Erinevate kõneosade järelliidete õigekiri. Teema: “Erinevate kõneosade lõppude õigekiri

Marsruutimine Vene keele tund 4. klassis, II poolaasta, õppekompleks “Teadmiste planeet”

Tunni eesmärgid:

v parandada õpitud õigekirjaga sõnade kirjutamise oskust;

v kinnistada oskust tegutseda kehtestatud reegli järgi.

v arendada õigekirjavalvsust, tähelepanu, oskust oma järeldusi argumenteerida, loogiline mõtlemine ja õpilaste kõne;

v kasvatada sõprustunnet ja oskust töötada meeskonnas.

Tunni tüüp: tegevusmeetodite harjutamise tund.

Planeeritud tulemused:

kognitiivne UUD: kognitiivse eesmärgi iseseisev tuvastamine ja sõnastamine, suulise kõne teadlik ja vabatahtlik konstrueerimine, kõige sobivama valik tõhusaid viise probleemide lahendamine, teadmiste struktureerimine;

isiklik UUD: edendada enesehinnangut õppetegevuse edukuse kriteeriumist lähtuvalt, kasvatada usku oma võimetesse.

regulatiivne UUD: eesmärgi seadmine, planeerimine, töötulemuste hindamine, vajalike täienduste ja kohanduste tegemine plaanis ja tegevusviisis standardi, tegeliku tegevuse ja selle tulemuse lahknevuse korral;

kommunikatiivne UUD: haridusalase koostöö planeerimine õpetaja ja kaaslastega, kõnekäitumise reeglite järgimine, oskus oma seisukohta väljendada ja põhjendada.

Vahendid:

põhi - T. M. Andrianova, V. A. Iljuhhina vene keel 4. klass

lisatabelid: “Substantiivide käändelõpud”, “Omadussõnade rõhutud lõpud”, “Verbide rõhutud isikulõpud”; ülesannete kaardid, võrdlusdiagrammid, algoritmid, nimisõnade rõhutute lõppude, omadussõnade, tegusõnade rõhuta isikulõppude kontrollimine.

Lae alla:


Eelvaade:

4. klassi vene keele tunni tehnoloogiline kaart II poolaasta

MBOU keskkooli nr 42 õpetaja algklassid Memetova Olga Aleksandrovna

Hariduskompleks "Teadmiste planeet"

Teema: “Lõpude õigekiri erinevad osad kõne"

Tunni eesmärgid:

  • parandada õpitud õigekirjaga sõnade kirjutamise oskust;
  • kinnistada oskust tegutseda kehtestatud reeglite järgi.
  • arendada õpilaste õigekirjaerksust, tähelepanu, järelduste argumenteerimise oskust, loogilist mõtlemist ja kõnet;
  • arendada sõprustunnet ja oskust töötada meeskonnas.

Tunni tüüp: tegevusmeetodite harjutamise tund.

Planeeritud tulemused:

kognitiivne UUD: kognitiivse eesmärgi iseseisev tuvastamine ja sõnastamine, suulises vormis kõnelause teadlik ja meelevaldne konstrueerimine, tõhusamate probleemide lahendamise viiside valik, teadmiste struktureerimine;

isiklik UUD : edendada enesehinnangut õppetegevuse edukuse kriteeriumist lähtuvalt, kasvatada usku oma võimetesse.

regulatiivne UUD:eesmärgi seadmine, planeerimine, töötulemuste hindamine, vajalike täienduste ja kohanduste tegemine plaanis ja tegevusviisis standardi, tegeliku tegevuse ja selle tulemuse lahknevuse korral;

kommunikatiivne UUD:haridusalase koostöö planeerimine õpetaja ja kaaslastega, kõnekäitumise reeglite järgimine, oskus oma seisukohta väljendada ja põhjendada.

Vahendid:

põhi - T. M. Andrianova, V. A. Iljuhhina vene keel 4. klass

lisatabelid: "Substantiivide käändelõpud",

"Odussõnade rõhutud lõpud"

“Verbide rõhuta isikulõpud”;

Ülesandekaardid, võrdlusskeemid, algoritmid

Nimisõnade rõhutute lõppude kontrollimine

Ja omadussõnad, rõhutud isikulõpud

Tegusõnad.

Tundide ajal.

I. Organisatsioonimoment.

Tervitamine, valmisoleku kontrollimine, kuupäeva salvestamine.

II. Sõnavaratöö. (Töö kaartidega – ülesanne 1. Lisa 1) Vastastikune kontroll.

Vahetage kaarte ja testige üksteist.

III.Õpilaste teadmiste täiendamine. Töö sõnaraamatu sõnadega.

Milline kirjapilt ühendab ülesande 1 sõnu? (Märkimata rõhuta täishäälik juures)

Millises sõna osas see kirjapilt asub? (põhimõtteliselt)

Mida teha, kui rõhutu vokaaliga sõna ei kuulu sõnavara sõnad? (Kui rõhuta vokaaliga sõna ei kuulu sõnaraamatu sõnade hulka, siis saab seda kontrollida)

Kuidas kontrollida sõnas rõhutamata vokaali? (rõhutus)

Millistes sõna osades võib leida rõhutu vokaali? (Eesliides, juur, järelliit ja lõpp.)

Kuidas peaksite tegutsema, et mitte teha vigu rõhutamata vokaali kirjutamisel? (Õpitud reeglite kordamine: peate valima testsõna, milles rõhutatakse rõhutamata vokaali)

Millistes kõneosades ja millises sõna osas rääkisime eelmistes tundides rõhutute vokaalide kontrollimisest? (nimisõnade, omadussõnade, tegusõnade lõpus)

IV. Tunni teema ja eesmärkide sõnastamine õpilaste poolt.

Tänases tunnis peame kordama, milliseid toiminguid peame tegema, et lahendada õigekirjaprobleeme nimisõnade, omadussõnade ja tegusõnade rõhuta lõppudes.

Mis teie arvates peaks meie tunni teema olema?

Õigekirjareeglite kordamine nimisõnade, omadussõnade ja tegusõnade rõhutute lõppude puhul")

Millised eesmärgid seaksite tänaseks tunniks? Põhjenda oma vastust. (Õpilaste vastused)

V. Nimisõnade rõhutute lõppude kontrollimise algoritmi kordamine. (2. lisa)

Ja alustame oma tööd, korrates nimisõnade rõhutatud lõppude kontrollimise algoritmi.

Nimetage toimingud, mida tuleks teha õigekirjaprobleemide õigeks lahendamiseks nimisõnade rõhuta lõppudes.

  1. määrake deklinatsioon.
  2. Määrake juhtum
  3. Pea meeles lõppu
  4. Kontrollimiseks : vali sama käändega, kuid rõhulise lõpuga sõna.

- Milliseid vihjesõnu oskate nimetada?

1. käände jaoks? (Maa, käsi.)

2. jaoks? (hobune, õu)

3. jaoks? (Stepp)

VI. Harjutused nimisõnade lõppude õigekirjaks.

1 . Kommenteeritud kiri (Kaart – ülesanne 2).

Käivitage vajalikud toimingud ja täitke tabel, tõstke algvormis esile lõpp. Pärast tähe valimist sisestage see "aknasse".

(Tabeli täitmisel kutsutakse iga sõna kohta eraldi õpilane tahvlile kommenteerima)

Nimisõna nimi

Algus vormi

Perekond

Deklinatsioon

Juhtum

Prov. sõna

Lõpetamine

äärel...

voodisse...

võrevoodi peal...

piirkonda...

pilvede kohal...m

Kas on sõnu, mis on samas käändes? (Jah. Need on sõnad servas ja piirkonnas , seisab eessõna käändes ja sõnad voodisse ja võrevoodi ümber , seistes sisse daatiivne kääne.)

Võrrelge nende lõppu: kas need on alati samad? (Ei)

Kuidas seda seletada? (Sõnadel on erinevad käänded)

2. Töötage tabeli “Substantiivide käändelõpud” järgi.

Milliseid käände lõppu tuleks meeles pidada 1. käände nimisõnade puhul? 2. kääne? 3.?

3. Õigekirjareeglite o ja e kordamine nimisõnade lõppudes instrumentaalkäändes sibilantide ja c järel. (3. lisa)

Millisel juhul on nimisõna viimane? (Instrumendis)

Millist tunnust sibilantide ja c järel esinevate nimisõnade lõppude õigekirjas peaksime meeles pidama? Too näiteid.

Instrumentaalkäände nimisõnades pärast sibilantsi ja Ts kirjutatakse rõhu all Oh, ja ilma aktsendita E

Näiteks: pall o "m, dušš e m.

FÜÜSILINE MINUT

4. “Leia vigu” (Töö kaartide abil – ülesanne 3).

Nüüd kontrollige ennast. Leia vead, mida 4. klassi õpilased nimisõnade lõppu kirjutades tegid.

VII. Omadussõnade rõhutute lõppude kontrollimise algoritmi kordamine. (4. lisa)

Kuidas määrata omadussõna sugu, arvu ja käände?

  1. Määrake nimisõna arv, sugu ja kääne.
  2. Määrake omadussõna arv, sugu ja kääne nimisõna soo, arvu ja käände järgi.

Nimetage toimingud, mida tuleks teha õigekirjaprobleemide õigeks lahendamiseks omadussõnade rõhutatud lõppudes.

  1. Otsige nimisõna, millele omadussõna viitab.
  2. Küsi küsimusnimisõnast omadussõnani ja küsimuse rõhulise lõpu järgi uuri omadussõna lõppu.

2. Valikuline dikteerimine. Mäng "Telli".

(Kaartidega töötamine – ülesanne 4).

Nüüd mängime. Mängu nimi on "Telli". Ma tellin teile omadussõna teatud soo ja käändes. Sinu ülesanne on leida selline omadussõna, nimetada see ja selgitada lõpu kirjapilti.

Sinise mere ääres, naaberservas, mööda häid teid, varatalvel, langenud tamme lähedal, töölaual, varahommikul,

Nõutav: (slaid)

Neuterne omadussõna instrumentaalkäändes (varahommik);

Omadussõna naissoost V genitiivjuhtum(naaberserva lähedal);

Naissoost omadussõna daatiivi käändes (heal teel);

Omadussõna meessoost genitiivis (langenud tamme lähedal);

Neuter omadussõna eessõnas (sinise merega);

Naissoost omadussõna instrumentaalkäändes (varatalvel);

Meessoost omadussõna eessõnas (kirjutuslaual);

VIII. Tegusõnade rõhutute lõppude kontrollimise algoritmi kordamine. (5. lisa)

Nimetage toimingud, mida tuleks teha, et verbide rõhutu isikulõpu õigekirjaprobleeme õigesti lahendada.

1. Määrake verbi ajavorm.

Täida kaardil “Tunne mind tundma” ülesanne nr 5

1.Kirjutage tegusõnad ainsuses. Täpsustage konjugatsioon.

IX. Iseseisev töö kaartidel (ülesanne 6).

Täitke ise ülesanne 6. Sisestage puuduvad lõpud. Märkige nimi- ja omadussõnade kohal kääne ja kääne ning tegusõnade kohal konjugatsioon.

(Pärast töö lõpetamist antakse kaart üle kontrollimiseks)

X. Tunni kokkuvõte.

Milliseid kirjapilte me täna kordasime?

Kuidas kontrollida, kas nimisõnades on rõhutuid lõppu? (toimingute kordamine vastavalt algoritmile)

Millised vihjesõnad teile meelde jäid?

Kuidas kontrollida, kas omadussõnades on rõhutuid lõppu?

Kuidas kontrollida verbide rõhutut lõppu?

Millised eesmärgid me seadsime? Kas teil õnnestus need saavutada?

Lisa 1

Teemakohase tunni kaart

“Rõhuta lõppude õigekirjareeglite tugevdamine

nimisõnad, omadussõnad ja tegusõnad."

Perekonnanimi Eesnimi ______________________

  1. Sõnavaratöö.

Õpilane...nik, õpetaja...tel, m...rkovny, b...kõne, g...r...dskoy, s...tank, p...õnnitlege, k... tühi, yag...jah, d...zhurny, r...sti

Vigade arv ____

Märgi _____

Kontrollinud _____________________

  1. Täida tabel:

Nimisõna nimi

Algus vormi

Perekond

Deklinatsioon

Juhtum

Prov. sõna

Lõpetamine

äärel...

voodisse...

võrevoodi peal...

aeda...

Pilvede kohal...m

  1. Otsige vigu:

Võti, pliiats, vanker, maikelluke, kiir, sõrm, prints.

  1. Mäng "Telli".

Sinise mere ääres, naaberservas, mööda korralikke teid, varajane talv, langenud tamme lähedal, töölaual, varahommikul.

  1. Saage minuga tuttavaks.

Kandmine...t, bre...t, lamamine...sh, kuulda...sh, magada...sh, istuda...sh, taluda...sh, pigistada...t, valgust. ..t, vann...s.

  1. Iseseisev töö.

Sisestage puuduvad lõpud, märkige nimisõnade kohale kääne ja kääne ning tegusõnade kohale konjugatsioon.

Sügavas... kraavis..., tihedas... metsas, sõjaväes... teenite, lahendate... probleeme, vanas... lehtlas..., märjal... . liiv..., kevadest... vihm, kodutööde tegemine , enne talvekülma..., magusast... jõhvikast, parimale... sõbrale, talveõhtul, üle rohelise... põllu, soojendades maad.

2. lisa

Algoritm nimisõnade rõhuta lõppude kontrollimiseks.

  1. Pange sõna, mille lõpp on rõhutu esialgne vorm selleks, etmäärake deklinatsioon.
  2. Määrake juhtumrõhutu lõpuga sõnad.
  3. Pea meeles lõppuselle käände nimisõna nõutavas käändes.
  4. Kontrollimiseks : vali sõna sama kalle neniya, kuid rõhutatud lõpuga.
  5. Pange testitava sõnaga samasse käändevormi, rõhulise lõpuga sõna.
  6. Kirjutage sama lõpp rõhutamata asendisse.
  1. Algus f. → perekond → → cl.
  2. Juhtum.
  3. Testsõna.
  4. Prov. sõna → juhtum

3. lisa

LOETELU JA E NIMENIMETE LÕPUDES PÄRAST sibilantsi JA C.

Instrumentaalkäände nimisõnadespärast susisemist ja Ckirjutatud stressi all Oh, ja ilma aktsendita E

Näiteks: pall, dušš, garaaž, lind, metsatukk.

4. lisa

Omadussõnade rõhutute lõppude kontrollimise algoritm.

  1. Leidke nimisõna, millele omadussõna viitab.
  2. Pange küsimus nimisõnast omadussõnale ja uurige omadussõna lõppu küsimuse rõhulise lõpu järgi.

5. lisa

Algoritm tegusõnade rõhutute lõppude kontrollimiseks.

1. Määrake verbi ajavorm.

Kui tegusõna on oleviku- või tulevikuvormis:

1. Pange tegusõna määramatusse vormi.

2. Vaadake, kas see tegusõna on erandverb.

3. Pidades meeles reeglit, määrake konjugatsioon.

a) kui tegusõna viitab I sp.-le, kirjuta lõppu E.

b) kui tegusõna viitab II-le, kirjuta lõppu I.


See juhend vastab täielikult föderaalse osariigi haridusstandardile (teine ​​põlvkond).
Käsiraamat "Lõppude õigekiri erinevad osad kõne" eesmärk on parandada õigekirjaoskust ja kõnekultuuri.
Raamat koosneb 5 osast: teoreetiline plokk, mis esitab põhilised õigekirjareeglid; praktilised harjutused - koolitus sõnade, lausete, tekstide tasemel; " Tagasiside"- ülesanded testide, võtmete ja väikese sõnaraamatu kujul, millest leiate "raskeid" sõnu kõnealusel õigekirja teemal.
Väljaannet saavad kasutada nii õpilased, kes soovivad oma kirjaoskust parandada, kui ka õpetajad õpilastega õigekirja süvendamiseks.

LÕPP VÕI LÕPP?
Kahel juhul võime selle küsimuse endale esitada, analüüsides vene keele sõnu nende koostise seisukohast.

Küsimus 1. Mis on -t(-ti) verbi määramatus vormis: sufiks või lõpp? Mõned teadlased väidavad, et see on lõpp, teised peavad seda sufiksiks.

Need keeleteadlased, kes eristavad seda morfeemi käändena (lõpuna), usuvad, et mõnede verbaalsete vormide (mineviku-, aktiivse- ja passiivne osastav minevik) jäetakse sufiksite abil see osa sõnast kõrvale, s.t. käitub nagu standardlõpp (vaata – vaata, vaata, vaata, vaata, vaata).

Teine osa keeleteadlasi vaidleb teisiti. Nad usuvad, et infinitiiv on konjugeerimata verbivorm, seetõttu ei saa sellel olla lõppu. Sama konjugeerimata verbi vorm on eelkõige gerund, milles keegi ei püüa lõppu esile tõsta. Kaasaegses keeleteaduses suuremal määral Teine ülaltoodud seisukohtadest on levinud: -т (valik -ti) on järelliide.

SISU
Eessõna
Teoreetiline teave. Põhireeglite plokid: erinevate kõneosade lõppude õigekiri
Plokk I. Nimisõnade lõppude õigekiri (mitte sibilantide järel)
II plokk. Omadussõnade, osasõnade, järgarvude lõppude õigekiri
III plokk. Nimi- ja omadussõnade lõppude õigekiri sibilantide ja T-de järel
IV plokk. Tegusõnalõpude õigekiri
Treeningharjutused
Harjutused sõnade ja fraaside põhjal
Treeningharjutused lausete ja tekstide põhjal
Tagasiside: kontrollige ennast
Kontrolltöö 1. Nimisõnade lõppude õigekiri
Kontrolltöö 2. Omadussõnade, osasõnade, järgarvude lõppude õigekiri
Test 3: Õigekiri nimisõnalõpud ja omadussõnad pärast susisemist
Test 4. Tegusõnalõpude õigekiri
Võtmed
Võtmed treeningharjutused sõnade ja fraaside põhjal
Treeningharjutuste võtmed, mis põhinevad
ettepanekud ja tekstid
Testide võtmed
Sõnastik.

Tasuta allalaadimine e-raamat mugavas vormingus, vaadake ja lugege:
Laadige alla raamat „Erinevate kõneosade lõppude õigekiri”, klass 5–9, Novikova L.I., Solovjova N.Yu., 2015 - fileskachat.com, kiire ja tasuta allalaadimine.

Laadige alla pdf
Selle raamatu saate osta allpool parim hind soodushinnaga koos kohaletoimetamisega kogu Venemaal.

Tunni teema: Erinevate kõneosade sõnade lõppude õigekiri

Tunni eesmärgid:

  • Korrake ja süstematiseerige eelmistes tundides saadud hajutatud materjali nimi-, omadus-, osa- ja tegusõnalõpude õigekirja kohta.
  • Arendada loovat keelelist mõtlemist sõna soovitud lõpu valimisel kasutatavate algoritmide kasutamisel.
  • Tugevdage sõna soovitud lõpu valimise probleemi kiire ja korrektse lahendamise oskust.

Tunni eesmärgid:

  • Uurige süsteemi nimi-, omadus-, osa- ja tegusõnade lõppude õigekirja.
  • Treenige kirjutamise kontrollimise ja tähelepanu hoidmise oskusi kuulmise, nägemise ja kirjutava käe abil.
  • Treenige oma mälu spetsiaalselt valitud näidete süsteemi kaudu.

Tunni varustus:

  • Interaktiivne tahvel. (Lisaks võib iga õpilase ees asuda monitor, klaviatuur ja graafikatahvel).
  • Kokkuvõtlikud väljatrükid õppematerjal sõnalõpude õigekirja kohta.
  • Tööks vajalik tekstimaterjal ja õpetaja kasutatavad õpikud.
  • Võimalusena saab kasutada ka spetsiaalselt õpetaja koostatud või veebilehelt võetud interaktiivseid ülesandeid
  • "Digitaalsete haridusressursside ühtne kogu": http://school-collection.edu.ru/

I. sissejuhatusõpetajad

Vene sõnade korraldus on morfeemiline. Seega, olles kokku kogunud sõnade õigekirja reeglid üks plokk ja jaotades need morfeemideks, hõlbustame oluliselt nende uurimist mis tahes sõnade hilisemaks õigeks ja veavabaks kirjutamiseks. Me ei tohi unustada materjali õppimise järjekorda. Algoritm konkreetse probleemi üle arutlemiseks on suurepärane asi!
Niisiis, ühesõnaga kõigest viis kohad, kus võib esineda õigekirjavigu: eesliide, juur, järelliide, lõpp ja eesliite ristmik juurega.

Alustame sõnade lõppudest. Siin on kõigi nimisõnade, omadussõnade, osaliste, tegusõnade lõppude reeglite kogum (arv- ja nende lõppu, aga ka asesõnu käsitletakse eraldi).

II. Uue materjali õppimine

Interaktiivse tahvli ekraanile kuvatakse uuritava materjali kokkuvõte. Õpetaja selgitab lühidalt, mida õpilased näevad. Järgmisena uuritakse uut materjali kolmes plokis, mis moodustavad kokkuvõtliku materjali: “Substantiivide lõpud”, “Odussõnade ja osasõnade lõpud” ja “Tegusõnade lõpud”.

1. REEGLIPLOK: NIMENIME LÕPUD

Tabel nr 1

Tabel nr 2

Märge: nimisõnad peal - mina ja sõna tee R., D. ja P. on -I.

I ploki harjutused

1. Kirjutage ümber, avades sulgud. Märkige nimisõnade kääne ja nende kääne.

Kõndige mööda (teed), mängige (klaveril), unistage (teostusest) (ideest), töötage (ehitamisel) (teel), reisige edasi (Siber), võitlege (duell), tule (tütar), külasta ( ehitusel), osaleda (ekspeditsioonil), rääkida (reisida) ringi (Kuban), olla (teadmistes), tarduda (imetlus), kohtuda (konverentsil), vaielda (luule), külastada (Astrahan), rääkida (seanss), valmistuma (saagiks).

2. Sisestage soovitud lõpp.

1. Nooruses.. Valgan pidi äkilisel avastamisel.. talendi juures olema. (T.N.) 2. Kuulujutt lüüasaamisest.. kõndis läbi orgude.. kurjakuulutava kiirusega. (F.) 3. Ta [partisan] istus väljakul... teede lähedal..., vahtis tuhmide silmadega maad ja pimedas meeleheites... saatis padruni järel valkjasse hommikupimedusse. (F.) 4. Meri püüab välgunooled kinni ja oma kuristikus... kustutab selle. (M.G.) 5. Parim asi sinu olukorras... on siit põgeneda. Kuid kahjuks on see kasutu ... Sul jääb üle vaid üks asi: rahuneda mõttega... et sinu siinviibimine on vajalik. (Ch.) 6. Ma allun oma kujutlusvõimele... hallide silmade kujutamisel. Oma Tveri üksinduses... mäletan sind kibedalt. (Ahm.). 7. Erinevalt ensüümidest on vitamiinid madalmolekulaarsed ained.

II REEGLIPLOKK: OMADUS- JA OSALÕPUD

Ploki selgitus

Kvalitatiivsete ja relatiivsete omadus- ja osasõnade lõpud langevad kokku defineeritavast sõnast püstitatud küsimuse mis? lõpuga: Ta [Romashov] kõndis nüüd mööda peedi (mida?) põldu. Madalad paksud pealsed olid jala all segamini valgeid ja musti (mis?) laike täis (Kupr.); Tõusev (mis?) päike valgustas põlde. V.a.: meheliku nominatiivi ja akusatiivi käände rõhutud lõpud: (mis?) tihe mets, tagasihoidlik välimus, hiiliv udu.
Lõpud omastavad omadussõnad kohta -iy, -e, -ya, -yi langevad kokku defineeritavast sõnast püstitatud küsimuse kelle? lõpuga: linnu (kelle?) laulud, laste (kelle?) häälte sumin, maaomaniku (kelle? ) pärandvara. Välja arvatud: nominatiivi ja akusatiivi meessoost lõpud: (kelle?) jahinuga, näen maaomaniku maja.

II ploki harjutused

3. Täitke puuduvad tähed. Kontrollige küsimustega omadus- ja osasõnade lõppu.

Ta [Nazansky] seisis nüüd Romashovi ees ja vaatas talle otse näkku, kuid tema unenäolisest... silmade ilmest ja ebamäärasest... naeratusest... ümber huulte oli märgata, et ta ei näinud oma vestluskaaslast... Kuldne.. juuksed langesid suureks.. terved.. lokid ümber kõrge.., puhas.. otsmik; paks.., nelinurkne..kujuline,punane..,väike..habe lamas korrapäraselt..lainetena,nagu kortsus .. disain, see nägi välja nagu ühe sellise kreeka pea.. kangelased või targad, suurepärased.. mille büste.. Romašov nägi kuskil gravüüridel. Selge..., kergelt niiske... sinine.. silmad tundusid elav, intelligentne ja tasane. Isegi selle ilusa.., õige.. näo värv rabas oma.. ühtlase.., õrn.., roosa.. tooniga. (A.I. Kuprin.)

4. Kirjutage ümber, avades sulgud. Kontrolli omastavate omadussõnade lõppu küsimusega.

Purjetada (kala)paadiga, panna selga (rebase)kasukas, läheneda (maaomaniku) kinnistule, jälgida (hundi ja rebase) jälgi, kuulata (linnu)laulu, näha (jänese)jälgi.

III REEGLIPLOK: VERBILÕPUD

Oleviku ja tuleviku verbide lõppude rõhu all kirjutage see, mida kuulete.
Verbide oleviku- ja tulevikuvormide rõhutud isikulõpud sõltuvad käändest.
Näiteks peame määrama teise isiku lõpu verbis write..sh (- e õmble või - Ja kes?).

Algoritm verbi õige rõhuta isikulõpu leidmiseks konjugatsiooni järgi:

1. Pange tegusõna määramatusse vormi ( mis toimub t? ) (näiteks pisa t ).
2. Valige verbi leitud määramata kujul kolm viimast tähte (pis juures ).
3. Sobitage need kolm tähte järgmise verbikonjugatsiooni reegliga:
"Ko II- mu konjugatsioon viitab Kõik tegusõnad, mis lõpevad määramata kujul in - see, välja arvatud tegusõnad: raseerima, panema;
7 tegusõnad sisse -seal on: jälgima, nägema, vihkama, taluma, solvama, keerutama, sõltuma;
4 tegusõna to -at: kuulda, hingata, juhtida, hoida.
Kõik muud verbid (ükskõik, missugusele lõpule on määramata kujul) viitavad I- konjugatsioon."

(Meie näites on tegusõna pis juures lõpeb -at . See tegusõna Välistatud välistamisrühmale -at Sest II- th konjugatsioon. Seetõttu viitab see I- konjugatsioon.)

4. Valige allolevast tabelist soovitud lõpp vastavalt järgmisele skeemile:

Märge: lõpud ainsuse 1. isikus. h) ei tekita kirjutamisel raskusi.
Ainsuse 2. isikus sisse I-s konjugatsioon tuleb kirjutada lõpuna -sööma.
Saame tulemuse -

Harjutused III ploki jaoks

5. Määrake nende tegusõnade konjugatsioon. Märkige ainsuse 2. isiku ja mitmuse 3. isiku vormid.

Näidis. Ehitada(JA) - sa ehitad, ehitavad.

Külva, tutvusta, tuuta, aja, levita, vihka, kuula, torkima, sulama.

6. Täitke puuduvad tähed. Täpsustage tegusõnade konjugatsioonid.
1. Pritsi..kõnnid kus tahad..kõndid, purustad merekive, tallad..kõnnid mööda maa kallast, tõstad laevu. 2. Prints kõnnib sinise mere ääres..t, ta ei suuda pilku siniselt merelt eemal hoida..t. 3. Inimesed tulevad merest välja... ja hulguvad patrullides ringi! 4. Meie päikesepaiste on meie valgus! Sa kõnnid aastaringselt üle taeva, tood talve ja sooja kevade kokku, näed meid kõiki enda all. Kas sa keeldud mulle vastusest? 5. Tuul, tuul! Sa oled võimas, ajad pilvekarju, vehid sinise merega, oled kõikjal lagendikul, sa ei karda midagi peale Jumala üksi. (AS. Puškin.)

7. Moodusta nendest tegusõnadest mineviku-, oleviku- või tulevikuvormid. Täpsustage konjugatsioon.

Näidis. Vaata(II) – Saag, näeb.

Vihkama, külvama, ehitama, solvama, tuututama, liimima, sulama, sõltuma, tähendama, lämbuma, lootma.

III. Õpitud materjali tugevdamine

Dikteerimine(järgneb enesetest)

1. Teate, ma vaevlen vangistuses ja palvetan Issanda surma pärast. Kuid kasin Tveri maa jääb mulle valusalt meelde. (Ahm.) 2. Tühjadel tänavatel, lummavas ja surmavas valguses omandasid tavalised majad pidulikkuse ja hiilguse. (G.N.) 3. Mardikas tormas meeleheites ringi. (Paust.) 4. Pühendan selle raamatu Venemaale. (Paust.) 5. Gavrilat valdas mälestuste laine oma külast, joostes mööda järsust mäest alla metsatuka sisse peidetud jõkke. (M.G.) 6. Erinevalt sellistest ajaloolistest tegelastest nagu Napoleon, Aleksander, kes püüdlevad kuulsuse ja võimu poole, on Tolstoi kujutatud Kutuzovile võõrad unistused suurusest ja ta suudab mõista tavalist inimest. 7. Seenekorjajad kõndisid aeglaselt kasest kasele, haavast kuusele. 8. Metsandus on metsavahi ülesanne. 9. Madalate valgete majade akendest voogas valgust siia-sinna uduste sirgete triipudena ja langes pikkade parvedena kollakaspruunile läikivale maapinnale. (Kupr.) 10. Selle päeva kuues tund oli algajatele tõeline piinamine. (Kupr.) 11. Meeste häältes polnud pahatahtlikkust. (F.) 12. Mägrakübaraga mees vahtis piletit. (F.) 13. Elasime majas, mille saime emalt päranduseks. 14. Ja punetavad poisid ja tüdrukud ei lasknud pikka aega Pjotr ​​Maksimovitšit välja ja palusid tal metsade kohta veel midagi rääkida. (Paust.) 15. Turistid imetlesid päikese käes sädelevat juga. 16. Mere ääres laiuvas külas elasid kalurid. 17. Kui nad meid võtavad, siis me läheme, aga kui nad meid ei võta, siis magame vähemalt hommikuni. 18. Sintsov ütles, et otsib tõepoolest mingit osa. 19. Lumi sulab päikese käes kiiresti. 20. Ta näeb prillidega hästi. 21. Patsient hingab raskelt. 22. Kus ehitad, seal kaevad. (Viimane.) 23. Nad künnavad põllumaad kätega vehkimata. (Viimane) 24. Kirjutad vigadega. 25. See tundub ainult sulle. 26. Patsient ei tunne end hästi. 27. Kevadel naeratad tahes-tahtmata päikesele ja valgusele. 28. Kaotatud aega ei saa tagasi.

IV. Kodutöö

Õppinud teoreetiline materjal tea. Jagage laiali eelnevalt ettevalmistatud ja paberile trükitud tekstimaterjal, millel puuduvad eri kõneosade lõpud. (Võite kasutada diskette või välkmäluseadmeid, kui klassiruumi varustus seda võimaldab ja arvutid on õpilaste kodudes kättesaadavad või juurdepääsetavad.) Peate sisestama lõpud ja selgitama oma lahendust suuliselt ja graafiliselt.
Võimalusena valida õpikust või osa neist teatud proportsioonis sarnaste ülesannetega harjutused ja juhendada läbi lugema õpiku teemakohaseid lõike, võrreldes neid siin toodud materjaliga.
Vastake suuliselt küsimusele: milline sõnalõppude õigekirja valdamise pakutud meetoditest tundub teile vastuvõetavam ja lihtsam?

P.S. Nagu kodutöö Loovalt saate kasutada järgmist materjali.

1. Valgan ei rääkinud enam... elu... ja surma suurusest... (G.N.) 2. Nii elas Tina, tardunud ootuses... ja uskudes ikka veel õigluse võidukäiku... (G.N.) 3. Bakhirev hakkas järsku teravalt kadedaks tegema ilu.., noorust.., hoolimatust..,kergust..kõnni..,sihvakust..keha...Midagi võõrast ja enneolematut tundus talle iseseisvuses.. , selle naise kergus.. ja rahulikkus... Kõik naiselik, aastatega kogunenud, puhkes äkitselt välja, puhkes õitsele, avanes värisevateks... varjulisteks ripsmeteks, säraks...silmadeks, uues kumeruses...lahkunud huulteks. (G.N.) 4. Kindral kujutas ette, kui kiiresti.. istub ta keiserlikus kantseleis.. Berliinis.. koosolekule.. . (Paust)) 5. Olga Ivanovna istus voodi vaheseina taga.. ja ajas sõrmedega läbi oma kaunite linaste juuste, kujutles end elutuppa, siis magamistuppa.., siis kontorisse.. oma abikaasa... (Ch.)
6. Morozka saabumine häiris vaimse.. tasakaalu, mis oli tekkinud.. Mechikis sujuva.., rahuliku.. elu haiglas. (F.) 7. Valgan rääkis kuuplaani ebaõnnestumisest, mis juhtus tehases esimest korda kümnendi jooksul. (G.N.) 8. Pruunisilmne tõusis paindumatu viinapuu painduvusega püsti ja rääkis kiiresti, valjult, nördinult. (G.N.) 9. Ta [Morozka] ärkas äikesetormilisest... hobuse... trampimisest, äkitselt pursates välja... künka tagant. (F.) 10. Ta [Mechik] jäi hinge ahmides esimese ettejuhtuva põõsa taha. (F.) 11. Vares istus nukralt, vaeslapse moodi, kõveral heinakuhjal ja vaikis. (F.) 12. Esimese oktoobri õhtul istus Klimovitš oma brigaadi staabis, onnis, väljast räsitud ja räpane... aga seest puhtaks küüritud... (Sim.) 13. Isegi.. pehme.. valgus voolas läbi langenud.. lehestiku ja õunapuud, valgustatud.. mööda servi, seisid kummaliselt.. ja kuldsed selles.. . (F.)
14. Direktoraat asub II korrusel. 15. Lumi sulab päikese käes kiiresti. 16. Sisse hiilib udu. 17. Sportlased rivistuvad rivis. 18. Õnn sõltub paljust. 19. Koer haugub kõvasti..t. 20. Ta näeb prillidega hea välja. 21. Kiskja tunnetab saaki. 22. Patsient hingab tugevalt..t. 23. Jalgpallurid võitlevad meistritiitli pärast. 24. Kuhu ehitad, sinna ehitad. (Viimane.) 25. Põllumaa kündmine..t - ära kasuta käsi..t. (Viimane) 26. Kirjutad vigadega. 27. Valige ost. Valides kirjutage tšekk. 28. See tundub ainult sulle. 29. Patsient ei saa... 30. Kevadel naeratad tahes-tahtmata päikesele ja valgusele. 31. Kui sa suureks saad, siis ilmselt mäletad... need minu sõnad. 32. Lumi on päikese käes. 33. Kaotatud aega ei saa kuidagi tagasi pöörata. 34. Kui kirjutad tekstist definitsioone välja, kontrolli neid tabelist. 35. Kui olete kõik siin antud harjutused täitnud, õppige sõnade lõppu kiiresti ja õigesti kirjutama.

Valvsus, tähelepanu, võime oma järeldusi argumenteerida, õpilaste loogiline mõtlemine ja kõne; arendada sõprustunnet ja oskust töötada meeskonnas.

Tunni tüüp: tegevusmeetodite harjutamise tund.

Planeeritud tulemused:

kognitiivne UUD: kognitiivse eesmärgi iseseisev tuvastamine ja sõnastamine, suulise kõne ütluse teadlik ja vabatahtlik konstrueerimine, tõhusamate probleemide lahendamise viiside valik, teadmiste struktureerimine;

isiklik UUD: edendada edukuse kriteeriumist lähtuvat enesehinnangut, kasvatada enesekindlust.

regulatiivne juhtimiskontroll: eesmärgi seadmine, planeerimine, töötulemuste hindamine, vajalike täienduste ja kohanduste tegemine plaanis ja tegevusmeetodis standardi, tegeliku tegevuse ja selle tulemuse vahelise vastuolu korral;

kommunikatiivne kasvatustegevus: õppealase koostöö kavandamine õpetaja ja kaaslastega, kõnekäitumise reeglite järgimine, oskus oma seisukohti väljendada ja põhjendada.

lisatabelid: "Substantiivide käändelõpud",

"Odussõnade rõhutud lõpud"

“Verbide rõhuta isikulõpud”;

ülesannete kaardid, viiteskeemid, algoritmid

nimisõnade rõhutute lõppude kontrollimine

ja omadussõnad, rõhuta isikulõpud

tegusõnad.

Tundide ajal.

I. Organisatsioonimoment.

Tervitamine, valmisoleku kontrollimine, kuupäeva salvestamine.

II. Sõnavaratöö. (Töö kaartidega – ülesanne 1. Lisa 1) Vastastikune kontroll.

Vahetage kaarte ja testige üksteist.

III. Õpilaste teadmiste täiendamine. Töö sõnaraamatu sõnadega.

Milline kirjapilt ühendab ülesande 1 sõnu? (Märkimata rõhuta täishäälik juures)

Millises sõna osas see kirjapilt asub? (põhimõtteliselt)

Mida teha, kui rõhutu vokaaliga sõna ei ole sõnaraamatu sõna? (Kui rõhuta vokaaliga sõna ei kuulu sõnaraamatu sõnade hulka, siis saab seda kontrollida)

Kuidas kontrollida sõnas rõhutamata vokaali? (rõhutus)

Millistes sõna osades võib leida rõhutu vokaali? (Eesliides, juur, järelliit ja lõpp.)

Kuidas peaksite tegutsema, et mitte teha vigu rõhutamata vokaali kirjutamisel? (Õpitud reeglite kordamine: peate valima testsõna, milles rõhutatakse rõhutamata vokaali)

Millistes kõneosades ja millises sõna osas rääkisime eelmistes tundides rõhutute vokaalide kontrollimisest? (nimisõnade, omadussõnade, tegusõnade lõpus)

IV. Tunni teema ja eesmärkide sõnastamine õpilaste poolt.

Täna tunnis peame kordama, milliseid toiminguid peame tegema, et lahendada probleeme nimisõnade, omadussõnade ja tegusõnade rõhutatud lõpuga.

Mis teie arvates peaks meie tunni teema olema?

(“Substantiivide, omadussõnade ja tegusõnade rõhuta lõppude õigekirjareeglite kordamine”)

Millised eesmärgid seaksite tänaseks tunniks? Põhjenda oma vastust. (Õpilaste vastused)

V. Nimisõnade rõhutute lõppude kontrollimise algoritmi kordamine. (2. lisa)

Ja alustame oma tööd, korrates nimisõnade rõhutatud lõppude kontrollimise algoritmi.

Nimetage toimingud, mida tuleks teha õigekirjaprobleemide õigeks lahendamiseks nimisõnade rõhuta lõppudes.


Milliseid vihjesõnu oskate nimetada?

1. käände jaoks? (Maa, käsi.)

2. jaoks? (hobune, õu)

3. jaoks? (Stepp)

VI. Harjutused nimisõnade lõppude õigekirjaks.

1. Kommenteeritud kiri (Kaart - ülesanne 2).

Järgige vajalikke samme ja täitke tabel, tõstke algvormis esile lõpp. Pärast tähe valimist sisestage see "aknasse".

(Tabeli täitmisel kutsutakse iga sõna kohta eraldi õpilane tahvlile kommenteerima)



Kas on sõnu, mis on samas käändes? (Jah. Need on sõnad äärel ja piirkonnas, mis seisavad eessõna käändes, ning sõnad voodile ja võrevoodile, seistes.)

Võrrelge nende lõppu: kas need on alati samad? (Ei)

Kuidas seda seletada? (Sõnadel on erinevad käänded)

2. Töötage tabeli “Substantiivide käändelõpud” järgi.

Milliseid käände lõppu tuleks meeles pidada 1. käände nimisõnade puhul? 2. kääne? 3.?

3. Õigekirjareeglite o ja e kordamine nimisõnade lõppudes sibilantide ja c järel. (3. lisa)

Millisel juhul on nimisõna viimane? (Instrumendis)

Millist eripära peaksime meeles pidama sibilantide ja c järel olevate nimisõnade lõppude kirjutamisel? Too näiteid.

Näiteks: pall, dušš.

FÜÜSILINE MINUT

4. “Leia vigu” (Töö kaartide abil – ülesanne 3).

Nüüd kontrollige ennast. Leia vead, mida 4. klassi õpilased nimisõnade lõppu kirjutades tegid.

VII. Omadussõnade rõhutute lõppude kontrollimise algoritmi kordamine. (4. lisa)

Kuidas määrata sugu, arvu ja juhtumit?

Leidke nimisõna, millele omadussõna viitab. Määrake nimisõna arv, sugu ja kääne. Määrake omadussõna arv, sugu ja kääne nimisõna soo, arvu ja käände järgi.

Nimetage toimingud, mida tuleks teha õigekirjaprobleemide õigeks lahendamiseks omadussõnade rõhutatud lõppudes.


2. Valikuline dikteerimine. Mäng "Telli".

(Kaartidega töötamine – ülesanne 4).

Nüüd mängime. Mängu nimi on "Telli". Tellin teid teatud soo ja juhtumi korral. Sinu ülesanne on leida selline omadussõna, nimetada see ja selgitada lõpu kirjapilti.

Sinise mere ääres, naaberservas, mööda häid teid, varatalvel, langenud tamme lähedal, töölaual, varahommikul,

Nõutav: (slaid)

Neuterne omadussõna instrumentaalkäändes (varahommik);

Omadussõna sisse (naaberservas);

Omadussõna sisse (heal teel);

Omadussõna sisse (langenud tamme lähedal);

Neuter omadussõna eessõnas (sinise merega);

Naissoost omadussõna instrumentaalkäändes (varatalvel);

Omadussõna eessõna käändes (laual);

VIII. Tegusõnade rõhutute lõppude kontrollimise algoritmi kordamine. (5. lisa)

Nimetage toimingud, mida tuleks teha, et verbide rõhutu isikulõpu õigekirjaprobleeme õigesti lahendada.

1. Määrake verbi ajavorm.

Täida kaardil “Tunne mind tundma” ülesanne nr 5

1.Kirjutage tegusõnad sisse . Täpsustage konjugatsioon.

IX. Iseseisev töö kaartide abil (ülesanne 6).

Täitke ise ülesanne 6. Sisestage puuduvad lõpud. Märkige nimi- ja omadussõnade kohal kääne ja kääne ning tegusõnade kohal konjugatsioon.

(Seejärel antakse kaart kontrollimiseks üle)

X. Tunni kokkuvõte.

Milliseid kirjapilte me täna kordasime?

Kuidas kontrollida, kas nimisõnades on rõhutuid lõppu? (toimingute kordamine vastavalt algoritmile)

Millised vihjesõnad teile meelde jäid?

Kuidas kontrollida, kas omadussõnades on rõhutuid lõppu?

Kuidas kontrollida verbide rõhutut lõppu?

Millised eesmärgid me seadsime? Kas teil õnnestus need saavutada?

Lisa 1

Teemakohase tunni kaart

“Rõhuta lõppude õigekirjareeglite tugevdamine

nimisõnad, omadussõnad ja tegusõnad."

Perekonnanimi Eesnimi ______________________

Sõnavaratöö.

Õpilane...nik, õpetaja...tel, m...rkovny, b...kõne, g...r...dskoy, s...tank, p...õnnitlege, k... tühi, yag...jah, d...zhurny, r...sti

Vigade arv ____

Märgi _____

Kontrollinud _____________________

Täida tabel:

Otsige vigu:

Võti, pliiats, vanker, maikelluke, kiir, sõrm, prints.

Mäng "Telli".

Sinise mere ääres, naaberservas, mööda korralikke teid, varajane talv, langenud tamme lähedal, töölaual, varahommikul.

Saage minuga tuttavaks.

Kandmine...t, bre...t, lamamine...sh, kuulda...sh, magada...sh, istuda...sh, taluda...sh, pigistada...t, valgust. ..t, vann...s.

Iseseisev töö.

Sisestage puuduvad lõpud, märkige nimisõnade kohale kääne ja kääne ning tegusõnade kohale konjugatsioon.

Sügavas... kraavis..., tihedas... metsas, sõjaväes... teenite, lahendate... probleeme, vanas... lehtlas..., märjal... . liiv..., kevadest... vihm, kodutööde tegemine , enne talvekülma..., magusast... jõhvikast, parimale... sõbrale, talveõhtul, üle rohelise... põllu, soojendades maad.

2. lisa

Algoritm nimisõnade rõhuta lõppude kontrollimiseks.

Rõhuta lõpuga sõna pane algkujule, et määrata käände. Määrake rõhuta lõpuga sõna kääne. Pidage meeles selle käände nimisõna lõppu vajalikul juhul. Kontrollimiseks: vali sama käände, kuid rõhulise lõpuga sõna. Pange testitava sõnaga samasse käändevormi, rõhulise lõpuga sõna. Kirjutage sama lõpp rõhutamata asendisse.

    Algus f. → perekond →  → cl. Juhtum. □ Testsõna. Prov. sõna → kääne □

3. lisa

O- JA E-ÕIKKEPIIRKOND NIMÕUNIDE LÕPUDES PÄRAST SISSINGI JA C.

Instrumentaalkäände nimisõnades pärast sibilantsi ja C kirjutatakse see rõhuga O ja ilma rõhuta E

Näiteks: pall, dušš, garaaž, lind, metsatukk.

4. lisa

Omadussõnade rõhutute lõppude kontrollimise algoritm.

Leidke nimisõna, millele omadussõna viitab. Pange küsimus nimisõnast omadussõnale ja uurige omadussõna lõppu küsimuse rõhulise lõpu järgi.

5. lisa

Algoritm tegusõnade rõhutute lõppude kontrollimiseks.

1. Määrake verbi ajavorm.

Kui tegusõna on oleviku- või tulevikuvormis:

1. Pange tegusõna määramatusse vormi.

2. Vaadake, kas see tegusõna on erandverb.

3. Pidades meeles reeglit, määrake konjugatsioon.

a) kui tegusõna viitab I sp.-le, kirjuta lõppu E.

b) kui tegusõna viitab II-le, kirjuta lõppu I.