatsioon, millega me seda või teist fraasi hääldame, pole vähem, kui mitte olulisem. Iga lauset saab hääldada suure hulga varjunditega ja iga kord saab lause intonatsiooni tõttu uue tähenduse. Proovige öelda lihtne fraas"Olgu, nüüd on kõik läbi!" Aga tuleb öelda...

· rõõmsalt, nagu oleks lõpetanud koduks määratud essee kirjutamise;

· verejanuline, nagu oleksite kõik korteris lendavad kärbsed hävitanud;

· kurb, nagu oleksite oma lemmikseriaali viimase osa lõpuni vaadanud;

· hirmunud, nagu oleks sind kinni püüdnud hunt, kelle eest üritasid põgeneda;

· väsinud, nagu oleks just kaks ämbrit kartulit koorinud.

Intonatsioon 2

"Mul ja sõbral on koos väga lõbus!"

Mäng "Naljakas pall".

Viska pall oma lapsele ja nimeta linnule. Laps viskab palli tagasi ja ütleb "rändava" (p) või "talviva" (h).
härg (h), vanker (p), varblane (h), tihane (h), sookurge (p), pääsuke (p), musträstas (p), lagle (p), part (p), öökull (h), rähn (h), kägu (p) jne.

MÕISTATUSED

Olen väle, kergetiivuline,
Saba on hargnenud, nagu hark.
Kui ma lendan madalalt
See tähendab, et kuskil lähedal on vihm.
(Martin)

Must, vilgas,
Hüüded: "Krak"
Usside vaenlane.
(vanker)

Kes on ilma nootideta ja ilma piibuta
Ta toodab trille kõige paremini,
Vokaalsem, õrnem?
Kes see on? ...
(Ööbik)

Kes on jõulupuul?
hoiab arvestust: “Ku-ku. Kägu"? (kägu).

Seisab ühel jalal
Ta vaatab tähelepanelikult vette.
Pistab suvaliselt nokka,
Otsin jõest konni. (haigur)

Kordame lindude nimesid. ( Korrake kooris ja ükshaaval.)

Kes see on? Kuidas seda ühe sõnaga nimetada?

Linnud.

Miks sa arvad, et need linnud on?

Miks me pole neid linde talvel näinud?

Nad lendasid minema soojematesse ilmadesse.

Kuidas nimetatakse linde, kes lendavad talvel soojematesse piirkondadesse ja tulevad tagasi kevadel?

Rändlinnud.


Naaseme tagasi lasteaeda.

Mis teile meie teekonnal loodusmaailma kõige rohkem meeldis? Laste vastused.

Õppetunni kokkuvõte. Mäng: "Oleme koos!"

Marina Valeeva
Abstraktne hariv tegevus"Rändlinnud"

Abstraktne otse- haridustegevus

ettevalmistusrühmas

Teema: « Rändlinnud»

Kasvataja:M. V. Valeeva.

Eesmärgid klassid:

Kinnitage teadmisi ja andke uusi teadmisi rändlinnud;

Tugevdada jagunemisvõimet ränd- ja talvituvad linnud, lähtudes toidu olemuse ja selle saamisviisi vahelisest seosest;

Aktiveerige laste sõnavara ( rändav, putuktoidulised, viljasööjad, veelinnud, kiil, kaar);

Arendada sidusat kõnet visuaalne mälu, tähelepanu;

Sisestada lastes huvi looduse suleliste elanike vastu ja hoolivat suhtumist neisse.

Varustus: demopildid « Rändlinnud» , liikide illustratsioonid lindude ränne, helisalvestus "Hääletage linnud» , pall.

Tunni edenemine

1. Organisatsioonimoment.

Kasvataja. Poisid, kuulake luuletust "Nad lendavad rändlinnud» Irise ülevaade

Sügispäeval lähen põldudele, soovin

Ole jälle loodusega üksi.

Siin linnud valjuhäälsete parved lendavad minema,

Nad, sõbrad, ei mäleta mind.

Nad lendavad sinna, kus on kuum

Ja kus lilled on lõhnavad ja värvilised,

Kus on emake loodus lihtsalt, ilma varjamiseta,

Ta laotas rohelised vaibad.

Nad lendavad - nad ei ütle hüvasti,

Nad ei naerata oma kodumaale.

Nad lendavad, kuid teavad, et tulevad tagasi,

Ja lehvitavad mulle soojalt: "Hei!"

Poisid, mis aastaajast see luuletus teie arvates räägib? Kuhu see kõik läheb? linnud lendavad minema? Mis on selle nimi linnud mis lendavad soojematesse maadesse? (rändav)

Ja täna edasi klass me räägime rändlinnud.

2. Ülestõusmine: miks sa arvad linnud nad lendavad sügisel minema (kuna hakkab külm, pole midagi süüa).

Vos-l: Õige. Teate, et sügisel on palju putukaid kaduma: kas peita või surra. Nii et kui linnud söövad putukaid, ei ole neil talvel midagi toita ja seetõttu on nad putuktoidulised linnud lennata soojadesse piirkondadesse, kus on palju putukaid.

Kuidas eristada putuktoidulisi linnud sa tead? Kõrval nokk: see on sirge, piklik, teravatipuline, et oleks lihtsam putukaid püüda. Vaata fotosid. Siin on kuldnokk, pääsuke, kõrkjalik, kägu, oriole, ööbik ja lagle. Need on putuktoidulised linnud. Nemad lendavad esimesena minema.

Siis lendavad minema viljasööjad, see tähendab need, kes toituvad taimede viljadest ja seemnetest. Sa tead neid ka. Vaadake pilti, millel on jänes, nukk ja sinakas.

Veelinnud lendavad minema hiljem kui kõik teised linnud - metspardid ja haned, luiged (vaata fotosid linnud) . Nad valmistuvad reisimiseks, kui veehoidlad külmuvad.

Rändlinde on palju, kuid meil õnnestub harva näha, kuidas nad parvedesse kogununa minema lendavad. Enamasti lendavad öösel: Nii on turvalisem. Orienteerige linnud lendavad üle tähtede. Kas tead, et ajal paljude lindude ränne kas nad järgivad ranget korraldust? Ja erinevatest lindudel on oma järjekord: sookured lendavad kiilus, haned ja haigurid lendavad rivis, tiib tiivale, pardid rivistuvad sirgjooneliselt või moodustavad kaare. Starlingid, rästad ja muud väikelinnud pole korras armastus: Lendavad parvedena. Ja kägu, kotkad, kullid, raisakotkad ja pistrikud lendavad üksinda.

kevadel rändlinnud tulevad meie juurde tagasi.

Kehalise kasvatuse hetk

Õues mäng "Lendab minema, ei lenda ära"(helisalvestus "Hääletage linnud» ).

Kasvataja loetleb lindude nimesid ja lapsed jooksevad ja lehvitavad tiibu, kui kuulevad nimesid rändlind. Kui nad kuulevad talvitumist lind või koju – lapsed peatuvad.

Vos-l: Hästi tehtud, nüüd mängime mängu "KELLEL ON KES?"(palliga). (Lapsed peavad tibusid õigesti nimetama.)

Kägu on kägu, kägu.

Kraanal on beebikraana, kraanabeebid.

Starlingul on väike starling, starlings.

Luigel on laps, luiged.

Vankril on vanker, vanker.

Pardil on pardipoeg, pardipojad.

Toonekurel on kurepoeg, kurepoeg.

Hannel on hanepoeg, hanepojad.

Mäng visuaalse mälu ja tähelepanu jaoks "Kes lendas minema?"

Õpetaja kinnitab tahvlile 5-6 pilti rändlinnud ja kutsub lapsi üles nimetama kõiki linnud. Siis ta ütleb, et üks neist linnud lendab lõunasse ja palub lastel silmad sulgeda. Eemaldab ühe pildi linnud. Lapsed helistavad sellele, kes ära lendas lind.

3. Alumine rida. Vos-l: Milliste kohta rääkisime lindudest? (umbes rändav)

Vos-l: Mida uut oleme õppinud rändlinnud? (pühenduma lendu erineval viisil.)

Vos-l: Kuidas nad leiavad tee soojematesse piirkondadesse ja tagasi meie juurde? (Neid juhivad tähed.)

Vos-l: Mulle meeldis teie tööviis klass. Nad kuulasid tähelepanelikult ja vastasid mu küsimustele. Hästi tehtud!

Teemakohased väljaanded:

Abstraktne logopeediline seanss heliautomaatika kohta [L]. Vorm: individuaaltund. Leksikaalne teema: "Rändlinnud". Eesmärgid:.

Keskmise rühma lastele mõeldud avatud põhjaliku tunni kokkuvõte “Rändlinnud” Eesmärk: tutvustada koolieelikuid ümbritseva loodusmaailmaga. Programmi sisu: Kasvatuslikud eesmärgid: - jätkata laste tutvustamist.

Tunnimärkmed teisele juuniorrühmale “Rändlinnud” Eesmärk: Laiendada ja kinnistada laste arusaamist rändlindudest, pesaliikidest, nende välimusest ja eluviisist. Ülesanded: anda teavet.

Teema: “Kuldne sügis! Rändlinnud" Eesmärk: jätkata looduse muutuste jälgimise õpetamist, sügist pildilt kirjeldada, leida.

Kõnearengu õppetunni kokkuvõte aastal vanem rühm kompenseeriv orientatsioon kõnepuudega lastele Teema: “Rändlinnud” programm.

Teema:"Rändlinnud".

Sihtmärk:— sõnastiku laiendamine ja aktiveerimine.

Ülesanded:- vorm mitmuses nimisõnad;

  • õppida koordineerima nimisõnu arvudega;
  • õppida muutma nimisõnu käände kaupa;
  • õppida moodustama omastavaid omadussõnu;
  • arendada kõne koordineerimist liikumisega;
  • arendada peenmotoorikat;
  • arendada kuulmis tähelepanu;

Varustus: rändlindude pildid, pall.

Tunni käik:

1. Org. hetk. Luuletus "Sügis".

Linnumaja oli tühi, linnud lendasid minema,
Lehed ei istu ka puudel.
Täna terve päev kõik lendavad ja lendavad...
Ilmselt tahetakse ka Aafrikasse lennata.
(I. Tokmakova)

Millised linnud lahkusid oma kodust – linnumajast? (tähelised). Milliseid rändlinde sa veel tead? (pildid)

Mäng "Kes on kadunud?" (piltide põhjal).

2. Sissejuhatus teemasse. (pildid rändlindudest)

Millised linnud lahkusid oma kodust – linnumajast? (tähed)
Milliseid rändlinde sa veel tead?
Miks me nimetame linde rändlindudeks?
Miks nad lendavad soojematesse ilmadesse?

Lindude kehaosad. (skeem)

Seal on kaks jalga, nokk, kaks tiiba, saba ning keha on kaetud udusulgede ja sulgedega.

- näita, kus on linnu nokk ja saba...
- nimetada linnu kehaosi.

3. Mäng "Üks - mitu"

Kägu - kägu, kraana - kraanad,
starling - starlings, ööbik - ööbikud,
lõoke - lõokesed, luik - luiged,
vanker - vanker, part - pardid,
pääsuke - pääsukesed, vanker - vanker,
toonekurg - toonekurg - hanepojad.

Kägu kireb, pääsuke siristab, kuldnokk laulab,
Kraana nutab, part vudib, hani kakerdab.

5. Mäng "Kellel on kes"”.

Kägu on kägu, kägu.
Kraanal on beebikraana, kraanabeebid.
Starlingul on väike linnupoeg, starlings.
Luigel on laps, luiged.
Vankril on vanker, vanker.
Pardil on pardipoeg, pardipojad.
Toonekurel on kurepoeg, kurepoeg.
Hannel on hanepoeg, hanepojad.

6. Kehalise kasvatuse tund “Kraanad õpivad lendama” Lapsed kujutavad, kuidas kraanad lendama õpivad. Käed sirutatakse külgedele ja tõstetakse õlgade tasemele. Hingake sisse läbi nina. Käte langetamisel hingake välja.

Sõrmede võimlemine "Part"

Part kõndis mööda kallast ("kõnnib" kahe sõrmega laual,
Hall kõndis mööda järsku rada. kahlamine.)
Ta viis lapsed endaga kaasa,
Nii väikesed kui ka suured (pain sõrmusesõrm; suur
sõrm.)
Nii keskmine kui ka väiksem (painutage keskmist sõrm; väike sõrm.)
Ja minu lemmik. (painutage nimetissõrme.)

7. Mäng “Mängime ja loeme” (piltide põhjal).


Üks part, kaks parti,..., viis parti.
Üks kägu, kaks kägu,..., viis kägu.
Üks lind, kaks lindu,..., viis lindu.
Üks kurg, kaks kurge,..., viis kurge.
Üks hani, kaks hane,..., viis hane.
Üks pesa, kaks pesa,..., viis pesa.

8. Mäng "Kelle, kelle, kelle?"

Noka (kelle?) lind, part, hani.
Pea (kelle?) on linnul, pardil, hanel.
Pesa (kelle?) lind, part, hani.

9. Tunni kokkuvõte. Pidage meeles, millest nad rääkisid. Mis sulle meeldis? Kirillova Yu, õpetaja-logopeed.

  • Haridusvaldkonnad“FCCM-i teadmised”, “Suhtlemine”.

    Tunni eesmärgid:

    Kinnitada teadmisi ja anda uusi ideid rändlindude kohta ( välimus, elupaik, toit, harjumused, lend);

    Kinnitada oskust jaotada linde ränd- ja talvituvateks, lähtudes toidu olemuse ja selle hankimisviisi seostest;

    Aktiveerida laste sõnavara (rändur, putuktoiduline, viljasööja, röövloom, veelinnud, laululinnud, kiil, joon, kaar);

    Õppige nimisõnu arvudega kooskõlastama;

    Õppige nimisõnu tegusõnadega kooskõlastama;

    Arendada sidusat kõnet, visuaalset mälu, tähelepanu, peenmotoorikat;

    Sisestada lastes huvi looduse suleliste elanike vastu ja hoolivat suhtumist neisse.

    Varustus: näidispildid “Rändlinnud”, helisalvestis “Linnu hääled”, pall, kuubik numbritega.

    Tunni edenemine

    1. Organisatsioonimoment.

    Kasvataja. Poisid, kuulake E. Blaginina luuletust "Nad lendavad ära, lendavad ära..."

    Varsti tulevad valged lumetormid

    Lumi tõuseb maast üles.

    Nad lendavad minema, nad lendavad minema,
    Kraanad lendasid minema.

    Ära kuule metsas kägu

    Ja linnumaja oli tühi.

    Kurg lehvitab tiibu -

    Ta lendab minema, ta lendab minema.

    Lehed kõikuvad mustriga

    Sinises lombis vee peal.

    Vanker kõnnib musta vankriga

    Aias harjal.

    Need murenesid ja muutusid kollaseks

    Haruldased päikesekiired.

    Nad lendavad minema, nad lendavad minema,

    Vankrid lendasid ka minema.

    Kasvataja. Poisid, mis aastaajast see luuletus teie arvates räägib? Kuhu kõik linnud lendavad?

    Lapsed. Sügise kohta. Lindudest, kes lendavad soojematesse ilmadesse.

    Kasvataja.Õige. Ja täna tunnis räägime rändlindudest.

    2. Vestlus.

    Looduses on palju erinevaid linde.

    Kus iganes sa kõnnid – linnapargis, mööda mereranda, külas, metsas – igal pool kohtad linde. Peaaegu kõik neist saavad lennata. Linnud on sulgede ja tiibadega loomad. Suled aitavad säilitada soojust ja annavad lindudele ainulaadsed värvid. Linnud käivad sageli ise ees, st puhastavad oma sulgi, hõõrudes neisse rasva. Samuti tõmbavad nad välja vanad suled, kus uued kasvavad.

    Linnud elavad pesades. Tavaliselt ehitavad nad pesa lehtedest, rohust ja okstest, kuid mõned linnud elavad kivihunnikutes. Emane muneb mune ja seejärel haudub neid, soojendades neid oma soojusega, kuni tibud kooruvad.

    Sügisel kogunevad linnud parvedesse ja lendavad lõunasse talve veetma.

    Kasvataja. Poisid, miks te arvate, et linnud lendavad sügisel minema?

    Lapsed. Kuna külm hakkab, pole midagi süüa.

    Kasvataja.Õige. Ja kõige tähtsam on see, et eluks toitu pole.

    Teate, et sügisel kaovad paljud putukad: nad kas peituvad või surevad. See tähendab, et kui linnud söövad putukaid, pole neil talvel endile midagi toita. Milliseid putuktoidulisi linde teate?

    Lapsed.(Tehke oletusi)

    Kasvataja. Kuidas neid eristada? Kas sa tead? Nokk on sirge, piklik või terav, et oleks lihtsam putukaid püüda. Vaadake putuktoidulisi linde: kuldnokk, pääsuke, kägu, oriole, ööbik, lagle.

    lagle on üks kasulikumaid linde. Ta hävitab kärbseid ja sääski, keda ta osavalt õhus taga ajab. See lind on eriti kasulik aias, kus ta jookseb kiiresti peenarde ümber ja nokib putukaid maast ja taimedest. lagle on väga aktiivne lind. Isegi puhates liputab ta iga minut pikka saba.

    Kas keegi teist on sellist lindu näinud? Kas seda võib nimetada rändeks?

    Lapsed. Jah. Saab.

    Kasvataja. Vitsil on üks esimesi, kes minema lendab, nagu kõik putuktoidulised linnud. Siis lendavad minema viljasööjad, see tähendab need, kes toituvad taimede viljadest ja seemnetest. Sa tead neid ka. Vaadake pilti, millel on jänes, nukk ja sinakas. Metspardid, haned ja luiged lendavad minema hiljem kui kõik teised, veehoidlate jäätumisel valmistuvad nad teele, sest nad on veelinnud. Vaadake pilte ja võrrelge laglega.

    Miks on hanel jalad võrega, aga laglekal mitte?

    Lapsed. Kiireks ujumiseks ja vee peal püsimiseks.

    Kasvataja. Rändlinde on palju. Nimeta, milliseid linde sa veel tead.

    Lapsed.(Piltide põhjal panevad lapsed lindudele nimed).

    Kasvataja. Kas olete kunagi näinud kõrgel taevas, kuidas linnud kogunevad parvedesse ja lendavad minema? Näeme neid harva ära lendamas. Kuna nad lendavad enamasti öösel: see on turvalisem. Kas tead, et lennu ajal peavad paljud linnud rangest korrast kinni? Enamgi veel, erinevad linnud see järjekord on erinev: sookured, haned, luiged lendavad kiilus, kured, kured, iibised lendavad rivis, tiib tiivale, pardid, hahk, tõukur, pikksaba-pardid, kajakad, kahlajad rivistuvad sirgelt või moodustavad kaare. Starlings, rästas ja teised väikesed linnud ei armasta korda: nad lendavad juhuslikult. Ja need suured kiskjalinnud(kotkad, kullid, raisakotkad, pistrikud) ei tunne ettevõtteid ära: nad lendavad üksi. Kas sa tead, kuhu linnud lendavad?

    Lapsed. Soojale maale, lõuna poole.

    3. Kehalise kasvatuse hetk

    Õuemäng “Lendab ära, ära lenda”

    Mängu reeglid: Õpetaja loetleb lindude nimesid ning lapsed jooksevad ja lehvitavad tiibu, kui kuulevad rändlinnu nimesid. Kui nad kuulevad talvitavat lindu või kodulindu, kükitavad lapsed maha.

    Mängu reeglid : Õpetaja nimetab linnu ja küsib lapselt, kuidas see kõlab, seejärel viskab palli lapsele. Laps püüab palli kinni, vastab küsimusele ja viskab palli õpetajale tagasi.

    Ööbik...(laulab)
    Neelake... (piuksub)

    Kraana... (varesed)

    Vares... (käed)

    Kägu... (kägud)

    Part... (vuttid)

    Kana... (klõbistab)

    Tuvi... (kokkab)

    Varblane...(piuksub).

    5. Mäng visuaalse mälu ja tähelepanu jaoks "Kes lendas minema?"

    Mängu reeglid: Õpetaja kinnitab tahvlile 5-6 rändlindude kujutist (piltide arv suureneb järk-järgult) ja palub lastel nimetada kõik linnud. Siis ütleb ta, et üks lindudest lendab lõunasse ja palub lastel silmad kinni panna. Eemaldab ühe linnu kujutise. Esimene õige vastuse andja saab auhinnamärgi. Õpetaja tagab, et lapsed vastavad täislausetega.

    Näiteks: kraana lendas lõunasse. Võidab see, kellel on kõige rohkem märke.

    6. Õppimata jätmine sõrmede võimlemine"Kümme lindu - kari"

    Laula kaasa, laula kaasa:

    10 lindu - kari.

    See lind on ööbik,

    See lind on varblane

    See lind on öökull

    Unine väike pea.

    See lind on vahatiib,

    See lind on kräss,

    See lind on linnumaja

    Hall sulg.

    See on vint, see on kiire,

    See on rõõmsameelne siskin.

    No see on kuri kotkas.

    Linnud, linnud koju! (I. Tokmakova)

    7. Sõnamäng “Arv ja nimi”

    Mängu reeglid: Õpetaja jagab lastele rändlindude pilte, palub neid vaadata ja nimetada. Seejärel palutakse lastel kordamööda visata kuubikut, mille külgedele on kirjutatud numbrid, ning moodustada (näidise järgi) lauseid, kasutades lindu ja kuubil oleva numbrit. Näiteks: “Mul on kaks kurge”, “Mul on viis vankrit”.

    8. Tunni kokkuvõte

    Kasvataja. Mis lindudest me rääkisime? Mida uut olete rändlindude kohta teada saanud? Mis mänge sa mängisid? Mis sulle meeldis?

    (Laste vastused).

    Tahan teile kinkida selle raamatu "Veelindude elu"; seda vaadates ja lugedes saate veelgi rohkem teada rändlindude, sealhulgas veelindude kohta.

    Moskva riigieelarve haridusosakond Haridusasutus Moskva linnad "Kool 2051"

    Ettevalmistaja ja läbiviija: Zeleneva N.A. Moskva 2017

    Integratsioon haridusvaldkonnad: « Kognitiivne areng» , "Sotsiaalselt - suhtluse arendamine» , "Füüsiline areng" .

    Eesmärk: laiendada ja kinnistada laste teadmisi rändlindude kohta; arendada kognitiivset huvi eluslooduse, mõtlemise, mälu, laste kõne vastu; kasvatada armastust lindude vastu ja soovi nende eest hoolitseda.

    Materjalid ja varustus: multimeedia seadmed, esitlus teemal, linnupildid, 2 plakatit puudega "sügis" Ja "talv" mänguks, 2 seisu.

    Edusammud:

    Aja organiseerimine. Lapsed astuvad linnulaulu saatel saali ja siis koputatakse uksele:

    Öökull tõi meile kirja. Loeme seda.

    "Kallid poisid, rändlinnud kirjutavad teile. Me ei saa lennata soojad maad, sest meid võlus kuri võlur. Aita meid, murra meie loits. Täitke viisardi ülesanded ja kuri loits kaob. Ja siis saame lennata lõunasse."

    Poisid, aitame rändlinde?

    Poiste vastus.

    1. harjutus

    DI "Tuvasta rändlind tema esimese heli järgi"

    Õpetaja nimetab helisid: "A" , "G" , "L" , "KOOS" , "Z" , "TO" , "D" (toonekurg, ööbik, kägu, kuldnokk, vint, pääsuke, rästas). Te olete suurepärased. Olete viisardi esimese ülesande täitnud.

    2. ülesanne

    Poisid, talv on varsti käes, mis saab linnupesadest?

    Laste vastused. (neid hävitavad lumetormid ja lumetormid).

    Kui linnud naasevad, ehitavad nad oma uue kodu.

    3. ülesanne

    Vaata pilte ja ütle kus, mis lind pesa tegi?

    (lapsed tuvastavad linnupesi).

    Kus on kägu pesa? (laste vastused)

    4. ülesanne

    Kirill koostas loo ühest rändlindust.

    Poisid, ma tahan aidata teil kurjast võlurist võita. Ma räägin teile rändlindudest.

    Kured- suured linnud. Neil on pikk nokk pikad jalad ja kaela.

    Toonekured juhivad rändavat eluviisi. Talveks lendavad nad soojematesse ilmadesse.

    Pesa ehitavad nad jõgede kallastele ja metsadesse. Vahel majade katustel ja puulatvadel

    Ööbik on üks enim kuulsad lauljad lindude seas.

    Ööbiku on aga raske näha: ta on salajane ja ettevaatlik lind.

    Ööbik laulab kuskil oksal istudes, mitte väga kõrgel maapinnast.

    Ööbikud hakkavad laulma, kui esimesed rohelised lehed õitsevad.

    Ööbikud teevad pesa maapinnale või madalate põõsaste vahele.

    Ööbikud toituvad sipelgatest, mardikatest, röövikutest ja liblikatest. Nad nokivad seemneid ja marju.

    Ja suve lõpus lendavad need linnud talveks kaugetesse soojadesse maadesse.

    Kägu on tuntud lind. Tema lemmikroog- karvased röövikud. Ükski lind ei puutu neid röövikuid. Nii päästab ta metsa kahjurite eest.

    Kägu ei ehita kunagi endale pesa ega haudu tibusid. Nad munevad teiste lindude pesadesse.

    Starlings on väikesed mustad linnud, pika terava nokaga.

    Starling on jutukas lind ja armastab jäljendada kõiki hääli, mida ta kuuleb. Näiteks ratta kriuksumist, koera haukumist ja kanade kaagutamist.

    Kevaditi kohtavad inimesed starlingid omatehtud linnumajadega, mida nimetatakse linnumajadeks.

    Starlings sööb kahjulikke putukaid, säästes seeläbi põllukultuure.

    Lood olid väga huvitavad ja õpetlikud. Kas teile meeldis?

    On aeg end veidi liigutada.

    Kehalise kasvatuse minut.

    Käed tõstetud ja lehvitanud
    Need on puud metsas
    Küünarnukid kõverdatud, käed värisevad
    Tuul puhub kaste minema

    Lehvitame sujuvalt kätega
    Need on lendavad linnud
    Näitame teile, kuidas nad maha istuvad -
    Me paneme tiivad tagasi.

    Jätkame vestlust lindudest.

    5. ülesanne

    Õues mäng "Linnud"

    Mängureeglid: lapsed peavad jagama linnupildid kahte rühma "talvimine ja ränd"

    Poisid, täna täitsite kurja võluri ülesande õigesti ja hästi. Aitasite lindudele loitsu teha ja nad lendavad nüüd soojematele maadele.

    Tulemus:

    Kas teile meeldis reis?

    Milline mäng teile kõige rohkem meeldis?

    Mida uut sa meie tänases tunnis õppisid?

    Ja nüüd, poisid, naaseme oma rühma ja joonistame linnu, kes teile kõige rohkem meeldis.