Tunni kokkuvõte teemal: “Ruum” vanemas rühmas. Teematunni “Ruum” kokkuvõte (vanem rühm)

Tunni kokkuvõte teemal: “Kosmos” in vanem rühm .

Eesmärgid:

Täpsustage ja üldistage laste teadmisi mõne tähtkuju nimede kohta;

Jätkata laste ideede kujundamist lendavate objektide kohta (kosmoserakett, kosmoselaev, lendav taldrik, satelliit);

Tugevdada kahekesi loendamisoskust;

Õppige mängus ühinema, esinema mängutoimingud, tegutseda vastavalt reeglitele ja üldistele mänguplaanidele.

Kasvatada lastevahelisi sõbralikke suhteid, arendada oskust arvestada seltsimeeste huvidega.

Eeltöö: fotode vaatamine, illustratsioonid kosmoseteemalistele raamatutele, rääkimine planeedist Maa, kosmoselaevade ehitamine moodulitest ja ehituskomplektidest, õppimine sõrmede võimlemine"Kosmonaut", mis asetab tähtedest välja oma tähtkuju.

Tunni edenemine.

1 osa

Kõlab muusika ja lapsed sisenevad.

Ehitame sisse raketi pikk teekond lähme ära.

Valime kõige säravama tähe.

Ja teel muidugi meie

Meenutagem armsat kodu.

JA viieharuline tähtüle Kremli.

Seal, kus planeedid tiirlevad, möödub meie laev,

Päikeselised inimesed saavad seal meiega sõbraks.

Vos. - Poisid, täna läheme kosmosereisile, teekonnale tähtede juurde. Pilvetasel selgel õhtul. Taevas teie pea kohal on täis palju tähti. Need tunduvad olevat väikesed sädelevad täpid, kuna asuvad Maast nii kaugel. Kiireks teabeks tähine taevas astronoomid jagasid taeva piirkondadeks ja tähed rühmadesse, mida nimetatakse tähtkujud. Nad ühendasid kõige märgatavamad, heledamad tähed kujuteldavate joontega, justkui joonistaksid nad üle taeva, ja määrasid seejärel, milline joonistus välja näeb. Nii asus taevasse elama terve loomaaed (Madu, Luik, M. Karu, Jänes). Aga vaata, kellena see pilt välja näeb? (jänese peal). Nüüd teeme igaüks teist mängu "Tangram" elementidest oma pildi - jänese tähtkuju. (Kiitus lastele). Nüüd lendame oma tähtkuju. Milleks peame sellesse tähtkuju pääsemiseks saama? See on õige, astronaudid.

2. osa.

Ja saada astronaudiks,

Et lennata taevasse,

Sa pead palju teadma

Sa pead palju teadma.

Ja samal ajal ja samal ajal,

Kas märkate

Aitab astronaute

MATEMAATIKA.

Millega me kosmosesse pääsemiseks peame lendama? (Laste vastused). Täpselt nii, kosmoselaevadel. Mul on kaks laeva, anname oma laevadele nime ja jaguneme kaheks meeskonnaks.

Kuidas nimetatakse esimest laeva ja meeskonda? Konsulteerige veidi.

Ja kuidas nimetatakse teist laeva ja meeskonda?

Igal laeval on oma ettenähtud kurss. Kui teeme arvutused õigesti, langevad meie kosmoselaevad meie tähtkuju.

1 tuba 3-1=2 4+2=6 10-1=9

2 tuba 2+1=3 3+2=5 7+2=9

Hästi tehtud, kõik täitsid selle ülesande ja teie laevad lendasid ettenähtud kursile.

PHYSMINUTE

Ja nüüd oleme teiega, lapsed,

Lendame raketiga minema.

Üks, kaks - seal on rakett.

Kolm, neli - lennuk.

Üks, kaks - plaksutage käsi,

Ja siis iga loenduse kohta:

Üks kaks kolm neli -

Käed kõrgemal, õlad laiemad:

Üks kaks kolm neli -

Ja nad käisid kohapeal ringi.

3. osa.

Poisid, astronaudid peavad mitte ainult loendama, vaid ka õppima numbreid meelde jätma. Nüüd näitan teile numbreid, peate need pähe õppima ja oma lauale paigutama: 2, 4, 6, 8, 10.

Kui palju on arv kasvanud?

Mida sa arvasid? (Kahekaupa).

4. osa

Ja meie planeetidel elavad kosmilised olendid. Kujutagem ette, mis kujul võivad kosmilised olendid olla? (kolmnurkne, ruudukujuline, ümmargune, ovaalne). Ja vaadake kosmoseinimesi, keda olen kujutanud. Need erinevad pea, jalgade ja käte asendi poolest.

Igas reas on kosmilise inimese kuju:

Ümmarguste, ovaalsete ja kandiliste peadega,

Ümmarguse, ovaalse ja kandilise palliga,

Ringide, ruutude, joonte kujuliste jalgadega,

Ja kui käed on külgedele sirutatud, küünarnukid painutatud või ette sirutatud.

Teeme kindlaks, milline kosmiline inimene on puudu? (Kiitus).

5. osa

Kosmoserahval on väga hea meel, et olete kõik ülesanded täitnud ja pakuvad teile võimalust luua oma tähtkuju.

SENIOR RÜHM

SIHT: Laste kognitiivse tegevuse, kunstiliste ja esteetiliste võimete arendamine.

ÜLESANDED:

    Kinnitada ja süstematiseerida teadmisi kosmose kohta (tähed, tähtkujud, päikesesüsteem, planeedid). Täpsustage teadmisi universumi uurimise ja astronautide kohta.

    Arendage tähelepanu, mälu, vaatlusvõimet, lavalisi võimeid. Parandada laste oskust anda edasi kosmoselaeva ehituslikke iseärasusi aplikatsioonis.

    Kasvatage uhkust oma kodumaa üle.

    Aktiveerige laste sõnavara: tähtkujud, universum, päikesesüsteem, planeetide nimed, tähtkujude nimed, astronaut, antonüümsõnad.

EELTÖÖ: Õppetundide sari projektitegevuse “See salapärane ruum” raames.

KLASSI MATERJAL: Näidismaterjal “Kosmos”, makett “Päikesesüsteem”, materjal lavastuseks (tööriistade komplekt, astronautide portreed, astronaudi kostüüm), ehituskomplekt “Kosmoselaevad”, käärid, liim, salvrätikud, lõikevormid.

KLASSI EDU:

    Kas teile meeldib öist taevast vaadata? Mida sa näed taevas? (tähed, kuu). Mitu tähte on taevas?

Neid on lugematu arv. Pilveta selgel õhtul on taevas meie pea kohal väikeste sädelevate täppidega.

    Mis on täht? (Need on tohutud kuumad gaasipallid, mis on sarnased meie päikesega. Nad hõõguvad, kuid ei kuumene, kuna asuvad Maast väga kaugel, seega tunduvad nad meile nii väikesed.)

Tähistaevas navigeerimiseks panid inimesed mõnele enamusele nimed heledad tähed ja ühendas tähed tähtkujudeks, mida saab võrrelda objektide ja loomade kujutisega.

Sina ja mina vaatasime säravaimat tähte.

Laps: Taevas on üks täht, ma ei ütle teile, milline.

Aga igal õhtul vaatan ma teda aknast.

See vilgub kõige eredamalt ja kuskil taevas, nüüd ilmselt kontrollib piloot seda mööda teed!

    Mis selle tähe nimi on? (Polaartäht) Millises tähtkujus Polaris asub? (Väike Ursa tähtkujus)

Graafiline harjutus "Ühenda punktid"

Proovime nende tähtkujude tähti ühendada ja vaatame, mis juhtub. Laps: Siin on Suur Vanker suures pajas suure vahukulbiga täheputru segamas. Ja läheduses helendab ähmaselt Väike Vanker, Väikese vahukulbiga puru kogumas! Arva ära mõistatus, siis saad teada, mida veel taevas näha on. Öösel kõnnin üle taeva, hämaralt Maad valgustades. On igav, mul on üksi igav, Ja mu nimi on... (Kuu)! (illustratsioon on eksponeeritud)

    Mis on Kuu ja miks joonistas kunstnik selle nii, et Maa hoiab Kuud käest kinni? (Kuu on Maa satelliit.)

    Mis on Maa? (Maa on planeet.)

    Õige. Ütlesime, et Maa on meie kodu ja Päikesesüsteem on meie kodulinn, kus asub meie kodu. Selles päikeselises linnas on teisigi planeete.

    Kõik need planeedid on päikesesüsteemis ühendatud. Miks seda süsteemi nimetati päikeseenergiaks? (Kuna kõik planeedid tiirlevad ümber Päikese. Päike on suur kuum täht, see soojendab ja valgustab planeete.)

Igal planeedil on oma tee. Uskuge mind, seda ei saa orbiidilt välja tõmmata. Meie planeedid tiirlevad ümber Päikese. Neid kõiki soojendab Päike erineval viisil.

Didaktiline mäng "Päikesesüsteem"

    Aidake mul planeedid oma orbiidile tagasi saata. Sellel planeedil on nii palav

Seal on ohtlik olla, sõbrad! (Elavhõbe)

Ja seda planeeti kütkes kohutav külm oma soojusega Päikesekiir ei saanud aru. (Pluuto)

Ja see planeet on meile kõigile kallis, Planeet andis meile elu.... (Maa)

Kaks planeeti on planeedile Maa lähedal. Mu sõber, nimeta need kiiresti. (Veenus, Marss)

Ja see planeet on enda üle uhke,

Kuna seda peetakse suurimaks.9Jupiter)

Planeet on ümbritsetud rõngastega ja see eristabki seda kõigist teistest. (Saturn)

Mis planeet on roheline? (Uraan)

Tsaar mereline nimi andis sellele planeedile, kutsus Ta seda oma nimega. (Neptuun) Planeetide ümmargune tants keerleb, Igal neist on oma suurus ja värv. Igaühe jaoks on tee kindlaks määratud, kuid ainult Maal on maailm asustatud eluga.

    Miks saame öelda, et ainult Maal on elu? (Uuringud kinnitavad seda.)

Inimene on alati huvi tundnud salapärane maailm Kosmos. Kas teistel planeetidel on õhku, kas seal on loomi ja taimi? Ja nii leiutasid teadlased Korolevi juhtimisel esimese satelliidi, paigaldasid sellele instrumendid ja saatsid selle kosmosesse.

    Milline Elusolend läks esimesena kosmosesse? (Koerad: Belka ja Strelka.) B kosmoserakett nimega "ida"

Kes tõusis planeedil esimesena tähtedeni? (Yu.A. Gagarin) – 12. aprillil 1961 sooritas Yu Gagarin esimest korda maailmas eduka lennu ümber Maa kosmoselaev. Meie riik on selle saavutuse üle uhke.

    Kes kordas Gagarini vägitegu? (G. Titov, V. Tereškova, S. Savitskaja)

    Mida teevad astronaudid lennu ajal? (Nad viivad läbi meditsiinilisi ja tehnilisi vaatlusi, uurivad Maa, Kuu ja teiste planeetide pinda. Nad annavad aru lähenevatest orkaanidest, taifuunidest, looduskatastroofidest, täpsustavad ilmaennustust ning pakuvad satelliittelevisiooni ja raadiosidet.)

Kõnemäng "Öelge vastupidi"

    Milline peaks olema astronaut? Nimetan omadused ja valin iga oma sõna jaoks teise sõna, mis tähistab vastupidist omadust.

Laisk – töökas

Kuri - hea

Nõrk - tugev

Aeglane kiire

Lohakas – korralik

Kurb – rõõmsameelne

Närviline – rahulik

Vana - noor

Argpükslik – julge

Kohmakas – osav

    Kõik teie loetletud omadused on astronaudile omased.

    Kas sa tahaksid saada astronaudiks?

taaslavastus "Kosmoselend"

Esimene laps:Kangelaslikud astronaudid lendasid rakettidega.

Nägime oma kosmonaute portreedel.Teine laps:Mängime – teeme raketi!

Nagu meie kosmonaudid, lendame me kõik kosmosesse!Kolmas laps:Sa mõtlesid meile nii toreda mängu välja.

Mida on raketi jaoks vaja? Me saame selle kohe kätte.Esimene laps:Poisid, mul on imeline liim.Teine laps:Võtsin kaasa karbi naelu.Kolmas laps:Siin on papp, vineer, igasugused tööriistad.Koos:Teeme kiiresti raketi.

    Ja meie, poisid, aitame oma kosmonautidel raketti ehitada.

Didaktiline mäng "Koosta osadest"

teine ​​laps:Oleme nüüd kõik kosmonaudid, nagu Gagarin, nagu Titov. Meie raketi meeskond on valmis kosmosesse lendama.Neljas laps:Kiired raketid ootavad meid planeetidele lendamist. Lendame, kuhu tahame.

    Kas rakett on stardiks valmis? Võtke istet.(lapsed seisavad paarikaupa)

    Alustame loendamist: 10,9,8,7... 1, start.Kolmas laps:Lendab kosmosesse

Meie kosmonaut on ümber Maa, Kuigi laeval on aknad väikesed, Ta näeb kõike nagu oma peopesal: Stepi avarust, meresurfi, Ja võib-olla ka sina ja mina.Teine laps:Laeva komandör, teatage olukorrast!Esimene laps:KõikINTÄIELIK TELLIMUS! Kolmas laps:Luba siseneda kosmosesse!Esimene laps:annan loa! Tähelepanu kaaluta olek!

Lõõgastusharjutused "Õhus hõljumine"

Soovitan Maale naasta.

Siin me oleme kodus. Reisi jooksul nägime palju huvitavat. Teen ettepaneku kujutada seda, mida nägite.

Võtke valmis kujundid, lõigake need mööda kontuuri, tehke üks üldpilt ja liimige pildid,(laste iseseisev tegevus)

Õppetunni kokkuvõte.

GCD kokkuvõte vanemas rühmas teemal: Ruum

Otsese sisu kokkuvõte haridustegevus vanematele lastele koolieelne vanus teemal: "Kosmos on suurepärane!"

Tehnikateks on plastiliiniga joonistamine, aplikatsioon, kollaaž.

MDOU lasteaia nr 16 “Beebi” õpetaja M.O. Serpuhhov, õpetaja

Tarkvara ülesanded:

Kunstiline loovus:

Jätkake lastele plastiliiniga joonistamise tehnika tutvustamist,

Arendada oskust lõigata paberit erinevate geomeetriliste kujundite saamiseks, luua nendest kujunditest erinevate objektide kujutisi,

Tugevdage skulptuuris kujutise väljendusrikkuse edasiandmise võimet,

Arenda tehnilisi oskusi ja oskusi töötamiseks erinevaid materjale skulptuuri jaoks.

Tunnetus:

Arendada taju värvist, kujust, esemete ja materjalide omadustest,

Jätkake lastele erinevate geomeetriliste kujundite tutvustamist,

Arendada oskust kasutada standardina tasapinnalisi ja mahulisi kujundeid.

Suhtlus:

Laste mitmekesisuse mõistmise laiendamine ümbritsev maailm,

julgustades lapsi proovima jagada erinevaid kogemusi õpetaja ja kaaslastega,

Laste kõne rikastamine esemete kvaliteediomadusi iseloomustavate omadussõnadega.

Materjalid:

Õpetajale: sülearvuti, ekraan ja projektor, näidistööd, tahvel või molbertid tehnika demonstreerimiseks.

Lastele: kompositsiooni alus (värvilise papi leht, tumesinine või lilla), plastiliin, helmed, litrid, astronautide ja kosmoselaevadega väljalõiked, liim.

Tunni käik:

V. – Tere, poisid. (Tere)

V. – Öelge palun, mis püha varsti läheneb (kosmonautikapäev), nii on, poisid, seda tähistatakse 12. aprillil. Ja ma kutsun teid täna minema minuga lühikeseks ajaks kosmosesse ja vaatama kõike, mida astronaudid näevad, ja uurima, mis on meie armastatud planeedi pilvede taga.

Kuid selleks peate silmad tihedalt ja valjult sulgema - ütle valjult, et lähme! Kolm neli!

(Tuled kustuvad, slaidid süttivad ekraanil. Õpetaja räägib.)

Meie Maa pöörleb tohututes kosmoseavarustes.

Ta on üks Päikesesüsteemi planeetidest. Päikesesüsteem on planeetide ja nende satelliitide kogum – tiirleb ümber tähe – Päikese.

Planeete on ainult üheksa, need kõik on erinevad. Sügavas kosmilises igikeltsas, Päikesesüsteemi piiril, liiguvad planeedid – väikesed jää-, tolmu- ja kivikehad. Ja Marsi ja Jupiteri orbiitide vahel on suur asteroidide parv - kivised plokid.

Maa on Päikesest kolmas planeet.

See on tohutu kivipall, enamik mille pind on kaetud veega.

Maad ümbritsevad õhukihid, mida nimetatakse atmosfääriks.

Meie planeet on sees pidev liikumine: see pöörleb ümber oma telje ja ümber Päikese.

Tähed paistavad meile kaugelt helendavate tuledena, sest nad on väga kaugel. Tegelikult on iga täht hiiglaslik gaasipall, nagu meie päike, mis kiirgab soojust ja valgust.

Tähtkuju on tähtede muster, mis loob kuju.

Esimene inimene, kes kosmose vallutas, oli Nõukogude kosmonaut Juri Aleksejevitš Gagarin.

Lend kestis 1 tund 48 minutit. Laev Vostok tegi ühe pöörde ümber Maa.

Kosmoseraketis

Nimega "ida"

Ta on esimene planeedil

Suutsin tõusta tähtedeni.

Laulab selle kohta laule

Kevadised tilgad:

Jääb igavesti koos olema

Gagarin ja aprill. V. Stepanov.

Mõned uuringud nõuavad, et inimene pikka aega oli kosmoses. Leiutati kosmosemajad – orbitaaljaamad. Inimese kosmosesse saadetud satelliidid saadavad Maale tagasi pilte meie planeedist ja pilte avakosmosest.

Poisid, kas teile kosmoses meeldis?

Mis sulle kõige rohkem meelde jääb?

Kuidas kutsutakse inimesi, kes kosmoselaevadel kosmosesse lendavad? (astronaudid)

Mis oli maailma esimese astronaudi nimi? (Juri Gagarin)

Mis oli selle laeva nimi, mis ta taevasse viis? ("Päikesetõus")

Olete tublid, kuulasite nii tähelepanelikult.

V. – Kosmoses käimine on tore üritus, mis annab palju muljeid ja muljed aitavad loovusele väga hästi kaasa. Seetõttu kutsun teid nüüd laudade taha istuma ja koos minuga meie hämmastavat ruumi looma.

(lapsed kolivad tööalale)

Fizminutka

Kosmosesse lendamiseks peate suutma palju ära teha.

Ole terve, ära ole laisk, mine koolis hästi.

Ja me teeme harjutusi iga päev - me pole laisad!

Pöörake vasakule, paremale, pöörake uuesti tagasi,

Kükita, hüppa ja jookse, jookse, jookse.

Ja siis kõndige aina vaiksemalt ja istuge siis uuesti maha.

V. - Poisid, vaatame, mis meie laudadel on (tähed, kosmoselaevad, plastiliin, helmed, liim, Yu. Gagarini fotod). Sellest kõigest saab teha terve välisruumi, näiteks sellest. (õpetaja näitab lastele näidist)

Nüüd räägin teile, kuidas plastiliinist selliseid planeete ja komeete teha.

Töö teostamise algoritm.

Valige põhiobjekt (astronaudi väljalõige, kosmoselaev), liimige see sisse töökeskus,

Meie planeedi plastiliinist vormimiseks vajame kolme värvi: tükk rohelist, valget ja sinist. Segage kõik kolm värvi nii, et tükile tekiksid triibud. Tasandage see. Kinnitame selle tööle.

Selliste tähtede ja komeetide tegemiseks tuleb meie plastiliin esmalt kinnitada kohale, kus täht tuleb, ja seejärel lihtsalt sõrmega otsad külgedele tõmmata. Need on kiired, mida me saame. Esitatakse ka komeedi saba.

Helmed ja litrid aitavad meil muuta oma ruumi heledaks ja säravaks, kinnitame need niimoodi plastiliini külge.

Kuid teadke, et kosmoses ei saa te ilma ustava seltsimehe ja sõbrata hakkama, nii et täna töötate kahekesi ja lõpuks näeme, kelle meeskond sai tööga kõige paremini hakkama.

V. – Kas kõik on selge? No ja asume siis tööle.

(iseseisvad tegevused lastele)

Töötamise ajal mängib kerge muusika.

Lõpuks laotakse kogu töö vaibale, luues avaruumi.

V. – Poisid, vaatame meie ruumi, kui suurepärast tööd olete teinud. Ja sa tegid seda kõike oma kätega.

K. – Milline töö oli teie arvates kõige huvitavam? Miks?

V. – Kas sulle kosmoses meeldis?

V. – Poisid, ma arvan, et meie kosmonautidele meeldiks teie töö väga, ruum osutus tõeliseks. Noh, meil on aeg Maale minna, sest siin maa peal ootab meid palju muud huvitavat.

Aastakümnete jooksul igal aastal

Tähistame uusi kosmilisi verstaposte,

Kuid me mäletame: teekond tähtede poole on alanud

Gagarini venekeelsest "Lähme!"

Kirjandus:

Kompleksklassid, vanem rühm, N.V. Labodina, Volgograd "Õpetaja", 2012

Koolieeliku entsüklopeedia, N.N. Malofejeva, M. "Rosmen", 2007

Põhjalikud kõne arendamise tunnid, õpetus, G.Ya. Zatulina, Venemaa Pedagoogika Selts, M., 2007.

Vanema rühma lastele mõeldud õppetegevuste kokkuvõte “Lend kosmosesse”.

Neljapäeval, 19.12.2013

Bazhenova Olga Nikolaevna,

õpetaja logopeed

MA koolieelne haridusasutus Golyshmanovski

lasteaed nr 5 "Rodnichok"

Ülesanded:

Haridusala"Tunnetus ».

Laiendage oma arusaamist astronaudi elukutsest.

Haridusvaldkond "Suhtlemine".

Rikastage laste kõnet nimi- ja omadussõnadega, mis tähistavad teemat "ruum".

Arendage oskust vestlust pidada. Julgustage katseid jagada õpetajate ja teiste lastega erinevaid muljeid ja teadmisi astronautikast.

Haridusvaldkond "Sotsialiseerumine".

Laiendage laste arusaamist astronautikaaastast. Arendada soovi väljendada oma suhtumist keskkonda, leida selleks iseseisvalt erinevaid kõnevahendeid.

Eeltöö:

    Vaadates kosmoseteemalisi maale.

    Päikesesüsteemi kaardi tundmine.

    Vestlused satelliitidest ja laevadest.

    Ruumiteemaliste luuletuste päheõppimine.

    Süžeega tutvumine - rollimängud“Kosmodroom”, “Teekond läbi päikesesüsteemi”.

Individuaalne töö:

Aidake Nikita G-l, Nastya L.-l väljendada oma seisukohta teemal “Ruum”, kasutada kõnes õigesti nimi- ja omadussõnu.

Käsiraamatud ja materjalid:

    Maakera (gloobuste kogu).

    Pall.

    Muusikaline saate.

    Astronaudi portree. (Gagarin Yu. A.).

    Tähtkuju (suur ja Ursa Minor, kolmnurk, luik)

Tunni edenemine

Koolitaja:

Tere lapsed,

Tüdrukud ja poisid!

Mul on hea meel teid kõiki näha.

Koduses telesaates.

Lapsed, millised telesaated teile meeldivad? ( Head ööd, Targad tüdrukud ja targad inimesed, Telenanny, Kõige targem). Täna on meil eetris lastesaade “Teekond kosmosesse”. Nagu te ilmselt teate, on igal saatel alati saatejuht.

Saatejuht on Irina Aleksandrovna ja meie külalisteks on lasteaia nr 17 vanema rühma lapsed. Alustame oma saadet lauluga, palun kuulake lugu ja öelge, kellest see räägib?

Seal on laul astronautidest.

Lapsed: astronautidest.

Koolitaja: Suurepärane! Kes oskab arvata, miks ma selle laulu kaasasin.

Lapsed: Sel päeval lendas inimene esimest korda kosmosesse.

Koolitaja: Esimest korda tormas planeedi Maa elanik tähtede juurde. Kes teab, mis oli maailma esimese astronaudi nimi?

Lapsed: Juri Aleksejevitš Gagarin.

Koolitaja: Portree lapsed, naeratav, julge piloot - kosmonaut, kangelane - vaatab meile otsa Nõukogude Liit Kolonel Juri Aleksejevitš Gagarin.

Ja siin, vaadake fotot, ta on riietatud teistmoodi, riietes, mida ta lennu ajal kannab. Kogu tema ülikonda nimetatakse skafandriks. See sisaldab kesta, kiivrit, kindaid, saapaid. Skafander, nagu kosmoselaeva kabiin, sisaldab kõike, et astronaudid saaksid lennus olla. Skafandis on hingamiseguga torud, mida on vaja hingamiseks, samuti on olemas väike kast, mis toetab normaalne temperatuur kehad. Ülikond on väga vastupidav skafand, mis kaitseb surve ja kiirguse eest. Ülikond on ühendatud Maaga, sisaldab mikrofoni koos varustussensoridega, saame näha ja astronautidega rääkida. Skafander on raske ja seda saavad kanda ainult treenitud, vastupidavad inimesed.

Koolitaja: Katya, lugege teile luuletust selle imelise inimese kohta.

Luuletuse lugemine. Kas sa tead, milline ta on? oli mees,

See, kes täheraja avastas?

Kogu maailm kandis teda süles.

Maa ja tähtede poeg. Ta oli õrn ja lihtne.

Koolitaja:

Kuidas mõistate selle luuletuse ridu, et terve maailm kandis Juri Gagarini süles?

Lapsed: Pärast maa peale naasmist reisis ta üle kogu maailma, kohtudes erinevate riikide elanikega.

Koolitaja: Hästi öeldud – lihtne ja selge. Miks sa arvad, miks teda kutsuti Maa ja tähtede pojaks?

Lapsed: Ta on esimene inimene, kes lendab kosmosesse ja näeb meie maad ja tähti. Ja sa tahad minna avakosmosesse.

Lapsed: Jah

Saatejuht: Ja milline sa pead olema, et kosmosesse lennata?

Lapsed: Tugevad, sitked, osavad, vastupidavad.

Kasvataja: Teeme soojaks ja muutume selliseks.

Kehalise kasvatuse minut.

Teeme sooja

Venitame, paindume.

Meil on aeg hüpata!

Lihastes ei ole laiskust,

Me ei ole samal teel,

Tõmmake põlved rinnale

Mähkige oma käed selle ümber!

Kallutab vasakule-paremale.

Ja kaks sammu edasi

Seisame paigal ja teeme kiire pöörde.

Kasvataja: Olgu! Ma näen, et olete valmis ja nüüd on meie telestuudio muutunud suureks ilmaruumiks ning teie ja mina, nagu Juri Aleksejevitš Gagarin, lendame tähtede poole.

Tule, vaata, imetle tähtkujude tulesid. Kes oskab öelda, mis on tähtkuju? Imeline! Tähtkuju on tähtede kogum taevas. Kes saab nimetada tähtkuju, mida me näeme? Loendame tähti meie tähtkujudes. Suurepärane! Nad lugesid õigesti. Kas sa suudad taeva tähti üles lugeda?

Lapsed: ei.

Koolitaja: Jah, neid on lugematu arv. Taevas meie pea kohal on täis tuhandeid tähti. Need tunduvad meile väikeste sädelevate täppidena, sest asuvad Maast kaugel. Tegelikult on tähed väga suured.

Poisid, oleme tagasi telestuudios, ma tahan öelda, et kosmoses on peale tähtede 10 planeeti, kuid kõik kosmosesse lennanud astronaudid ütlesid, et kõige ilusam planeet on Maa.

Vaata, mida ma sulle näitan.

Lapsed: Globe.

Kasvataja: See on õige, lapsed, see on vähendatud planeet Maa.

Vaadake hoolikalt, mis on maakeral ebaselget?

Mis sind üllatab?

Lapsed: Et meie Maa on väike, saame seda käega katsuda.

Koolitaja:

Las ma näitan teile, kus me oleme? Asume Tjumeni linnas ja siin on meie lasteaed nr 17.

Ja nüüd tahan näidata kohta, kust meie Juri Aleksejevitš Gagarin alustas. See on Baikanuri kosmodroom Kasahstanis. Nüüd valmistume õhkutõusmiseks, koos loeme 5, 4, 3, 2, 1. Lendame o-o-o. Mitu korda tegi Vostok rakett meie maale ringi?

Lapsed: Üks kord

Hästi tehtud!

Ja lend kestis 1 tund 48 minutit.

Noh, imed käigukastis, kust see tuli?Mis see on?

Lapsed: pall.

Kasvataja: Rääkige lastele, kuidas pall ja maakera on sarnased. Mille poolest maakera erineb? Meie pall soovib teiega mängida mängu “Nimeta sõnu kosmose kohta”.

Kasvataja: Kas soovite veel mängida?

Lapsed: Me tahame.

Koolitaja: Pakun teile mängu "Leia oma rakett".

Kasvataja: Lapsed, mida te meie programmist mäletate?

Mida sa täna emadele ja isadele ütled? Ja kõige huvitavam ootab teid ees, sel nädalal kohtume taas.

Kirjandus:

Gagarini õppetund / Toimetanud Yu. A. Dokuchaev. - M.: Lastekirjandus. - 1985. - 143 lk, ill. Dokumentaallugu maailma esimesest kosmonaudist Juri Gagarinist ja Gagariniidist 39.

Tähe poeg/ Toimetanud L.A. Obuhhova. - M.: Lastekirjandus. 1974. aastal.

Kosmosesadam / Toimetanud A. F. Molchanov, A. A. Pushkarev: Kirjastus: Mashinostroenie. 1982. aasta.

“Meedias avaldamise sertifikaat” A-seeria nr 0002276,

vöötkood (kviitungi number) 62502669050254 Saatmiskuupäev 21. detsember 2013

kujundada lastes ettekujutus maailmast, kõigi planeedi inimeste rahumeelse kooseksisteerimise vajadusest;

Edendada hoolivat suhtumist Maa loodusesse;

arendada huvi astronaudi elukutse vastu;

Arendada Loomingulised oskused, kujutlusvõime;

Laiendage laste suhtlemisvõimalusi.

Eeltöö:

Maakera uurimine - Maa mudel,

Maailmakaarti uurides,

Vestlus kosmosest, illustratsioonide, kosmosefotode vaatamine,

Vestlus esimesest kosmonaudist - Juri Gagarinist.

Materjal ja varustus:

maakera,

Maailmakaart,

Pildid teemal "Kosmos",

Yu. Gagarini portree,

Pabertuvid vastavalt laste arvule,

Vildikate komplektid vastavalt laste arvule,

Sülearvuti,

TV,

Video “Lähme! (käivitada rekonstrueerimine 2.0) »

Saidilt http://www.youtube.com/watch? v=sbKqsNOxVJg

Videoesitlus “Planeet meie kätes” allalaadimine

Helisalvestis laulust “Big Round Dance” (helilooja: Hayt A., sõnade autor:

Žigalkina E.)

Tunni käik:

Kasvataja (V.): Tere, lapsed! Täna osaleme teiega ühes suures ja väga olulises asjas. Saadame oma riigi kodanike nimel oma soovid kõigile maailma inimestele. Mis on meie riigi nimi? (Venemaa.) Kuidas meid, Venemaa elanikke, kutsutakse? (Venelased.) Just, venelaste sõnumid planeedi elanikele.

V.: Oleme juba varem maakera vaadanud. Ütle mulle, palun, mis on maakera? (Laste vastused.) Täpselt nii, maakera on meie planeedi Maa mudel. Nii nagu me seda näeksime, kui lendaksime kosmosesse. Kas soovite Space'i külastada? (Jah.) Kas teate esimese inimese nime, kes lendas kosmosesse? (Juri Gagarin.) Vaadake tema portreed – kui ilus, julge nägu tal on. Kas te arvate, kas sellist inimest saab usaldada? Kas oleksite nõus temaga lendu minema? (Laste arutluskäik.) Nüüd on teil selline võimalus. Lülitan sisse video sellest, kuidas esimene kosmosesselend toimus, ja te kujutate ette, et olete Juri Gagarini kõrval ja proovite tunda, mida tundis esimene kosmonaut.

V. näitab videot “Lähme! (käivitada rekonstrueerimine 2.0) »

V.: Poisid, kas teile meeldis? Kas soovite tõesti kosmost külastada? Milline on meie Maa kosmosest vaadatuna? (Laste mõttekäik.) Meie planeet on väga ilus. Ja Juri Gagarin ütles pärast oma esimest lendu: "Olen satelliidiga ümber Maa lennanud, nägin, kui ilus meie planeet on. Inimesed, hoidkem ja suurendagem seda ilu, mitte hävitagem seda." Ütle mulle, poisid, palun, kas nii suurt planeeti on võimalik hävitada? (Laste arutluskäik.)

B. Sisaldab ettekannet "Planeet meie kätes". Selgub, et isegi suurim planeet võib hävida. Vaatame, kuidas inimesed peaksid käituma, et seda vältida.

Slaid nr 1. Miks nad ütlevad, et meie planeet on meie kätes? Lõppude lõpuks on see nii tohutu, kas seda on võimalik korjata? (Laste mõttekäik.) Kuigi meie planeet on suur, sõltub see, kuidas elu sellel areneb, inimestest, sinust ja minust.

Slaid nr 2. Vaata, mis võib meie maailma hävitada? (Sõda) . Sõda on kõige rohkem kohutav kurjus, See katsumus, eriti lastele. Miks on sõda nii kohutav? (Laste arutluskäik.)

Slaid number 3. Palun vaadake seda pilti. Suureks probleemiks Maal on nälg. Paljudes riikides elavad inimesed väga vaeselt, nii vaeselt, et nad ei saa endale toitu osta, mistõttu nad jäävad väga haigeks ja isegi surevad. Seetõttu peame alati märkama inimesi, kes meie abi vajavad ja loomulikult neid ka aitama.

Slaid number 4. Mis veel meie planeedile halba on? (Prügi.) Kas seda on võimalik kuhugi visata? Mis saab meie planeedi ilust? (Laste arutluskäik.)

Slaid number 5. Mida sellel slaidil näidatakse? (Laste vastused.) Jah, pisarad, laste pisarad. Eriti oluline on, et lapsed elaksid õnnelikult, et nad käiksid lasteaias ja koolis, et keegi neid ei solva. See on maailma jaoks väga oluline. Kui lapsed naeravad ja päike paistab eredamalt.

Slaid number 6. Nüüd vaatame, mis võib päästa meie planeedi. See on sõprus. Lapsed - poisid ja tüdrukud, koos erinevad värvid sees elavad nahad erinevad riigid peaksid olema sõbrad. Miks on sõprus nii tähtis? (Laste arutluskäik.) Muidugi, kui kõik inimesed planeedil on sõbrad, siis ei teki tülisid, konflikte ega sõda.

Slaid number 7. Armastus on väga oluline. Armasta oma vanemaid, sõpru, lähedasi. Kõik see aitab kaasa rahu saavutamisele Maal.

Slaid number 8. Mida sellel slaidil näidatakse? (Loodus.) Kuidas peaksid inimesed loodusesse suhtuma? Miks? (Laste arutluskäik.)

Slaid nr 9. Samuti on väga oluline kaitsta mitte ainult metsi, merd, järvi, heinamaid, vaid ka muud loodust - elavat loodust. Need on meie väikesed vennad. Tänapäeval kaovad paljud metsloomad inimeste süül. Mida peaksid inimesed nende päästmiseks ja säilitamiseks tegema? (Laste arutluskäik.)

Slaid nr 10. Ja kui sina ja mina oleme sõbrad, armastame üksteist, hoolitseme looduse eest, siis on kogu meie planeedil alati rahu, harmoonia ja ilu!

V.: Ja nüüd, poisid, soovime, et kõik inimesed planeedil säilitaksid rahu ja ilu, armastaksid üksteist, hoolitseksid üksteise eest. Täna joonistate oma soovid. Ja me saadame nad selle tuvi seljas üle maailma. Kaaluge seda. Ta ei ole lihtne. Loendame kokku meie planeedi mandrid, kus inimesed elavad, kui palju neid on? (Lapsed loetlevad viis kontinenti.) Vaata, meie tuvil on ka 5 sulge tiivas. Ta lendab üle mandrite ja jätab su soovidega sule. Et mõni poiss Ameerikas saaks teada, mida Lera talle soovib, või tüdruk Austraalias näeks Egori soovi. Et kõik inimesed meie planeedil hoolitseksid oma Maa eest.

Lapsed joonistavad oma soovid pabertuvidele ja selgitavad neid õpetajale.

4-aastane Anya soovib õnne ja seda, et lapsed kunagi haigeks ei jääks.

Egor 5-aastane Et kõik lapsed elaksid õnnelikult.

Dima 5-aastane Nii et lapsed elavad majades ja kõnnivad palju.

Polina 5-aastane “Inimesed, armastage loodust! »

Dasha 5-aastane soovib armastust, ilu, õnne, mitte loomadele haiget teha.

Bogdan 6-aastane soovib sõprust ja palju sõpru.

6-aastane Andrey soovib lastele palju kõndida ja tantsida.

Vika, 6-aastane, soovib, et lilled ei kuivaks, vikerkaar külastaks meid sagedamini, et päike paistaks alati, oleks alati suvi.

Olya 6-aastane soovib armastust, sõprust ja meie planeedi kaitsmist.

Olesya 5-aastane Tahab kinkida üksteisele lilli, kaunistada Maad lintide ja kellukestega.

Anton, 5-aastane, soovib, et tema lastel oleks isad, et neil oleks roheline muru ja nii, et naeratusi on palju.

Alyosha, 6-aastane, soovib, et kõik lapsed pargis jalutaksid ja sisse astuksid sügisesed lehed.

6-aastane Danya soovib, et teistel riikidel oleks sama lõbusad päevad, nagu tema, et lapsed mängiksid oma sõpradega.

6-aastane Lera soovib, et mehed leiaksid endale head naised, et kõik pered oleksid nagu tema pere.

Seejärel löövad õpetajad ja lapsed ringtantsu ümber maakera ja tantsivad muusika saatel “Big Round Dance”

Vanemas rühmas toimunud otseste õppetegevuste kokkuvõte teemal "Minu fantaasiate planeet".

Autor: Ljudmila Aleksandrovna Shchukina, MBDOU “Lasteaia” õpetaja kombineeritud tüüp nr 174", Voronež
Materjali kirjeldus: Pakun teile kokkuvõtet otsestest haridustegevustest vanemas ja ettevalmistavas eas laste sidusa kõne arendamiseks teemal "Minu fantaasiate planeet". See materjal on kasulik vanemate laste õpetajatele, ettevalmistav rühm. See on kokkuvõte kõnearendustunnist, mille eesmärk on arendada ühtset kõnet lugude koostamise kaudu.

Vanemas rühmas toimunud otseste õppetegevuste kokkuvõte teemal: “Minu fantaasiate planeet”

Sihtmärk: arendada jutuvestmise kaudu sidusat kõnet.
Hariduslikud eesmärgid:
- koostada sidusaid lugusid mnemotabelite abil;
- tugevdada diktsiooni selgust puhaste fraaside hääldamisel;
- tuvastada vormimisvõime võrdlev aste omadussõnad.
Õppeülesanded:
- kasvatada patriotismitunnet, uhkust oma riigi üle ja hea tahte tunnet teiste planeetide elanike suhtes.
- arendada mängu ajal positiivse käitumise oskusi.
Teema kohta mõistatuste lahendamine.
Tehnikad:
muusikaline saate;
küsimused lastele, mille eesmärk on põhjus-tagajärg seoste loomine;
arendavad harjutused ("Tsentrifuug", "Kosmilised kiired" mängutehnikad(laste tutvustamine mängusituatsiooniga)
sõnamängud ("Ütle vastupidist", "Helitsejad")
kirjanduslikud sõnad (puhtad ütlused, mõistatused).
Meetodid:
verbaalne (vestlus, loo kirjutamine);
visuaalne (päikesesüsteemi kaart, laste käsitöö teemal “Kosmos”, slaidid);
praktiline (sõnadiagrammi koostamine).
mängimine (toimingute ja liigutuste jäljendamine)
Demo materjal: Päikesesüsteemi kaart, planeedid, tähtkujud, rõngad, rühmituse “Space” muusikalised kompositsioonid, arvutiesitlus.
Jaotusmaterjal: toidupildid, kaardid sõnaskeemiga.
Saali kaunistamine: päikesesüsteemi mudel, kosmilised kehad, planeedid.

GCD liikumine
Saal on sisustatud vastavalt teemale "Ruum". Lapsed sisenevad saali muusika saatel.
Koolitaja: Tere päevast poisid ja kallid külalised. Mul on väga hea meel teid kõiki näha. Sulle ja mulle meeldib ringi reisida erinevad kohad. Ja täna kutsun teid taas meile tundmatusse kohta. Kui mõistatusi lahendate, võite arvata, kuhu me läheme.
Mõistatus nr 1. Valged õied sinisel sallil õitsevad õhtul ja tuhmuvad hommikul. (taevas, tähed)
Mõistatus nr 2. Millisest kulbist nad ei joo, ei söö, vaid ainult vaatavad? (Suur Vanker)
Mõistatus nr 3. Taevas lebab kollane taldrik, kollane taldrik annab meile soojust (päike)
Mõistatus nr 4. Vanaema onni kohal ripub leivatükk, koerad hauguvad, nad ei saa seda (kuu)
Mõistatus nr 5. Üheksa last kõnnivad ringe ümber oma ema (päikesesüsteemi planeedid)
Mõistatus nr 6. Valgus koosneb punktidest, ruum on täis planeete (kosmos)
Koolitaja: Inimene on lendamisest juba ammu unistanud, sellest räägivad paljud muinasjutud. Pea meeles muinasjutu kangelased kes lendas?
Laste vastused.
Koolitaja: Kosmos on inimest alati huvitanud. Kas teistel planeetidel on õhku? Kas elu on olemas? Astronaudid valmistuvad kosmosesse lendamiseks väga pikka aega. Milline peaks olema astronaut?
Laste vastused.
Koolitaja: Sina ja mina ka võtame kursuse ettevalmistus. Kõik, kes lähevad lendu, peavad teadma, kuidas galaktika töötab.
1.Mis on planeedi nimi, millel me elame? (Maa)
2.Kui kaua võtab Maa ühe tiiru ümber Päikese aega?
3. Kuhu peaksime järgmisena lendama Kuult Maale või Maalt Kuule?
4. Millised planeedid kuuluvad päikesesüsteemi?
5. Miks planeedid ümber Päikese tiirledes üksteisega kokku ei põrga ega põrka?
6. Milline planeet on suurim? Ja kõige väiksem?

7. Lisage soovitud sõna:
a) lendab kosmoses - (kosmonaut)
b) vaatleb tähti – (astronoom)
c) ennustab saatust tähtede järgi - (astroloog)
Koolitaja: Tubli, läbisite esimese etapi edukalt. Katsed on väga tõsised, kuid kõik astronaudid tulevad nendega kergesti toime. Miks sa arvad?
Laste vastused: Nad on trennis.
Koolitaja: Tõenäoliselt teate kõik, kuidas tõelised astronaudid treenivad spetsiaalsetes tsentrifuugides, valmistades oma keha ülekoormuseks ette. Lennuks valmisolekuks viime läbi koolituse. Tsentrifuuge meil pole, aga saame ise korraldada.
-Kosmosesse lendamiseks peate suutma palju ära teha.
Asetage rõngad välja. Lapsed seisavad rõngastes.
Võistlus "Tsentrifuug" mängib grupi "Space" muusikalist kompositsiooni.

Koolitaja: Te olete suurepärased. Ma arvan, et võime kosmosesse minna. Pidage nüüd meeles ja öelge, mis on veel kosmoselaeva elus rasket, millist seisundit astronaudid kogevad?
Laste vastused: Kaalutus.
Koolitaja: Meil on pikk tee minna, lähme näksime. Istuge laua taha. Teie ees on toit. Paigutage sõna diagramm.
Koolitaja: Vaatame, millise kosmose on toiduteadlased ja -arstid meile valmistanud. Kaalutaoleku tingimustes on raske toitu süüa, ilma et see minema lendaks või kogu laeva laiali leviks, toitu hoitakse torudes.
Torudel on 1, 2 või 3 triipu. Nimetada tuleb toit, mille nimes on 1, 2 või 3 silpi (töö silpide tuvastamisega sõnades: supp, borš, liha, kotlet, guljašš, tarretis, kompott, vesi).

Koolitaja: Kutsun teid lennule planeedile Alpha Beeta, mis asub teises galaktikas. Palun meeskonnal laeval kohad sisse võtta, olete kirjutanud numbrid, võtke vastav koht.
Enne lendu ütleme kõik koos lihtsa ütluse: Me kõik lendame planeedile, planeedile Alpha Beta. Astronaudid ei karda ja pürgivad tähe poole. 3, 2, 1 – alusta! Mine!
Mängib grupi “Space” muusikaline koosseis
Slaidid
Koolitaja: Vaadake poisid, me oleme päikesesüsteemis: see on meie galaktika. Meie galaktika keskpunkt asub suur täht- Päike. Ümber Päikese liigub üheksa planeeti.


1. Esiteks, väikseim planeet Merkuur asub Päikesele kõige lähemal. Siin on päeval väga palav ja öösel väga külm. Sellel planeedil pole midagi hingata. Ükski inimene pole kunagi Merkuuri planeedile oma jalga tõstnud.


2. Päikesest järgmine planeet on Veenus. Seal on väga palav. Seda on raske näha, sest seda katavad pilved.


3. Kolmas planeet Päikesest, sina ja mina elame, on Maa. Ainuke planeet Päikesesüsteem, millel on elu.


4. Neljas planeet Päikesest, Marss, on punakas täht. Varem inimesed arvasid, et sellel planeedil on elusolendeid, kuid nad eksisid.


5. Viiendal kohal suur planeet– Jupiter koosneb vedelikust ja gaasist.


6. Planeet Saturn on Päikesest kuuendal kohal. Saturn - ilus planeet kollakasoranži värvi ning seda ümbritsevad alati kivi- ja jäärõngad.


7. Päikesest kõige kaugemad planeedid, mis tähendab, et need on väga külmad ja inimestele vähetuntud, Uraan on triipudega jääst ja gaasist. Pöörleb külili lamades.


8. Kaheksas planeet sinist värvi- Neptuun on suurem kui Uraan. Siin valitseb igavesti jäine talv.


9. Pluuto on Päikesest kõige kaugemal. See on Neptuunist väiksem hall planeet.


Koolitaja: Nüüd oleme jõudnud planeedile. Mis planeet see teie arvates on? Kellega saame kohtuda uus planeet? Maalased ei tea aga planeedist Alfa-beeta midagi. Kes tahab olla loominguline ja välja mõelda tulnukate lugu?
Laste lood. (kõik räägivad oma planeedist)


Koolitaja: Kuid tulnukad ei tea meist ega meie planeedist midagi. Räägime neile sellest ja pildid aitavad meid.
Loo koostamine maalastele nende planeedist.
1. Millise kujuga on meie planeet ja kuidas seda nimetatakse?


Lapsed: Meie planeedil Maa on palli kuju.
2. Miks Maal aastaajad vahelduvad?


Meie planeedil on aastaaegade vaheldumine: talv, kevad, suvi ja sügis. Sest Maa tiirleb ümber Päikese.

3.Miks toimub päeva ja öö vaheldumine?


Maal toimub päeva ja öö vaheldumine. Hommikul paistab päike ja öösel ilmuvad taevasse kuu ja tähed. Sest Maa pöörleb ümber oma telje.

4. Mis on Maal?


Maal on mägesid, metsi, jõgesid ja põlde.

5. Kes elab meie planeedil?


Meie planeedil elavad loomad, linnud, kalad ja putukad.

6. Kes elab planeedil?


Erinevatest rahvustest lapsed elavad planeedil Maa. Neil on erinevat värvi nahka. Ja nad räägivad erinevaid keeli.

Koolitaja: Räägime nüüd kahekesi. Välja tulevad maamees ja tulnukas. Peate teineteise lugu täiendama (dialoogis suhtlemine).
Mäng "Ütle vastupidist"
Maalane: Nüüd on kevad.
Välismaalane: Ja siin on talv.
Maalane: Meie päev on kätte jõudnud.
Välismaalane: Ja siin on öö.
Mäng "Boasters" Nüüd kiidelgem
Maalane: Meie planeet on ilus
Välismaalane: ja meie oma on veelgi ilusam.
Maalane: Meie mered on sügavad,
Välismaalane: ja see on meil veelgi sügavam
Maalane: Meie mäed on kõrged
Tulnukas: Ja meie juures on see kõrgem.
Maalane: Meie leib on maitsev
Välismaalane: ja meie oma maitseb paremini.
Maalane: Meie jõed on puhtad
Tulnukas: Ja meie omad on puhtamad.
Maalane: Meie sõdurid on vaprad
Tulnukas: Ja meie omad on julgemad.
Koolitaja: Tulnukad ja maalased said sõpradeks. Ja nüüd mõtleme välja, kuidas seda kahe maailma kohtumist kõige paremini meeles pidada.
Lapsed pakuvad.
Kujutagem end ette soojade kosmiliste kiirtena.
"Kosmilised kiired" ( lapsed seisavad ringis ja hoiavad end välja parem käsi keskel, puudutades üksteist kergelt sõrmedega. Seisa vaikselt, püüdes tunda end sooja kosmilise kiirena.) Mängib grupi “Space” muusikaline koosseis,
Koolitaja: Meil on aeg hüvasti jätta ja naasta oma kodumaale. Hüvasti! Võtke laevas istet, asume teele! Kolm, kaks, üks – alusta! Mängib muusikaline kompositsioon ansamblilt “Space”.

Zaychikova Lyubov Nikolaevna,

MBDOU d/s nr 1 “Rukkilill” õpetaja

Navashino linn, Nižni Novgorodi oblast

Eesmärk: arendada laste positiivset õpimotivatsiooni ja positiivne suhtumine mängulise ja meelelahutusliku materjali kaudu maailmale.

Ülesanded:
Hariduslik:
Õppige konstrueerima etteantud mustri järgi geomeetrilistest kujunditest koosnevat objekti.
Parandada loendusoskust 10 piires. Tutvustada arvu 10 moodustamist kahe esemerühma võrdluse põhjal, kasutada mõistet rohkem, vähem, võrdselt.
Tugevdage ideid päeva osade (hommik, pärastlõuna, õhtu, öö) ja nende järjestuse kohta.
Parandage oma arusaamist kolmnurgast, selle omadustest ja tüüpidest.

Hariduslik:
Arendada loogiline mõtlemine, filmimine, kiire mõistus, kognitiivne tegevus, võime üksteist kuulda. Aidata kaasa vaimsete operatsioonide kujunemisele, kõne arengule ja oskusele oma väiteid põhjendada. Arendada iseseisva töö oskusi.

Hariduslik:
Edendada vastastikust abistamist, sõbralikke suhteid, oskust töötada meeskonnas ja arendada vastastikuse kontrolli oskusi; kooskõlastada oma tegevust kaaslaste tegudega

Haridusvaldkondade integreerimine:
Kognitiivne areng, sotsiaal-kommunikatiivne areng, kõne areng, füüsiline areng, kunstiline ja esteetiline areng

Laste tegevuste tüübid GCD-s:
- mängimine;
- suhtlemisaldis;
- produktiivne;
- hariv;

Eeltöö: tutvumine ruumi, tähtkujudega; didaktilised loogilised ja matemaatilised mängud; "Dunno on the Moon" lugemine

Varustus:
Sülearvuti, projektor, Dieneshi klotsid, silt “Design Bureau”, valged kitlid - 10 tk., raketi kokkupaneku skeemid, raketi mudel, tähed kummipaelal (silmade võimlemine), molbert ja tähed, geomeetriliste kujundite komplekt kandikul , võlukiir, kast - Dunno pildiga pakk, matemaatiline mäng.
Mälupulgal: slaidid, kehalise kasvatuse muusika, kosmosemuusika

Haridustegevuse edenemine
Üllatushetk
Lapsed sisenevad saali.
K: Poisid, täna läheme kosmosereisile. Kas mäletate, milline koomiksitegelane kosmosesse lendas? (Ei tea). Jah, sina ja mina lugesime lugu sellest, kuidas Dunno kosmosesse lendas.
(SMS-i saabumise heli)
K: Sain SMS-i, seal on kirjas, et täna saabus meie lasteaeda ebatavaline kiri - videokiri. Kas soovite teada, kellelt see pärit on?
D: Jah
(Ekraanile ilmub teade)
"- Kas sa tahtsid ilma minuta ära lennata? Mina, Dunno, sain teada, et sa tead numbreid, arve ja sulle meeldib matemaatikat teha. Seetõttu olen teile valmistanud üllatuskingituse. Kuid selle saamiseks peate reisima kosmosesse ja täitma kolm ülesannet. Kui oled julge, sihikindel, oma võimetes kindel, siis asu teele. Head reisi".
K: Kas teile meeldib matemaatika? Kas olete oma võimetes ja teadmistes kindel? Lähme siis reisile!
- Mida saame kasutada kosmosesse lendamiseks? (raketi peal)
- Kust me raketi saame?
- Poisid, ma soovitan teil minna disaini osakond ja saada tõelisteks teadlasteks, kujundada tõeline rakett. Pange hommikumantlid selga ja minge disainibüroosse. Aidake üksteist. (Lapsed töötavad laudade taga seistes)
- Tähelepanu, alustame tööd. Teie ees on geomeetrilised kujundid ja montaažiskeem; peate ehitama raketi, millele lennata. Valmis? Alustame ülesandega.
(Lapsed panevad raketi välja Dieneshi klotside mustri järgi, taustamuusika)
Ma näen, et teie raketid on valmis, kuid ma tahan teada:
- Mitut figuuri sa kasutasid?
- Mitu ruutu?
- Mitu kolmnurka?
- Mitu punast?
- Mitu sinist?
- Hästi tehtud, poisid, täitsite ülesande. Võtke rüüd seljast. Kosmosesse lendamiseks peate olema tugev, terve ja vastupidav. Mis aitab meil olla terve?
Lapsed: Treeni!
- See on õige, laadimine, füüsiline harjutus. Soovitan teil harjutused läbi teha, et saada tõelisteks astronaudideks.

Üks-kaks, seal on rakett. (tõstke käed üles)
Kolm või neli, startige varsti. (laiali käed külgedele)
Päikese poole lennata (ring kätega)
Astronaudid vajavad aastat. (haarake kätega nende põskedest, raputage pead)
Kuid teel me ei karda (käed külgedele, keha kallutamine paremale ja vasakule)
Igaüks meist on sportlane (painutage käsi küünarnukist)
Lendamine üle maa (käed külgedele laiali)
Ütleme talle tere. (tõstke käed üles ja lehvitavad).

Nüüd olete juba astronaudid, võite minna lennule. Minge raketti (lapsed istuvad raketimudeli kõrval toolidel)
- Raketi õhkutõusmiseks peate lugema 10-st 1-ni. Kes tahab lugeda? (küsi 2 lapselt)
- Nüüd teeme seda kõik koos. Niisiis, meeskond on lendama valmis! Tähelepanu ekraanile, alustame pöördloendust: 9, 8...2, 1, 0 start! (video raketi stardist).
- Lend on alanud (slaid tähistaevas). Poisid, meie lend kestab terve päeva. Mitu osa on päevas? (4)
-Lendame pilvedest mööda, (pilvedega liumägi) Dunno esimene ülesanne.
. Nimetage päeva osad (hommik, pärastlõuna, õhtu, öö).
. Mis kellaaeg praegu on? (hommik). Mis värvi on hommikupilv? (sinine).
. Mis värvi on pilvepäev? (kollane) Mis värvi on õhtupilv? (hall)
. Ja lilla pilv, mis osa päevast? (öö)
- Öö on kätte jõudnud. Öösel ilmuvad taevasse tähed. Nii langesid tähed meie peopesadesse. (paneme tähekese näppu) Need aitavad meil silmaharjutusi teha, et silmad saaksid puhata (lapsed seisavad toolide lähedal)

Üks vasakule, kaks paremale,
Kolm on üleval, neli on maas.
Ja nüüd vaatame ringi,
Et maailma paremini näha.
Vaatame lähemalt, kaugemale,
Treenides silmalihast.
Varsti näeme paremini,
Vaadake seda kohe!

Noh, meie silmad on puhanud, võtke istet. Meie lend jätkub ja tähed naasevad taevasse. (Ma kogun tähti)
(slaid – 9 tärni)
Tähistaevasse ilmusid pilved. (slaid 9 tähte ja pilvi) Ja siin on Dunno järgmine ülesanne.
. Peate loendama, kui palju pilvi ja tähti on taevas.
- Poisid, loeme pilved ja tähed. Õigesti on neid võrdselt 9. Siin on taevasse ilmumas veel üks täht. (slaid 10 tähte ja 9 pilve) Mitu tähte on praegu? Kuidas sa 10 said? Mis on taevas rohkem tähti või pilvi? Taevasse ilmus veel üks pilv. (slaid 10 tähte ja pilvi) Kui palju pilvi on? Jällegi võrdselt, igaüks 10.
- Hästi tehtud, poisid, täitsite ülesande. Meie lend jätkub.
(muusika mängib) slaidil on pilt ruumist
Kehalise kasvatuse tund “kaaluta”.
- Milline imeline muusika see kõlab, see on rahulik, aeglane, vaikne. Ma tahan lihtsalt Maa kohal hõljuda, avakosmoses lennata. Kosmoses valitseb kaaluta olek ja kõik liigutused on sujuvad ja aeglased. Olgem ka kaaluta olekus.
(Lapsed jäljendavad aeglase muusika saatel astronautide liigutusi kosmoses.)

Kosmoses on nii lahe!
Tähed ja planeedid
Mustas kaaluta olekus
Aeglaselt ujumas! (liigume saalis ringi)

Tähelepanu, läheneme kolmnurkade tähtkujule (Kolmnurgad lühtril)
Ja siin ootab meid ees Dunno kolmas ülesanne:
. Asetage kõik kolmnurgad enda ette olevale alusele.
. Kuidas on arvud sarnased? (Kolm nurka, kolm külge.)
Kolmnurk on selline geomeetriline kujund, millel on kolm külge ja kolm nurka. Mille poolest kolmnurgad erinevad? Kolmnurkadel võivad olla küljed võrdse pikkusega ja võib olla erineva pikkusega. Kolmnurka, mille kõik küljed on võrdsed, nimetatakse võrdkülgseks. Kolmnurka, mille kõik küljed on erineva pikkusega, nimetatakse skaleeniks.
- Poisid, olete kõik ülesanded edukalt täitnud, on aeg lasteaeda naasta. Ja meie Maale naasmise kiirendamiseks kasutan maagilist kiirt. Tõuske püsti, poisid, ringis, hoidke kätest kõvasti kinni: (tuled kustuvad, muusika lülitub sisse).
Lülitame sisse võlukiire,
Suleme koos silmad.
Üks kaks kolm neli viis -
Lendame taas kosmoses.
Laev kõigub – üks kord
Laev kõigub - kaks,
Laev õõtsub – kolm!
Siin on Maa – vaata!
- Meie kosmosereis on lõppenud. Oleme taas Maa peal, sisse lasteaed. Öelge mulle, poisid, kui te lendaksite ükshaaval kosmosesse, kuidas te end tunneksite, kas saaksite kõigi ülesannetega hakkama? Miks me suutsime kõik ülesanded täita?
- Sõprus aitas meid, oleme koos, oleme üks meeskond - seepärast saime hakkama, täitsime kõik ülesanded.
- Poisid, kas teile meeldis meie reis? Kui teil oli ülesannete täitmine lihtne, võtke naeratusega täht ja kui mõni ülesanne tundus teile raske või arusaamatu, võtke kurb täht. (lapsed võtavad tähed)
(Slaidil on erinevad tähtkujud)
- Kosmoses on palju tähtkuju, kuid sõpruse tähtkuju pole. Kas poleks aeg viga parandada ja sõpruse tähtkuju sütitada?
(Lapsed kleebivad molbertile Sõpruse tähtkuju, muusika Barbarika)
- Poisid, see osutus imeliseks tähtkujuks, kuid kujutame ette, et teist on saanud tähed, moodustage sõpruse tähtkuju. (lapsed seisavad ringis).
- Tõepoolest, sõprus aitas meil täna kõigi raskustega toime tulla ja olen kindel, et see aitab teid ka edaspidi kõigis teie asjades!
(Sissetuleva kirja heli, slaidil paki pilt)
Saime Dunno käest paki (Dunno pildiga kast, mängu sees ja kiri lastele) “Kallid poisid, olete minu ülesanded edukalt täitnud. Kosmosereiside mälestuseks annan teile matemaatika mäng. Mängi ja õpi."
- Suurepärane! Kui kasulik kingitus ja ma tahan teid kutsuda üles joonistama pilte meie kosmosereisist ja rääkima sellest kodus oma vanematele.